Psychiatr Matýs znovu promluvil o Gretě: Děje se jí nepravost a já se na to nemůžu dívat

Psychiatr Jaroslav Matýs rezignoval na post předsedy dětské sekce Psychiatrické společnosti, po kritice svých výroků. V rozhovoru pro server Aktuálně se hájil, že jen hovořil o něčem, co o sobě Greta Thunbergová prozradila sama.

Schwarzenegger, Arnold
doporučujeme

Psychiatr Matýs nazval Gretu Thunbergovou "nezralým dítětem s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění".

Matýs tvrdí, že nikdy nikoho na dálku nediagnostikoval. „Nedovolil bych si to u člověka, který svou diagnózu takto veřejně nepřizná. A celkovou diagnózu na dálku taky ne. Nemám právo komentovat diagnózu jakéhokoliv člověka veřejně. U ní je to ale jiné," tvrdí. 

Podle psychologa Greta svou diagnózu dost podrobně zveřejnila sama. „Já dělám soudního znalce už mnoho let. Na první pohled skutečně nepoznáte psychopaty, nebo spíš sociopaty, kteří týrají své rodiny. Ani ty, co jsou ve vedení firem a týrají zaměstnance. Co se ale dá poznat velmi rychle, je právě diagnóza Grety. Takže jsem stejný jako automechanik, který léta zná svou práci, a když si to auto poslechne, tak řekne: toto je vadná převodovka. A každý zkušený psychiatr nebo klinický psycholog by tady poznal to, co vidím já. Rozhodně by to tedy poznat měl," říká. 

Vzpomněl i kolegy, kteří hodnotili zdraví Andreje Babiše ml. „Všichni v médiích mluvili v obecné rovině, ale vždy to bylo jasně navázáno na osobu premiérova syna, který je psychicky nemocný. Přesně popis symptomů, odkazů, jak to vypadalo a jaké to mělo dopady. Co je neetického na tom, že mluvíme o tom, jak se daná diagnóza projevuje?“ dodal v rozhovoru pro server Aktuálně.

Matýs je přesvědčen, že se o Grete negativně nevymezil. Šlo o vysvětlující a ochranný článek o pacientovi. „ Vím, jak takoví lidé dopadají, mám je v ambulanci. Někteří mí pacienti by už dávno byli ve vězení, kdyby nebyli v mé péči. Zkuste se podívat na algoritmus chování té skupiny lidí, kteří na mě útočí, a té dívenky. To je naprosto stejné.“

Nečekal, že mluvit srozumitelně pro laickou veřejnost o tomto tématu je v Česku tak toxické. „Mně ta nepravost, která se té dívence děje, vadí a už se na to nemůžu dívat. Proto jsem to veřejně řekl tak, aby to bylo srozumitelné pro laiky. Chodí mi spousty reakcí lidí, kteří mi píšou a děkují, že konečně pochopili, o čem ta diagnóza je. A nehodí se to právě těm lidem, kteří z toho dělají mýtus výjimečnosti,“ vysvětlil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma dcery ministra Prymuly získala dotaci k výrobě dezinfekce

24.10.2020 21:17 Firma Medimun, kterou ovládá dcera ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) Karolína, získala…

Počet mrtvých s covidem překonal 2000. Za dnešek už 7698 nakažených

24.10.2020 18:51 Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, kdy podle dat…

Odběry na testování covidu-19 se zrychlují. Zdravotníci stíhají i desítky…

24.10.2020 13:51 Až 24 vzorků za hodinu odeberou zdravotníci Fakultní nemocnice Brno ve stanu, kam auty vjíždí lidé,…

Prymulu může nahradit hematolog Jan Blatný

24.10.2020 12:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi odvolání ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama