V Česku v neděli přibylo 324 potvrzených případů koronaviru

V Česku v neděli přibylo 324 potvrzených případů koronaviru. Je to nepatrný pokles proti minulé neděli. Počet nově nakažených se tak v mezitýdenním srovnání snížil počtvrté v řadě. Hospitalizovaných ubývá, nyní jich je méně než tisíc. V uplynulém týdnu připadá na 100.000 obyvatel 154 nakažených, takzvané incidenční číslo stagnuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června a od té doby až do středy počty případů v mezitýdenním srovnání většinou rostly. V pondělí přibylo dokonce 3768 případů, nejvíce zhruba od poloviny dubna. Odborníci už dříve předpokládali, že letní vlna covidu by mohla právě koncem července kulminovat. Způsobila ji nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Nyní se trend začíná otáčet.

Laboratoře v neděli provedly zhruba 2000 testů, zájem byl podobný jako před týdnem. V případě preventivních testů se zvýšila pozitivita o dva procentní body na 8,7 procenta. Naopak u epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, pozitivita klesla. Byla nižší než deset procent, před týdnem přesáhla 11 procent. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, zůstal podíl pozitivních nálezů nad 26 procenty.

Počet hospitalizovaných je nyní o několik desítek vyšší než před týdnem. Rostl ale pouze zhruba do poloviny týdne, ve čtvrtek bylo v nemocnicích s covidem více než 1200 pacientů. Od té doby počet klesá. V těžkém stavu je 40 lidí.

Incidenční číslo se začalo snižovat také ve čtvrtek, i když pouze nepatrně. Nejhorší situace je nadále v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za sedm dní 220 nakažených. Naopak v Libereckém kraji má incidenční číslo hodnotu 93. V žádném jiném kraji se pod stovku nedostalo.

Odborníci už dříve uváděli, že za letním vzestupem případů koronaviru v Česku jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5. V dnešní zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ), který vyšetřuje vzorky podrobnější metodou sekvenace, uvedl, že momentálně převažuje podtyp BA.5, který tvoří 75 procent záchytů. "Z toho nejčetnější je subvarianta BA.5.1, která má v záchytech zastoupení 35,21 procenta. Další nejvíce zastoupenou variantou je BE.X, která je další variantou odvozenou od původního omikronu," uvedl SZÚ.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku téměř čtyři miliony případů nákazy koronavirem. Do toho nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu eviduje ministerstvo bezmála 285.000.

S covidem dosud zemřelo 40.477 lidí. S nárůstem nových případů nákazy se v poslední době začaly zvyšovat i počty úmrtí. Za červenec zemřelo s koronavirem 154 lidí, což je více než v červnu a květnu dohromady. Údaje z posledních dní navíc většinou při dalších aktualizacích ještě rostou.

Plně naočkováno bylo v Česku proti covidu téměř 6,89 milionu lidí, z nich bezmála 4,27 milionu dostalo první posilující dávku vakcíny. Téměř 50.000 lidí si už přišlo i pro druhou posilující dávku. V neděli očkování podstoupilo zhruba 200 zájemců, polovina z nich dostala právě druhou posilující dávku.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 8 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 10 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 10 hodinami

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy