Epidemie dál zrychluje, vláda přesto chce na Štědrý den otevřít obchody

Epidemie v Česku dále zrychluje. Vláda chce prodloužit nouzový stav do 22. ledna. Rizikový index protiepidemického systému PES je blízko hranice nejvyššího, pátého stupně. Opatření v Česku se v pátek přesunou ze třetího do čtvrtého stupně.

Vláda ČR

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale nevyloučil, že při zvýšení počtů hospitalizovaných navrhne přesun do pátého stupně. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes avizoval, že vláda chce nechat i na Štědrý den otevřené obchody. Kabinet také umožní navzdory zákazu vycházení účast na půlnočních mších.

Ve středu testy odhalily 8235 nových případů, což byl nejvyšší denní nárůst od 11. listopadu. V Česku zemřelo od březnového začátku epidemie přes 10.000 lidí nakažených koronavirem a počet potvrzených případů nemoci přesáhl 600.000. Rizikové skóre PES dnes bylo stejně jako ve středu na 71 bodech ze sta. Už téměř dva týdny je skóre v rozmezí pro čtvrtý stupeň pohotovosti a nyní se blíží hranici 76 bodů, když už začíná pátý stupeň. Z rozhodnutí vlády budou ale opatření pro čtvrtý stupeň zavedena až v pátek, a to navíc s několika výjimkami. Bude znovu platit zákaz nočního vycházení, zavřou se restaurace, hotely či vnitřní sportoviště, zatímco obchody a služby zůstanou otevřené.

Ministr zdravotnictví nevyloučil, že při zhoršení počtů hospitalizovaných bude navrhovat přesun do pátého stupně PES. Nyní je v nemocnicích přes 4600 lidí s covidem-19. Blatný očekává, že i bez zhoršení situace bude o Vánocích v nemocnicích asi 6000 lidí.

Vláda bude ve Sněmovně kvůli nynější situaci usilovat o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ČTK sdělil, že žádost určenou poslancům dnes schválil kabinet. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 23. prosince. Blatný připravil pro zákonodárce i rozklad, co by znamenalo pro jednotlivá opatření zrušení nouzového stavu, jak dříve avizoval.

Už dnes přitom kabinet oznámil, že chce zavést další výjimky z opatření, která se mají řídit stupni PES. Pokud bude platit nouzový stav i o Vánocích, vláda umožní prodej na Štědrý den dopoledne, oznámil po dnešním zasedání kabinetu ministr Havlíček. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR to uvítal, ale některé řetězce už dříve rozhodly, že nechají 24. prosince prodejny zavřené. Vláda také umožní o Štědrém dni věřícím, zúčastnit se půlnočních mší, přestože má platit noční zákaz vycházení.

Senát dnes vládu vyzval, aby do konce roku předložila úpravy protiepidemických opatření, která by nahradila stávající plošná omezení. Kabinet by měl podle senátorů stanovit pravidla srozumitelně a co nejjednoznačněji určit protiepidemická pravidla pro veřejnost a jednotlivá odvětví podnikání, aby nebyla omezena či zcela uzavřena jejich činnost.

Horní komora dnes také vládu požádala o předložení vakcinační strategie. První dodávky vakcíny by se do Česka mohly dostat 27. prosince. Typ vakcíny si podle ministra Blatného nebude možno vybírat. Důvody jsou technické a nebude narušeno zákonem dané právo na volbu péče, řekl dnes novinářům. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula nebude vládním zmocněncem pro očkování. Nabídku premiéra Andreje Babiše (ANO) odmítl. Vadí mu systém, jakým se má očkování řídit, řekl serveru Seznam Zprávy.

Od středy mají v Česku všichni klienti zdravotních pojišťoven nárok na bezplatný antigenní test. Od středečních 16:00 bylo otestováno 13.989 lidí a pozitivní výsledek mělo 4,6 procenta z nich. Výsledky za celý první den zatím k dispozici nejsou.

Novinky jsou i v ekonomické podpoře podnikatelů a firem zasažených situací kolem epidemie. Živnostníci s nárokem na tzv. kompenzační bonus budou smět dostávat peníze i z programu Antivirus, podobně jako při jarní vlně epidemie. Spolu s bonusem budou moct případně čerpat i peníze z programů Covid - Nájemné nebo Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné. Vláda dnes rovněž schválila záměr, uvolnit miliardu korun na pomoc v epidemii koronaviru pro kulturu. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) připraví dvě výzvy. Jedna bude podobná dosavadnímu programu COVID kultura a druhá bude určena pracovníkům v audiovizuálním umění. Dosavadní program už se podle Zaorálka blíží vyčerpání.

Podnikatelské organizace v Hospodářské komoře (HK) žádají vládu o jeden administrativně snadný kompenzační program pro všechny zasažené podnikatele. Připravená podpora některým podnikatelům podle prezidenta HK Vladimíra Dlouhého pomohla, jiní ale "sítem" propadli. Kompenzace by podle něj měly znamenat automatickou pomoc zasaženým odvětvím. Žádost by měla být jednoduchá k vyřízení a pomoc by měla být rychlá. Podle ministra Havlíčka je ale HK u všech jednání týkajících se kompenzací a spolu se svazy má prostor programy oponovat.

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

17.10.2021 09:23 Aktualizováno Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru,…

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Související:

Právě se děje

reklama