Velká změna pro klienty VZP. Miliony Čechů čeká výměna průkazek

Miliony lidí čeká výměna průkazů pojištěnců, od poloviny září budou vypadat jinak. Nejde o hromadnou výměnu. Nový průkaz budou dostávat noví pojištěnci a ti, jimž skončí platnost starého průkazu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

VZP
doporučujeme

Pojišťovna předpokládá, že do konce roku jich vydá 170 tisíc a následně pak zhruba 556 tisíc ročně. Největší obměna však nastane v roce 2024. Platnost totiž bude končit asi 4,5 milionů pojištěncům. Nové průkazy s platností na 10 let budou lidé dostávat automaticky poštou tak, jak tomu bylo doposud, tedy s blížícím se koncem platnosti předchozí „kartičky“.

VZP se rozhodla změnit barevnost průkazů pojištěnce a zpřehlednit údaje. Strana, kde nejsou osobní údaje klienta a která byla doposud barevná, budě nově jednobarevná-červená. "Úprava, kdy jedna strana bude výrazně červená, navíc umožní každému na první pohled rozpoznat, že jde o klienta VZP, protože pojišťovna má právě tento odstín jako svoji charakteristickou korporátní barvu," informoval Vlastimil Sršeň, mluvčí VZP pro Tv Nova.

Několik let budou v oběhu dvě mírně odlišné verze. Nárok na ošetření budou mít lidé se starým i novým průkazem. Rozhodující je datum platnosti uvedené na lícové straně.

Lícová strana průkazu pojištěnce se nezmění. „Jde o takzvaný Evropský průkaz zdravotního pojištění platný ve všech státech Evropské unie, EHS a Švýcarsku, musí mít její vzhled standardizovanou podobu,“ informuje mluvčí.

Novou podobu dostanou i další dvě varianty průkazů, které jsou platné jen v ČR. Zelený plastový průkaz dostávají občané zemí mimo Evropskou unii, kteří pracují v České republice. Lidé, kteří jsou u VZP registrováni jako u české výpomocné pojišťovny, dostávají žluté průkazy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékárníci trvají na přístupu do lékového záznamu. Obavy ze zneužití jsou…

21.09.2019 17:10 Dnešní porada předsedů Okresních sdružení lékárníků potvrdila požadavek, aby lékárníci měli stejný…

ČSSD zdevastovala zdravotnictví? Babiš opět odbyl Hamáčka, jednání nebude

19.09.2019 16:42 Premiér Andrej Babiš (ANO) nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v…

Radikální změny ve zdravotnictví: Urgentní příjem a pohotovost mají být v…

19.09.2019 15:54 Urgentní příjem pro vážně zraněné pacienty a lékařská pohotovost by měly být v každém okrese, v…

Finanční injekce pro české zdravotnictví. 420 milionů půjde z fondů EHP a…

19.09.2019 14:12 Aktualizováno České zdravotnictví dostane v příštích letech 420 milionů korun z Fondů Evropského hospodářského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama