Počet čekajících na vakcínu je možné si ověřit na webu

Lidé si mohou nově na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zjistit, kolik lidí čeká na termín k očkování proti covidu-19 na jimi vybraném očkovacím místě. Informace byla dnes uveřejněna na twitterovém účtu Chytré karantény.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Už dříve podobný web vytvořili nadšenci z Laboratoře otevřených dat, ukazuje i odhady volných míst a dostupných vakcín. V Česku se očkuje od 27. prosince a dosud zdravotníci podali přes 902.000 dávek vakcín tří výrobců.

Lidé mohou u každého očkovacího centra v nemocnici vidět tři údaje. Prvním je počet osob, které na daném místě čekají na možnost vybrat si termín očkování. Druhým udává průměrný denní počet lidí, kteří SMS zprávu o tom, že si mohou termín zarezerovovat dostanou. Třetím číslem je celkový počet osob, které už zdravotníci na konkrétním místě naočkovali.

Laboratoř otevřených dat, která je společným pracovištěm Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze a firmy Profinit, navíc tyto čekající na termín očkování dělí podle věkových skupin nebo uvádí, zda jde o zdravotníky nebo učitele. U každé skupiny tak uvádí také týdenní úspěšnost, tedy podíl počtu lidí, kteří už získali termín, k celkovému počtu registrovaných.

Data čerpá z otevřené datové sady ÚZIS. Web, který má denně přes 10.000 přístupů, vytvořili Marek Sušický a Jan Staněk. "Když jsme se s kolegou v lednu snažili získat očkovací termíny pro příbuzné, zjistili jsme, že není kam se podívat na přehled volných míst," uvedl v tiskové zprávě v pondělí Sušický.

K očkování proti covidu-19 se mohou zdravotníci, učitelé a senioři nad 70 let hlásit prostřednictvím registračního systému na webu. Nejprve musí každý zájemce zadat číslo svého mobilního telefonu, na který dostane číselený kód. Po jeho zadání na web je umožněna registrace, nutné je zadat osobní údaje a vybrat preferované očkovací centrum. Učitelé ještě zadávají svůj unikátní kód od zaměstnavatele.

Až bude mít očkovací centrum volný termín, upozorní zájemce pomocí další SMS. Pak má termín pro přihlášení rezervovaný na 72 hodin, tedy na tři dny. Termín pro druhou dávku dostane automaticky. Pokud na SMS s termínem registrovaný nezareaguje, dostane ji ještě dvakrát a pak je mu registrace zrušena.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Rodiče dali k soudu stížnost kvůli testům dětí a rouškám při návratu do…

11.04.2021 20:21 Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví,…

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

11.04.2021 16:46 Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat…

Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, nahradí ji…

11.04.2021 16:07 Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Informaci ze svého twitterového účtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama