Chystá se velká novela zákona o lécích, má změnit celou řadu věcí

Velká novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou v pondělí projedná vláda, má mimo jiné měnit úhrady moderních léků, dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven. Přidá také zdravotním sestrám možnost předepisovat některé pomůcky a praktickým lékařům nové léky.

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

Novela by měla od roku 2022, v návrhu zakotvené změny budou veřejné zdravotní pojištění stát zhruba 100 milionů korun navíc.

Mění se několik desítek ze 61 paragrafů zákona, podle ministerstva jde o největší novelu nejméně od roku 2007.

Nejzásadnější je podle vyjádření ministra Adama Vojtěcha (za ANO) ze začátku července změna úhrad drahých inovativních léčiv a přípravků na vzácná onemocnění ze strany pojišťoven. U nemocí, kterými trpí nejvýše jeden člověk z 5000, se obtížně sbírají data o účinnosti léků. Na základě těch pojišťovny ale rozhodují, jestli budou pacientům hrazené z pojištění. Pojišťovny nově zohlední názor komise složené z odborníků na danou nemoc a bude možné se odvolat.

Nové léky dostávají v současné době dočasnou úhradu na tři roky. Nově to bude na pět let, a potom se jejich účinnost vyhodnotí. I kdyby úhradu z veřejného zdravotního pojištění po pěti letech lék nezískal, pacienti, kteří ho už dostávali a fungoval jim dobře, ho budou moci užívat i nadále. Platit jim ho nebude pojišťovna, ale výrobce.

V současné době nemocní často žádají, aby jim drahé moderní léky pojišťovny hradily na takzvaný paragraf 16, což je výjimka uvedená v zákoně. Ze zhruba 450.000 žádostí za rok by změna zákona měla eliminovat zhruba třetinu. Pojišťovny jich kladně vyřizují kolem 90 procent a platí za ně přes dvě miliardy korun za rok.

Zákon upravuje také proces dohodovacího řízení, ve kterém zástupci jednotlivých segmentů zdravotní péče vyjednávají se zdravotními pojišťovnami o úhradách péče na celý rok. Ministerstvo se zaměří na jednotlivé vyjednávače a platnost jejich plných mocí. Chce také více zveřejňovat protokoly z jednání. Mění také úhrady některých zdravotnických prostředků. Například pleny budou moci nově předepisovat pacientům i zdravotní sestry.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování proti covidu dostalo podle ČLK 104.000 zdravotníků

26.01.2021 12:23 Očkováno proti covidu-19 bylo podle České lékařské komory do soboty asi 104.000 zdravotníků. Dvě…

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 10:25 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Blatnému odešel další klíčový člověk, končí náměstek Šedo

26.01.2021 09:33 Na ministerstvu zdravotnictví dnes končí náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil…

Za první měsíc očkování v Česku dostalo vakcínu necelých 200 tisíc lidí

26.01.2021 09:24 Očkování proti koronaviru začalo v ČR loni 27. prosince, stejně jako ve většině ostatních zemí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama