V lednu porodila v Česku třetí žena s transplantovanou dělohou

V lednu v Česku porodila dítě už třetí žena s transplantovanou dělohou. ČTK o tom dnes informovala Markéta Šenkýřová, mluvčí Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), ve kterém transplantace dělohy dělají. Ženě ve věku 34 let se narodila holčička, přišla na svět ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) plánovaným císařským řezem. Podle lékařů se obě těší výbornému zdraví.

Narozená miminka
doporučujeme

Těhotenství bylo podle lékařů bez závažných komplikací. "Pacientka s transplantovanou dělohou byla sledována týmem odborníků, kteří zajišťovali péči tak, aby se předešlo všem komplikacím. Těhotenství bylo plánovaně ukončeno ve 36. týdnu gravidity tak, jak je běžné u žen po transplantaci dělohy," uvedl Jaromír Mašata, vedoucí lékař operačních sálů Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Holčička při narození vážila 2,1 kilogramu.

Žena neměla od narození dělohu, přirozenou cestou tak nemohla nikdy otěhotnět. "Děloha, kterou jsme jí před časem transplantovali, byla od žijící dárkyně, její příbuzné," řekl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk. Podle Froňka se dosud v Evropě narodilo 18 dětí matkám s transplantovanou dělohou, z toho tři v Česku. Ve zbytku světa pak přišlo na svět dalších 22 dětí.

IKEM zahájil v roce 2015 studii, ve které srovnává transplantace děloh od žijících a zemřelých dárkyň. Dosud lékaři transplantovali deset děloh, podle Froňka jsou v polovině studie. První dítě ženě s transplantovanou dělohou se narodilo v roce 2014 ve Švédsku, v Česku o pět let později.

Témata: ženy | porody | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní hygieničkou bude od poloviny března Svrčinová, potvrdil Babiš

04.03.2021 18:27 Aktualizováno Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.…

Připravujeme pracovní povinnost i pro středoškoláky, oznámil Blatný

04.03.2021 18:00 Ministerstvo zdravotnictví připravuje nařízení pracovní povinnosti v nemocnicích i pro studenty…

Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav postižení na celém území

04.03.2021 17:19 Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav hromadného postižení osob pro celé území. Krajský krizový…

O Polsku se zatím nejednalo, specialisty z ambulancí bychom využili na…

04.03.2021 17:00 Společnost Nemocnice Pardubického kraje nepotvrdila, že by jejich koronaviroví pacienti, kteří jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama