Česko v lockdownu. Začala platit řada přísných omezení a jedno mírné rozvolnění

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje dneškem na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb lidí. Musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb, začít má zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách. Zpřísnila se rovněž pravidla pro zakrytí nosu a úst a vrací se 14denní karanténa. Jedinou skupinou lidí, pro které dnešní den přinesl nějaké rozvolnění, jsou očkovaní.

Lidé si podle vládního nařízení musejí vybrat jedno místo, na kterém budou ode dneška v následujících třech týdnech pobývat. Pokud by například ještě dnes přejeli na chatu, musejí tam následně celou dobu zůstat. Mezi městskými částmi mohou lidé přejíždět bez omezení, platí pro ně stejná pravidla jako pro jeden okres.

Pro cesty do práce mimo okres je potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy jsou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu lidí. Dodržování omezení pohybu budou namátkově kontrolovat policisté s vojáky a příslušníky Celní správy. Dohlížet budou na 500 vytipovaných stanovištích, působit budou také mobilní hlídky.

Zhruba 26.000 policistů se do kontrol zapojí ode dneška, víc než 3800 vojáků a 270 celníků se k nim má připojit od úterý. Kontrolovat budou také dodržování pravidel pro zakrývání nosu a úst a uzavření dalších obchodů a služeb. V prvních dnech bude policie benevolentnější, od poloviny týdne už tak tolerantní nebude, uvedl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády povolené nejsou, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Vycházky, běh a další sportování přes den jsou možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci je možné do 500 metrů od bydliště.

Otevřené zůstaly jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů integrovaného záchranného systému a dalších klíčových pracovníků. Uzavřely se tak mateřské školy, jesle a další zařízení pro menší děti. Na on-line výuku dneškem přecházejí také žáci prvních a druhých tříd základních škol, zavřely se speciální školy pro handicapované.

Výjimky pro maloobchod a služby vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zredukovala asi na polovinu. I dnes mohou otevřít potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb mohou fungovat čerpací stanice, výdejny zboží z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů. Lidé si také stále mohou nechat opravit auto, nesmějí ale dovnitř servisů.

Vláda nechala výjimku také trafikám, prodejnám krmiv, zahrádkářských a domácích potřeb. Znovu se naopak zavřely prodejny s dětským textilem a obuví, papírnictví, v provozu nesmějí být ani galanterie a obchody se zbraněmi a střelivem. U stravovacích provozů se režim nezměnil, dál mohou prodávat přes výdejní okna.

V hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech musí lidé ode dneška povinně nosit jedině respirátory, případně nanoroušky. Dvě chirurgické roušky, které mohli mít místo respirátoru dříve, už nestačí. V zastavěném území obce je třeba vždy mít minimálně chirurgickou roušku. Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů je nově až na výjimky povinné také na pracovištích.

V obchodě či MHD je nově povinný respirátor, v obci aspoň rouška

V hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech musí lidé ode dneška povinně nosit jedině respirátory. Dvě chirurgické roušky, které mohli mít místo respirátoru dříve, už stačit nebudou. V zastavěném území obce je třeba vždy mít minimálně chirurgickou roušku. Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů je nově povinné i na pracovištích, končí také výjimka pro ústavní činitele. Nové mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví má snížit riziko přenosu koronaviru, který se nyní v Česku šíří v nakažlivější britské variantě.

Vláda už před týdnem rozhodla, že od 25. února musí lidé nosit respirátory třídy FFP2 nebo KN95, případně dvě zdravotnické obličejové masky v hromadné dopravě, obchodech, provozovnách služeb, na zastávkách či letištích i v autech, pokud v nich nejedou členové jedné domácnosti. Nestačí již textilní roušky, šátky nebo šály. Proti nošení dvou chirurgických roušek se ale poté vyslovili někteří odborníci. Podle nich se zdvojením roušek snižuje jejich průchodnost, roušky lze pak jen těžko utěsnit na obličeji a vzduch s virem může obcházet kolem roušek.

Podle opatření vydaného ministerstvem zdravotnictví v pátek tak musejí mít lidé na zmíněných místech jedině respirátory. Lidem v nouzi mají ochranné pomůcky zdarma rozdělovat potravinové banky, kterým ale zatím stát ze svých rezerv poskytl právě jen chirurgické roušky. Hasiči jich v předchozím týdnu rozvezli do bank 7,5 milionu.

Výjimka z nošení chirurgických roušek nebo respirátorů na pracovištích zůstává ode dneška lidem, kteří čelí vysokým teplotám, jsou v místnosti sami nebo pracují z domova. Ostatní si musejí ústa a nos zakrýt. Spolu s výjimkou pro zaměstnance končí i pro ústavní činitele, i dosud ale roušku obě skupiny mít musely, pokud byl do dvou metrů od nich jiný člověk. Ochranné prostředky musí zaměstnancům podle mimořádného opatření ministerstva zajistit zaměstnavatel, dostatek na každou směnu.

V místech, kde je už od pondělí povinný respirátor, tedy v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě, musí zaměstnavatel zajistit respirátor nebo ochranu nosu a úst s obdobnou účinností. V ostatních vnitřních prostorách bude stačit chirurgická rouška.

V zastavěném území obce je třeba ode dneška vždy nosit minimálně chirurgickou roušku, mimo obec jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti. V nařízení respirátorů už od čtvrtka platí výjimka pro děti od dvou do 15 let, protože respirátory pro ně nejsou dostupné. Nemohou ale používat dál podomácky vyrobenou roušku, musí to být nejméně zdravotnická obličejová maska, nebo jiná s vyšší ochranou, například nanorouška.

Prodlužuje se povinná karanténa, očkovaní do ní nemusejí

V Česku se ode dneška prodlužuje z deseti na 14 dnů povinná karanténa pro lidi s pozitivním testem na koronavirus i pro ty, kteří s nimi přišli do styku. Důvodem je šíření nakažlivějších mutací koronaviru. Nově také ode dneška do karantény po kontaktu s nakaženým nemusejí lidé, kteří už dostali obě dávky očkování proti nemoci covid-19.

Česko se ke dvoutýdenní karanténě vrací podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) podobně jako jiné země. Karanténa na 14 dní v Česku platila na začátku epidemie, na deset dní se zkrátila v září.

V Česku se rozšířila takzvaná britská varianta koronaviru, byly také potvrzeny první případy jihoafrické mutace. Podle odborníků jsou tyto varianty viru nakažlivější a jihoafrická mutace navíc snižuje účinnost některých vakcín a léků na nemoc covid-19. Upozornili proto, že člověk nakažený některou z mutací může virus šířit i po deseti dnech.

Podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 11. února mají hygienici při nařízení karantény pro kontakty pozitivně testovaného postupovat individuálně, pokud budou mít podezření na mutaci viru. Mohou nařídit karanténu bez ohledu na použití ochrany dýchacích cest v době kontaktu s pozitivním. Za náležitou ochranu dýchacích cest se už nepovažuje šála, šátek či látková rouška. Lidé by měli používat jednorázové chirurgické roušky či respirátory. Neplatí už ani podmínka minimální doby kontaktu s pozitivně testovaným 15 minut.

Do karantény nemusejí nyní lidé, u nichž se koronavirus potvrdil v posledních třech měsících. Ode dneška není karanténa povinná ani pro lidi, kteří už byli očkováni oběma dávkami vakcíny a od podání druhé dávky uplynulo alespoň 14 dnů. Musí mít certifikát o očkování nebo údaje musí být zapsány v centrálním systému a nesmí mít po kontaktu s nakaženým příznaky nemoci.

O pravidla pro karanténu očkovaných se média začala zajímat v první polovině února poté, co do karantény nešel premiér Andrej Babiš (ANO), když se koronavirem nakazila vedoucí úřadu vlády Tünde Bartha. Někteří Babišovi blízcí spolupracovníci tehdy do karantény nastoupili, Babiš ale ne s vysvětlením, že už dostal obě dávky vakcíny. Hygienici z Prahy a Středočeského kraje tehdy uvedli, že povinná karanténa platí i pro lidi očkované proti koronaviru.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika Lidé očkování Roušky a respirátory Policie ČR

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

před 36 minutami

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

před 1 hodinou

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

před 1 hodinou

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

před 3 hodinami

Letní počasí, ilustrační foto

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování

V Česku se uplynulý týden obešel bez příliš vysokých teplot, ale hned na začátku nového týdne před nimi meteorologové varují. V jednom konkrétním regionu dnes může ojediněle být až 32 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

včera

včera

včera

včera

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

včera

Bouřlivé počasí je zpět. Meteorologové varují před kroupami a přívaly deště

Počasí v Česku, tedy především na Moravě a ve Slezsku, si žádá vydání dvou varování. Od nedělní 13. hodiny vstoupí v platnost výstraha před silnými bouřkami. Pro pondělní odpoledne varují meteorologové před vysokými teplotami. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy