Když ministr vnitra Jan Hamáček na svém twitterovém účtu oznámil, že lidem v karanténě bude odepřeno právo účasti v říjnových krajských a senátních voleb, vyvolalo to nejen odpor, nýbrž i řadu otázek. Řada právních expertů se totiž domnívá, že daný zákon, jímž argumentuje, je špatně formulován a že by měla vláda přistoupit k jeho lepší interpretaci.
"Ministr má pravdu, že si zákonodárce nechává možnosti omezit volební právo pro případ extrémních situací. Třeba jako ochranu před šířením pandemie,“ uvedl v pořadu Pro a proti na Plusu Ondřej Preuss z Katedry ústavního práva Právnické fakulty UK.
"Musíme řešit přiměřenost. Ale dovedu si představit, že budou ti, kteří z důvodu akutního průběhu choroby nebudou moci v podzimních volbách volit," vysvětlilo ministerstvo, že by skutečně šlo o situace, kdy by byl člověk prokazatelně infikován nakažlivou chorobou.
"Pokud by se jen omezili ti pozitivně nakažení, tak to v rozporu se zákonem není. Z dosavadních všech výroků mi nepřijde, že by volební právo bylo ohroženo. Ale také si myslím, že vláda má rezervy v základním nastavení, jako východisko si klade jen statistiku nemocných, ale základní práva jsou pro ni jen omezením. Jenže ono je to právě naopak." Ondřej PreussPodle právníka Petra Němce je Hamáčkův výrok značně zjednodušující. „Je možnost zákonného omezení v případě ochrany zdraví lidu. Zákonná formulace je ale účelově vágní, aby poskytovala interpretační možnost," řekl advokát.
"Podle mé interpretace není tak jednoduchá, že se řekne: kdo je v karanténě, nemůže volit... Bavme se o tom, o jakou jde nemoc a zda má zákon dopadat i na ty, kteří jsou v karanténě proto, že se potkali s s nakaženým. Karanténním opatřením je i lékařský dohled nebo zvýšený zdravotnický dozor," dodal.
Preuss poznamenal, že v krajních případech lze využívat zákonů jako jakéhosi mantinelu pro řešení situace, ale vždy takovým způsobem, aby byla maximálně zachovaná základní práva občanů.
"Dáváme do rukou hygienikům možnost omezit základní lidské právo a podstatu demokracie, volební právo. Když jde o omezení voličského práva, vláda se chová, jako kdyby šlo o ebolu. Ale státní hmotné rezervy mají v zásobách nula roušek a vláda se tváří, že jde o rýmu. Takže stát neřeší věc, jak by měl, ale pokud jde o omezení práva, chová se naopak drakonicky." Petr NěmecNěmec by chtěl, aby byla jasná pravidla. Současné ani nevíme, kterých jedinců se budou omezení týkat, což je vysoce rizikové. Daná právní norma je navíc vágní, a tudíž je riziko, že volební práva budou omezovat nikým nevolené orgány, tedy hygieny.
"Je správně, že zákon je relativně vágní a ministerstvo má řadu měsíců se na vše připravit. Hovoří se o možnosti mobilní urny, kdy člověk zvolí bez kontaktu se členy volební komise. Technické možnosti jsou, ale nestihne se to připravit za týden. Týká se to desítek tisíc lidí, u volebního práva se vždycky ďábel skrývá v detailu,“ řekl Preuss s tím, že to půjde díky velké časově rezervě jednoduše.
Za to advokátovi se velice nelíbí způsob, jakým Hamáček o omezení volebního práva hovořil. Přijde mu to lehkomyslné.
"Na Twitteru vypálí, že kdo je v karanténě, nebude volit, je to v zákoně a máte smůlu, to jste měli vědět. Ale ten zákon si zaslouží precizní a opatrnou interpretaci. Stejně tak může oznámit, že kdo má chřipku, bude v karanténě a nebude volit, i na to má hygiena oprávnění,“ varoval.
Související

Dva průzkumy, podobné výsledky. Volby by vyhrálo ANO, uspěla by další čtyři uskupení

Spolu kauza kolem bitcoinů nepoškodila, potvrzuje další průzkum
Volby , Jan Hamáček , právníci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Příjemné letní počasí přetrvá. Po víkendu se oteplí, ale jen nepatrně
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera
Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
Nedávné americké a izraelské údery vrátily íránský jaderný měsíc o několik měsíců nazpět, tvrdí šéf francouzské rozvědky DGSE Nicolas Lerner. Na jeho slova upozornil web DW. Podle Lernera se podařilo zlikvidovat i část íránských zásob obohaceného uranu.
Zdroj: Lucie Podzimková