Malým lékárnám by se mohly odpustit sociální odvody, ČSSD navrhla novelu

Odpuštění sociálních odvodů za letošní červen až srpen by se mohly dočkat i lékárny s nejvýše 15 zaměstnanci. V novele už účinného zákona o prominutí pojistného menším firmám to navrhla skupina poslanců koaliční ČSSD. Odpuštění odvodů za tři měsíce by mělo malým lékárnám pomoci překonat dopady epidemie nového koronaviru. Stát by podle odhadu předkladatelů přišel nejvýše o 15 milionů korun.

Lékárny
doporučujeme

Nyní jsou lékárny stejně jako další poskytovatelé zdravotních služeb z podpory prostřednictvím prominutí části letošních sociálních odvodů vyňaty. Poskytovatelé péče mají dostat náhrady za výpadky příjmů podle jiného zákona. Předkladatelé ale poukazují na to, že v případě lékáren bude kompenzace nízká. Budou mít o čtyři korun víc na každém vydaném léku na recept.

Stejnou úlevu malým lékárnám na odvodech prosadil už dřív ve Sněmovně lidovecký poslanec Vít Kaňkovský v zákoně o náhradách poskytovatelům zdravotní péče. Senát ustanovení z předlohy vyňal a vložil je přímo do zákona o prominutí pojistného. Úleva se podle senátního návrhu měla týkat lékáren do 25 zaměstnanců. Při opětovném sněmovním projednávání ale poslanci schválili oba zákony ve znění bez odpuštění odvodů menším lékárnám.

Pokud by byla sociálnědemokratická novela přijata, lékárny by měly nárok na úlevu za stejných podmínek, které platí pro firmy do 50 zaměstnanců. Prominutí pojistného by se vztahovalo na lékárny, které mimo jiné nepropustily více než desetinu zaměstnanců a ve srovnání s březnem nesnížily mzdy o více než deset procent.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Předkladatelé chtějí, aby Sněmovna novelu schválila zrychleně už v úvodním kole. Není ale jasné, kdy se poslanci k jejímu projednávání dostanou. Nejdříve by to mohlo být patrně v září.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Moravskoslezském kraji přibylo 23 nakažených, problematické je Frýdecko…

10.08.2020 09:33 V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 23 lidí nakažených koronavirem. Problematické je Frýdecko…

Covid-19: Za neděli přibylo v Česku nejméně případů v minulém týdnu

10.08.2020 07:42 V neděli přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 v minulém týdnu, testy jich potvrdily 122.…

"Je to riziková aktivita." Prymula a Rážová řekli, jakým místům se vyhnout

09.08.2020 21:55 Aktualizováno Česko se potýká s masivním nárůstem nově identifikovaných případů nákazy koronavirem. Epidemiolog…

Covid v Praze: Přírůstek nakažených zpomalil, fungují nové informační linky

09.08.2020 19:25 Aktualizováno V Praze přibylo za posledních 24 hodin 47 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama