Velká změna pro klienty VZP. Miliony Čechů čeká výměna průkazek

Miliony lidí čeká výměna průkazů pojištěnců, od poloviny září budou vypadat jinak. Nejde o hromadnou výměnu. Nový průkaz budou dostávat noví pojištěnci a ti, jimž skončí platnost starého průkazu.

VZP
doporučujeme

Pojišťovna předpokládá, že do konce roku jich vydá 170 tisíc a následně pak zhruba 556 tisíc ročně. Největší obměna však nastane v roce 2024. Platnost totiž bude končit asi 4,5 milionů pojištěncům. Nové průkazy s platností na 10 let budou lidé dostávat automaticky poštou tak, jak tomu bylo doposud, tedy s blížícím se koncem platnosti předchozí „kartičky“.

VZP se rozhodla změnit barevnost průkazů pojištěnce a zpřehlednit údaje. Strana, kde nejsou osobní údaje klienta a která byla doposud barevná, budě nově jednobarevná-červená. "Úprava, kdy jedna strana bude výrazně červená, navíc umožní každému na první pohled rozpoznat, že jde o klienta VZP, protože pojišťovna má právě tento odstín jako svoji charakteristickou korporátní barvu," informoval Vlastimil Sršeň, mluvčí VZP pro Tv Nova.

Několik let budou v oběhu dvě mírně odlišné verze. Nárok na ošetření budou mít lidé se starým i novým průkazem. Rozhodující je datum platnosti uvedené na lícové straně.

Lícová strana průkazu pojištěnce se nezmění. „Jde o takzvaný Evropský průkaz zdravotního pojištění platný ve všech státech Evropské unie, EHS a Švýcarsku, musí mít její vzhled standardizovanou podobu,“ informuje mluvčí.

Novou podobu dostanou i další dvě varianty průkazů, které jsou platné jen v ČR. Zelený plastový průkaz dostávají občané zemí mimo Evropskou unii, kteří pracují v České republice. Lidé, kteří jsou u VZP registrováni jako u české výpomocné pojišťovny, dostávají žluté průkazy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V pátek přibylo v Česku 2111 případů covidu, za sobotu zatím 1024

19.09.2020 19:15 Aktualizováno V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o tisícovku méně,…

V Praze přibylo za sobotu 168 případů koronaviru, o polovinu méně než v…

19.09.2020 18:53 V Praze přibylo za uplynulých 24 hodin 168 potvrzených případů koronaviru. Tento týden, kdy denní…

Novou verzi eRoušky si stáhlo v pátek 240 tisíc lidí

19.09.2020 15:48 Novou verzi mobilní aplikace eRouška, která je uživatelům k dispozici od pátku a má je upozornit na…

Český registr dárců kostní dřeně se plní. Dnes byl zapsán 100 tisící…

19.09.2020 13:49 Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) má už 100.000 dobrovolníků, kteří jsou připraveni darovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama