Praha zřídí vlastní očkovací centrum v Městské poliklinice

Pražský magistrát doplní státem stanovená očkovací centra vlastním, které vznikne v prostorách Městské polikliniky ve Spálené ulici. Město o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Vedení Prahy připravuje také informační kampaň. Prvních téměř 10.000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech dorazilo do Česka o víkendu, další mají přijít na Silvestra.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

V neděli se začalo očkovat jen v několika pražských a brněnských nemocnicích, v pondělí se přidaly další jihomoravské nemocnice a dnes Fakultní nemocnice v Ostravě. V první fázi dostanou vakcínu zdravotníci a senioři v ústavní či nemocniční péči. Stát má nyní určenou zhruba třicítku očkovacích center, premiér Andrej Babiš (ANO) však už avizoval, že se jejich počet rozšíří. V plánu je využít také polní nemocnice v Praze a v Brně a s dalšími druhy vakcín by se měli zapojit i praktičtí lékaři.

"Očkovací centrum by mělo vzniknout v prostorech naší Městské polikliniky Praha, kde již máme zřízené odběrové centrum a provádíme antigenní testy. Vedení polikliniky připravuje vybavení a promýšlí, jak účelně zvládnout administrativu, která bude u očkování o poznání složitější než v případě testování," uvedla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doplnil, že ohledně vakcinace komunikuje s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny, armádou, nemocnicemi a národním a krajským koordinátorem. Ve středu se podle něj uskuteční online jednání s osmi nemocnicemi, které mají být v Praze zásobeny očkovací látkou, a se zástupci praktických lékařů. Praha připravuje také vlastní informační kampaň zaměřenou na nerozhodnuté. Příští rok takovou plánuje spustit i stát.

Johnová také uvedla, že město nyní mapuje zájem o očkování mezi obyvateli domů pro seniory. Podle prvotních zpráv magistrátu je zájem o vakcinaci v této skupině znatelně vyšší než v případě očkování proti sezonní chřipce, kterou město propagovalo a domovům dodávalo na podzim. "Počítáme s tím, že mezi prvními se k očkování dostanou nejkřehčí klienti, kteří ještě onemocnění covid-19 neprodělali, a zdravotní sestry," doplnila radní.

Česko podle Babiše dostane postupně 15,9 milionu vakcín pro 8,95 milionu lidí a očkovat se bude následujících devět měsíců. Počet dávek se zřejmě ještě zvýší, protože se podle premiéra ukázalo, že z jedná ampule vakcíny Pfizer a BioNTech je možné nabrat nikoliv avizovaných pět, ale šest dávek. Stát nebude dělat zásoby, ale všechny doručené vakcíny plánuje hned využít. Cílem je dosáhnout v létě proočkovanosti asi 70 procent společnosti. Běžná populace podle odhadů přijde na řadu zhruba koncem března, stát plánuje objednávkový systém podobný tomu, jaký funguje v případě testování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 08:45 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Nový PES od 1. února? Šestý stupeň nebude, hovoří se o omezení pohybu a…

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Plaga věří, že kloktací testy pro studenty se v řádu týdnů objeví

25.01.2021 18:27 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama