Do Prahy dorazilo 53 tisíc respirátorů pro zdravotníky. Zásilky putují i do dalších krajů

Praha obdržela zásilku 53.000 respirátorů, rozděleny budou zejména zdravotníkům. Na twitteru to napsal primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Jde o část dodávky ochranných pomůcek z Číny, kterou objednalo ministerstvo vnitra. Hlavní město také nakoupilo v souvislosti s šířením nákazy novým typem koronaviru dalších asi 3,5 milionu roušek a respirátorů za 123 milionů korun.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

"Jde o respirátory typu KN95, což by mělo být ekvivalentní N95 a FFP2," uvedl primátor. Původně mělo hlavní město dostat asi 64.000 respirátorů, ministerstvo zdravotnictví ale podle primátora část použije pro své nemocnice.

Respirátory se od roušek liší tím, že chrání toho, kdo je nosí. Rouška naopak chrání okolí nakaženého, proto se jejich nošení doporučuje například v době chřipkové epidemie u nemocných. Třída FFP2 je druhou nejvyšší třídou ochrany. Ministerstvo zdravotnictví už dříve informovalo, že by měly být dostupné pro zdravotníky. Nejvyšší třídu ochrany FFP3 chce směřovat na oddělení ARO, JIP nebo pro zubaře, kteří se při své práci setkávají s aerosoly, tedy kapénkami.

Radní Prahy pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) pro ČTK již dříve uvedla, že hlavního města dohoda s dodavateli se týká objednávky třívrstvých chirurgických roušek v ceně 20 korun za kus a respirátorů typu FFP2 po 120 korunách. Pomůcky měly dorazit z Indie a Turecka.

Praha si na nedostatek pomůcek opakovaně stěžovala, čeká také na dodávku 15.000 respirátorů z dodávky, kterou centrálně objednal Plzeňský kraj.

Karlovarský kraj dnes dostal 12.800 respirátorů od ministerstva vnitra. Dodávka je určena zdravotníkům, záchranářům i pracovníkům v sociálních službách. Podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové poputují respirátory z distribučního místa na krajském úřadě do výdejních míst v regionu. Jde o druhou dodávku respirátorů pro kraj od státu.

"Původně jsme měli dostat více, než nakonec dodávka od státu obsahovala. Obdrželi jsme celkem 12.800 respirátorů z avizovaných 15.000," řekl krajský radní Jan Bureš (ODS).

Podle něj rozdělí vedení kraje respirátory do nemocnic, Zdravotnické záchranné službě Karlovarského kraje a dalším lékařům, zdravotníkům či sociálním službám. "Očekáváme i další zásilku, především velkou zásobu roušek, doufáme, že ještě během víkendu," dodal Bureš.

První dodávku respirátorů dostal kraj od ministerstva zdravotnictví 14. března. Šlo o 3276 kusů respirátorů typu FFP3 a FFP2. Z rozhodnutí státu byly tyto ochranné pomůcky určeny pouze pro Karlovarskou krajskou nemocnici a pro Zdravotnickou záchrannou službu Karlovarského kraje.

Jihomoravský kraj zatím dostal pro své i soukromé organizace, praktické lékaře, zubaře a další pracovníky 50.000 respirátorů, které v pátek dopravilo letadlo z Číny. Dorazit jich mělo o 10.000 více. Další dvě várky by ale ještě o víkendu měly přijet. ČTK to dnes řekla krajská mluvčí Monika Brindzáková.

Důvod, proč respirátorů dorazilo dnes nad ránem o něco méně, mluvčí neví. Ještě dnes odpoledne by podle ní měla dostat další respirátory záchranná služba. Ministerstvo zdravotnictví jí ochranné pomůcky posílá zvlášť.

První přijatou várku začali dnes ráno hasiči přerozdělovat na krajském ředitelství, kam dorazila. Následně ji rozvezou na určená místa. "Zhruba polovina půjde do nemocnic, druhá část půjde na obce z rozšířenou působností," uvedla mluvčí. Poputují k lékařům, stomatologům a také sociálním službám.

Dodávka se podle hejtmana kraje Bohumila Šimka (za ANO) netýká fakultních nemocnic v Brně, kterým ministerstvo zdravotnictví posílá ochranné pomůcky zvlášť. Fakultní nemocnice by také měly dostat desítky tisíc respirátorů, domnívají se Šimek i mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. V Brně je kromě Fakultní nemocnice Brno i Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Šimek v pátek uvedl, že roušek a respirátorů je nedostatek. "Dá se říct, že meleme z posledního. Do ČR by měla dorazit další letadla. Pomůcky by nám měly vystačit zhruba na dva týdny," uvedl Šimek. Ocenil práci ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). "Podařil se mu husarský kousek dostat tento materiál do republiky. Věřím, že se nám podaří dostat pomůcky do všech pater směrem dolů až k těm posledním," dodal Šimek.

Liberecký kraj dostal v noci na dnešek od státu 18.400 respirátorů, které ale nejsou nejvyšší kvality. Dnes je rozveze do zdravotnických zařízení. Kraj zároveň žádá jednotlivce i firmy, aby mu věnovali, případně směnili, respirátory FFP3, pokud je mají k dispozici. Na sociálních sítích o tom dnes informoval hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Ze zásilky z Číny podle hejtmana měli dostat 22.500 respirátorů FFP2, obdrželi jich ale o 4100 méně. "Tohle množství respirátorů nám vystačí maximálně na tři dny, tak věřím, že po první zásilce z Prahy budou vzápětí následovat i další," uvedl Půta. Došlé respirátory kraj podle hejtmana rozdělí nejen mezi nemocnice, ale i praktické lékaře, pediatry, zubaře a další ambulance.

Hejtman zároveň vyzval jednotlivce, firmy a samosprávy, aby nejkvalitnější respirátory FFP3 nepoužívali na běžné činnosti. "Jde o zbytečný luxus a plýtvání. Tahle kategorie je potřebná pro nemocnice na operace a pro záchranku při kontaktu s pacienty, kteří mohou být COVID-19 pozitivní," uvedl hejtman. Podle něj pro většinu běžných činností stačí plátěná rouška. "A pro několik exponovaných respirátor FFP2, třeba pro řidiče v dopravě nebo pracovníky v obchodech a na úřadech, kteří musí být v kontaktu s větším množstvím lidí," řekl.

Žádá proto jednotlivce i organizace, aby tyto respirátory odevzdali do nemocnic nebo záchranné službě, případně kontaktovali linku Krizového štábu Libereckého kraje 485 226 999. "Rádi je vyměníme za FFP2 klidně ve výhodném směnném kurzu," dodal hejtman.

Na Vysočinu dorazila okolo 6:00 zásilka respirátorů třídy FFP2. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) je jich více než 21.000 kusů. Ještě dnes část z nich dostane zdravotní záchranná služba a pět krajských nemocnic. Respirátory pocházejí ze zásilky, která v pátek dorazila z Číny a stát je rozděluje z policejního skladu v Opočínku na Pardubicku.

Část dnešní zásilky by podle Novotného měla sloužit i lékařům mimo nemocnice. "Myslím si, že se dohodneme, že bychom něco distribuovali i praktickým lékařům a stomatologům," řekl Novotný.

Vysočina má 14 potvrzených případů nemoci COVID-19, 11 z nich je z Havlíčkobrodska, zbylí z okresu Žďár nad Sázavou. V kraji nefunguje laboratoř, která by testy na koronavirus prováděla. Změnit by se to mohlo v příštím týdnu. Přípravy na testování dělá Nemocnice Jihlava i Státní veterinární ústav.

Odběry vzorků provádějí výjezdové skupiny zdravotní záchranné služby. Funguje také odběrné místo v jihlavské nemocnici, pacienti při odběrech vzorků ani nevystupují z auta. Stejný způsob odběru zavede v pondělí i nemocnice Havlíčkův Brod, řekl Novotný.

Do Moravskoslezského kraje dnes dorazila dodávka 52.302 respirátorů FFP2, které v pátek do Česka dopravilo letadlo z Číny. Jsou určeny pro praktické lékaře, ambulantní specialisty a stomatology. ČTK to sdělila mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová.

"Z ostravské fakultní nemocnice, kde jsou v tuto chvíli tyto respirátory uskladněny, budou během dneška rozvezeny na jednotlivá výdejová místa, tedy do krajských nemocnic v Havířově, Karviné, Frýdku-Místku, Opavě, Krnově, v Bílovci a na krajský úřad v Ostravě," uvedla Chlebounová.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že dodávka uspokojí objednávky zdravotníků z prvního kola objednávek z minulého týdne. "Budou distribuovány respirátory FFP2. FFP3 budou už jen a pouze pro zdravotníky v exponovaných místech s vysokou mírou pravděpodobnosti nákazy," uvedl Vondrák.

Kraj v následujících dnech očekává zásilku dalších ochranných pomůcek z Číny. "Ty už budeme distribuovat podle nových objednávek. Upozorňuji, že objednávkový systém pro následující týden se uzavře dnes ve 20:00," uvedl hejtman.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Spolu chce zvýšit proočkovanost očkováním cizinců a spoluprací s VŠ

17.09.2021 09:46 Zvýšit proočkovanost obyvatel Česka proti covidu-19 by podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

V Česku přibylo třetí den v řadě přes 500 lidí s covidem

17.09.2021 08:39 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Vojtěch popřel slova expertů. Očkovaní se testovat nebudou

15.09.2021 16:11 S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví…

Testy na covid ve školách by se na podzim mohly vrátit

15.09.2021 12:15 Aktualizováno Výsledky testování na covid-19 ve školách na začátku září ukázaly, že záchyty případů nákazy…

Třetí dávka vakcíny: Dnes ji může dostat 8 lidí, v pondělí 8000

15.09.2021 10:58 Nárok na třetí dávku očkování proti covidu-19 má k dnešnímu dni zatím osm lidí, kteří jsou osm…

Přibylo přes 500 nově nakažených

15.09.2021 08:50 Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku oproti minulému týdnu klesl zhruba o 30…

Související:

Právě se děje

reklama