Do Česka se stále dovážejí necertifikované respirátory, tvrdí Bartošek

Podle místopředsedy a šéfa poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška se na český trh stále dovážejí a následně se prodávají necertifikované respirátory. Obrátil se dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO), žádá kontrolu finanční správy a České obchodní inspekce (ČOI). Bartošek to řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně.

Koronavirus
doporučujeme

Respirátory s čínskou klasifikací KN95 a americkou N95 podle něj nesplňují normy, nedisponují certifikací CE a většina z nich nemá dostatečné ochranné vlastnosti.

"Ne všechny respirátory na českém trhu splňují podmínky ochrany respirátoru FFP2. Obrátil jsem se na pana premiéra, aby finanční správa i Česká obchodní inspekce kontrolovala, aby na trhu nebyly respirátory dvojí kvality. Jestliže lidé utrácí své peníze za respirátory, tak je také musí chránit. Zcela zásadní je, aby respirátory nesly označení, které je CE, což je evropská norma," řekl Bartošek.

V dopisu, který má ČTK k dispozici, Bartošek uvedl, že podle jeho informací jsou necertifikované výrobky nadále dováženy do ČR a prodávány konečným spotřebitelům. Jednat se podle něj může až o šest ze sedmi výrobků. Kromě zdravotnického hlediska to podle Bartoška poškozuje podnikatelské prostředí. Lidovecký místopředseda též kritizuje, že ministerstvo financí na výrobky odpustilo daň z přidané hodnoty (DPH).

Prodej respirátorů splňujících klasifikace KN95 nebo N95 umožnilo Česko loni na jaře kvůli nedostatku ochranných pomůcek proti novému koronaviru. Podmínkou bylo, že u výrobku byl alespoň zahájen proces certifikace podle evropských norem. Výjimka platila do poloviny loňského června.

Podle únorového vyjádření mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha pro Český rozhlas-Radiožurnál ale prodej respirátorů splňujících klasifikaci KN95 není nutně nelegální, obchodníci mohou doprodávat zásoby získané díky výjimce z loňského jara, případně díky výjimce z jiného členského státu Evropské unie.

Označení KN95, N95 a evropské FFP2 se od sebe liší způsobem, jakým je prováděna zkouška filtračních schopností zkoumaného výrobku. "Zatímco jedna ze zkoušek se dělá parafinovým olejem, ta druhá se provádím jiným způsobem aerosolem," podotkl dříve mluvčí ČOI. Účinnost filtrování u normy FFP2 musí být zhruba 94 procent či vyšší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Rodiče dali k soudu stížnost kvůli testům dětí a rouškám při návratu do…

11.04.2021 20:21 Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví,…

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

11.04.2021 16:46 Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat…

Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, nahradí ji…

11.04.2021 16:07 Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Informaci ze svého twitterového účtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama