Záložní nemocnice by mohla vzniknout i v Brně. Armáda zatím žádné informace nemá

Armáda dokončuje záložní nemocnici v Letňanech, která bude mít kapacitu pěti set lůžek. S možností vybudovat provizorní nemocnici počítají také v Brně. Měla by stát na výstavišti a mít 302 lůžek. Projekt byl schválen již na jaře a o vybudování nemocnice se bude rozhodovat každý týden. Personál přislíbila Fakultní nemocnice Brno, ale armáda zatím žádné informace nemá.

Ilustrační foto
doporučujeme

Možná provizorní nemocnice by měla stát v pavilonu G2 na brněnském výstavišti. S kapacitou 302 lůžek by se jednalo o menší projekt než v Praze. Zda je vybudování záložního zařízení nutné bude každý týden vyhodnocovat vedení města Brna s krajským koordinátorem.

„S krajským koordinátorem jsme situaci ohledně dostupnosti lůžek v nemocnicích řešili a v současné chvíli není nezbytné záložní nemocnici stavět,“ sdělila novinářům brněnská primátorka Markéta Vaňková. „Pokud by bylo potřeba, jsme schopni během jednoho týdne nemocnici postavit. Co se týče personálního zajištění, v této věci jsem se obrátila na zástupce státu,“ dodala.

Mluvčí armády České republiky Magda Dvořáková EuroZprávám.cz sdělila, že zatím žádné informace o výstavbě nemá. Přitom právě armáda buduje záložní zařízení v Letňanech, které je součástí Nemocnice na Bulovce a zajišťuje ji personál. Zatím potvrdila nemocnici na brněnském výstavišti poskytnutí svého mobilního týmu lékařů Fakultní nemocnice Brno.

„Rozhodli jsme se jako fakultní nemocnice nabídnout záložní nemocnici náš Emergency Medical Team, který je zřizovaný ministerstvem, ale vlastníme ho my. Vysíláme ho v případě katastrof do zahraničí, naši odborníci pomáhali například týden v Nepálu po zemětřesení,“ představil tým zdravotnický náměstek FN Brno Ondřej Ludka v tiskové zprávě. Tento krizový tým je složen z šesti lékařů a osmnácti zdravotních sester.

Vzhledem k plánovanému počtu lůžek bude krizový tým k sobě potřebovat i další personál, především z řad nelékařského zdravotnického personálu, jako jsou sestry a sanitáři. Role trauma týmu bude dominantně řídící, ale na péči u covid pozitivních pacientů se bude podílet také. „O zajištění dalšího personálu se bude jednat,“ uvedla Vaňková.

Do provizorní nemocnice v Brně by měli být umisťováni pacienti, kteří vyžadují hospitalizaci, ale zároveň nemají tak těžký průběh, aby bylo nutné je umístit na jednotky intenzivní péče. Podle vyjádření mluvčího brněnského magistrátu Filipa Poňuchálka pro EuroZprávy.cz je základní technické vybavení zajištěno.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Systém PES se má změnit, přibude tabulka týkající se sportu či fungování…

24.11.2020 15:40 Protiepidemický systém PES, podle kterého se v Česku řídí opatření proti koronaviru, čekají úpravy…

Firma žaluje vládu kvůli výrobě vakcíny proti obrně, argumentuje i…

24.11.2020 14:18 Aktualizováno Skupina Praha Vaccines napadla u soudu rozhodnutí, kterým vláda znemožnila, aby se v závodě firmy v…

Systém PES: Hodnocení po krajích bude možné až při stupních 1 a 2, uvedlo…

24.11.2020 14:15 Hodnocení epidemiologické situace jednotlivě v krajích bude podle protiepidemického systému (PES)…

Prymula bude brát nadstandardní plat. Dosáhne téměř na poslance

24.11.2020 10:20 Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který nastoupil jako poradce premiéra Andreje Babiše na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama