Karvinsko se kvůli covidu uzavírat nebude, ujistil místní ministr Vojtěch

Účinnost mimořádných protiepidemických opatření platných kvůli nákaze covidem-19 na Karvinsku a Frýdecko-Místecku by mohla být vyhodnocena za dva týdny. Karvinsko se uzavírat nebude, řekl po dnešním jednání na krajském úřadu v Ostravě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

"V tuto chvíli skutečně neplánujeme uzavřít region ani město. Určitě tady neplánujeme scénář Litovle a Uničova. Myslím, že ta situace to nevyžaduje," řekl ministr. Podle něj jsou sice údaje o počtu nemocných poměrně vysoké, ale na druhou stranu je nutné hodnotit také průběh onemocnění u pozitivně testovaných.

"Drtivá většina jsou bezpříznakoví, případně s mírným průběhem. Nepozorujeme nějaké zahlcení nemocničních kapacit či jednotek intenzivní péče. Nemá to vliv na nějaký extrémní nárůst počtu hospitalizací," uvedl Vojtěch.

Podle něj tak zásadní opatření, jako je kompletní karanténa či omezení pohybu, není na místě. "Věřím, že to zvládneme s těmi opatřeními, která máme," uvedl ministr. Zdůraznil, že je ale nutné dodržovat nařízená mimořádná opatření.

Podobně situaci hodnotí i epidemiolog a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar. Podle něj by případné zavření části regionu či konkrétní obce muselo souviset se zahlcováním jednotek intenzivní péče a s nárůstem počtu těžkých stavů. "Každý vidí, že zatím to na Karvinsku není a že nikdo se teď v této době obávat určitě nemusí," řekl Maďar. Podle něj se díky rozhodnutí OKD, které od pátku uzavře všechny své doly, za šest týdnů fakticky současná situace vynuluje. "OKD by už by nemělo být ohniskem nákazy, ale je mimořádně důležité, aby se za těch šest týdnů ta nákaza nešířila v komunitě a k tomu by právě měla přispět mimořádná opatření, která vydala krajská hygienická stanice," uvedl Maďar.

Zpřísnění opatření na Karvinsku a Frýdecko-Místecku znamenají například zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních nebo omezení účasti na hromadných akcích z 500 nejvýše na 100 lidí. Povinné jsou nadále roušky uvnitř budov, v MHD nebo na hromadných akcích.

Uzavření OKD by stát podle Vojtěcha sám nenařídil

Uzavření těžební firmy OKD kvůli šíření koronaviru pomůže zklidnit situaci, ale stát by to sám nenařídil. Novinářům to dnes po jednání v Moravskoslezském kraji řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Riziko pro obyvatele regionu v souvislosti s výskytem nákazy v OKD podle něj není výrazné. Testy pracovníků dolů ČSM firmy OKD potvrdily nákazu koronavirem u pětiny testovaných. Firma pak oznámila, že přeruší od pátku na šest týdnů těžbu ve všech dolech na Karvinsku.

"Samozřejmě se masivně testuje (v OKD) a jsou tam záchyty, ale ty záchyty jsou bezpříznakové a průběhy nemoci jsou mírné. Riziko pro zdraví místního obyvatelstva není tak výrazné," řekl ministr. Rozhodnutí firmy ale ocenil. "Když se k tomu OKD rozhodlo dobrovolně, jsme za to rádi, ale pokud bychom to měli nakazovat shora, tak podle těch dat, která vidíme, to není proporcionální," doplnil.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) již dříve uvedl na facebooku, že k přerušení těžby hejtmanství firmu vyzývalo už více než před měsícem. "Konečně nás vyslyšeli a udělali to, o co jsme žádali už před šesti týdny. Je to skutečně v daný okamžik jediná možná cesta, jak zabránit šíření nákazy," napsal hejtman. Dnes Vondrák zopakoval, že se opatření měla přijmout dříve. "Chápu ale, že to rozhodování nebylo jednoduché," doplnil.

Podle epidemiologa a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara byla situace v OKD stále pod kontrolou. Rozhodnutí OKD ale přivítal. "Je to konzervativnější postup a sázka na jistotu," míní Maďar. Kdyby ale opatření nenastalo, epidemiologická situace by se podle něj v regionu výrazně nezhoršila.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že společnost se od počátku snažila dodržovat všechna opatření nařízená hygieniky. Podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové jsou nařízená opatření pravidelně kontrolována.

Staňková řekla, že rozhodnutí o uzavření bude mít pro firmu ekonomické důsledky. "Už před tou odstávkou jsme nebyli v jednoduché situaci. Tohle nám určitě nepomůže a ještě to ztíží naší ekonomickou situaci víc, to nebudu zakrývat," uvedla. Pokud by se OKD na konci roku dostalo na 50 procent plánované těžby, považovala by to za úspěch.

Dosud byla těžba přerušena pouze v Dole Darkov, kde se před dvěma měsíci objevilo první ohnisko nákazy v OKD. Tam se už situace stabilizovala. Při aktuálních testech 3403 pracovníků dolů ČSM bylo 704 lidí pozitivních, tedy přes 20 procent. Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že firma už od potvrzení prvního nemocného zaměstnance přijala mnoho protiepidemických opatření a plnila všechna nařízení hygieniků včetně omezení kontaktu mezi směnami.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem o očkování učitelů je enormní. Přes 50 tisíc registrací za dvě hodiny

27.02.2021 12:00 Aktualizováno Za první dvě hodiny se k přednostnímu očkování proti covidu-19 zaregistrovalo zhruba 52.500…

Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím

27.02.2021 10:44 Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím, dosud ho nakupovalo…

S koronavirem v Česku zemřelo přes 20 tisíc lidí

27.02.2021 09:59 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku překročil 20.000, ve vážném stavu je v nemocnicích dál přes…

Za pátek více než 14 tisíc nakažených. Nejvíce ohroženi jsou důchodci,…

27.02.2021 08:39 Za pátek přibylo v Česku 14 676 nově nakažených. Statistiky také ukazují, že přes 90 procent obětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama