Koronavirem se nakazil primář Uherskohradišťské nemocnice, podobný problém řeší Český Krumlov

Koronavirem se nakazil primář Uherskohradišťské nemocnice. Informovala o tom dnes Česká televize. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) ČTK řekl, že jde o primáře neurologie. Oddělení se nyní uzavře. Podle Čunka jde naštěstí o malé oddělení. Zdravotníci, kteří jdou do karantény, příznaky onemocnění nyní nemají.

lékaři

Mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant uvedl, že primář zůstal na začátku týdne doma, necítil se dobře. Výsledek testu se dozvěděl dnes dopoledne. "Vedení nemocnice okamžitě přijalo nezbytná opatření a ve spolupráci s krajskými hygieniky poslalo do domácí karantény pět lékařů a 14 zdravotních sester a dalších nelékařských pracovníků. Oddělení je v tuto chvíli uzavřeno, tři pacienti byli přeloženi do ostatních nemocnic Zlínského kraje, dalších osm pacientů bylo umístěno na jiná lůžková oddělení v rámci Uherskohradišťské nemocnice," uvedl Havrlant.

Pozitivně testovaný primář byl naposledy ve službě v pondělí. Pět pacientů, kteří byli na oddělení na akutních lůžkách, s primářem do kontaktu nepřišlo, byli přijati až později, tři byli nyní přesunuti do jiných nemocnic. "Dalších šest pacientů na standardních lůžkách buď propustíme domů nebo je přesuneme na naše infekční oddělení," uvedl ředitel nemocnice Petr Sládek. Zdravotníci i pacienti budou testováni o víkendu, kdy už by výsledky mohly být průkazné.

"Je to stejná situace, jakou jsme řešili na konci minulého týdne na vsetínském chirurgickém oddělení. Zdravotníci jsou bohužel onemocněním ohroženi ještě více než běžní obyvatelé. Nemohou zůstat doma, pečují o své pacienty v našich nemocnicích, a jsou tak více vystaveni riziku přenosu koronaviru. Podobných případů mezi lékaři a sestrami v celé republice bohužel přibývá," uvedl předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček. O akutní neurologické pacienty z Uherskohradišťska se postarají nemocnice ve Zlíně, Vsetíně a Kroměříži.

Před týdnem krajské nemocnice informovaly o nakažené lékařce ve Vsetínské nemocnici a lékárnici v Kroměřížské nemocnici, nakažen byl i lékař na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Tři desítky zdravotníků v nemocnicích musely jít do karantény nebo byli postaveni mimo službu, testy na koronavirus měli poté negativní. Podle Čunka se zatím žádný další případ nákazy mezi zdravotníky v nemocnicích neobjevil.

V kraji zůstává nakažený i jeden policista, v preventivní karanténě je k dnešnímu dni v regionu 75 policistů. "Počet policistů v karanténě se neustále mění," řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. V rámci krajského ředitelství policie slouží přes 1280 policistů.

Žádného nakaženého zaměstnance neeviduje Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, pro který pracuje včetně občanských zaměstnanců zhruba 500 lidí. "V preventivní karanténě po dovolené v zahraničí jsou nyní čtyři naši zaměstnanci," řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. V kraji bylo k dnešnímu ránu potvrzeno 89 případů nákazy koronavirem, nejvíce je jich na Uherskohradišťsku, a to 44.

Testy potvrdily nákazu koronavirem u jednoho lékaře českokrumlovské nemocnice. Jeho kolega a sedm zdravotních sester proto skončili v karanténě. Personál z ostatních nemocnic Jihočeského kraje koronavirus nezasáhl, řekla dnes ČTK mluvčí nemocničního holdingu Iva Nováková.

"Samozřejmě někteří zaměstnanci nejsou v práci například kvůli tomu, že jsou doma se svými dětmi. Ale jinak s výjimkou českokrumlovské nemocnice v současnosti nemáme hlášený potvrzený případ nákazy," řekla.

Dodala, že režim všech nemocnic, které zřizuje Jihočeský kraj, se proto nijak nezměnil. Lékaři i sestry jsou na každém oddělení k dispozici pro pacienty. "V posledních dvou víkendech akorát nefungovala dětská pohotovost v českobudějovické nemocnici. Ale to je věc, kterou neovlivníme, jelikož tam slouží pouze smluvní lékaři a ti mohou službu odmítnout, aniž by to jakkoliv zdůvodňovali," řekla.

Nákaza koronavirem zatím neomezila ani provoz jihočeské záchranné služby. I když její mluvčí Petra Kafková uvedla, že lékaři i sestry se dostávají do kontaktu s lidmi, kteří mají nemoc COVID-19. "Někteří pracovníci proto mohli mít podezření na koronavirus, ale u nikoho se nákaza nepotvrdila," řekla Kafková.

Některá zdravotnická zařízení v jihočeském kraji fungují kvůli šíření koronaviru v jiném režimu. Týká se to hodně poliklinik. Například v Milevsku omezili volný vstup pacientům a lékaři je ošetřují po předchozí telefonické konzultaci. Poliklinika ve Strakonicích byla tři dny zcela uzavřena poté, když se potvrdila nákaza u jedné z lékařek. Od 19. března je po dezinfekci zařízení opět v provozu, ale v omezeném režimu.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

WHO: Zatím není jasné, zda omikron způsobuje vážnější onemocnění

28.11.2021 21:07 Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami…

Ministr zdravotnictví Vojtěch onemocněl covidem-19

28.11.2021 12:54 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Konečný výsledek u ženy s podezřením na omikron bude znám v pondělí

28.11.2021 20:15 Definitivní výsledek koronavirové varianty omikron, který měl být znám dnes, Krajská nemocnice…

Se ženou s podezřením na novou variantu cestovali čtyři Pražané, na testy…

28.11.2021 19:19 Se ženou z Libereckého kraje, která je pravděpodobně nakažená rizikovou koronavirovou variantou…

Registrace k očkování třetí dávkou se lidem nad 60 otevřou v pondělí,…

28.11.2021 18:46 Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny…

Iniciativa vyzvala k očkování třetí dávkou u milionu lidí za týden

28.11.2021 18:42 Iniciativa Lékaři pomáhají Česku vyzvala k naočkování posilující dávkou proti covidu-19 u milionu…

Očkování by mohlo být povinné i ve Vězeňské službě, řekl Vojtěch

28.11.2021 14:44 Očkování proti covidu-19 by mohlo být povinné i ve Vězeňské službě a zpravodajských službách, pro…

Nově nakažených je opět méně než před týdnem, ubylo i hospitalizovaných

28.11.2021 08:10 Nových případů koronaviru v ČR v mezitýdenním srovnání podruhé po sobě ubylo. Za sobotu jich bylo…

Česko má podezření na výskyt varianty omikron, analýza ji potvrdila na 90…

27.11.2021 22:09 Aktualizováno Sekvenační analýza v liberecké nemocnici u ženy, která se vrátila z africké Namibie, na 90 procent…

V Česku za pátek přibylo méně případů nákazy než před týdnem

27.11.2021 08:05 Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání poprvé po dvou měsících klesl.…

V Česku začala v 18:00 platit nová opatření proti covidu

26.11.2021 18:13 V Česku dnes v 18:00 začala platit nová celoplošná opatření proti šíření nemoci covid-19. Například…

Svrčinová by považovala výjimku pro jmenování premiéra za špatný signál

26.11.2021 14:30 I pro lidi, kteří se nakazili koronavirem a jsou bez příznaků, platí izolace minimálně 14 dní a…

Související:

Právě se děje

reklama