Záložní nemocnice by mohla vzniknout i v Brně. Armáda zatím žádné informace nemá

Armáda dokončuje záložní nemocnici v Letňanech, která bude mít kapacitu pěti set lůžek. S možností vybudovat provizorní nemocnici počítají také v Brně. Měla by stát na výstavišti a mít 302 lůžek. Projekt byl schválen již na jaře a o vybudování nemocnice se bude rozhodovat každý týden. Personál přislíbila Fakultní nemocnice Brno, ale armáda zatím žádné informace nemá.

Ilustrační foto

Možná provizorní nemocnice by měla stát v pavilonu G2 na brněnském výstavišti. S kapacitou 302 lůžek by se jednalo o menší projekt než v Praze. Zda je vybudování záložního zařízení nutné bude každý týden vyhodnocovat vedení města Brna s krajským koordinátorem.

„S krajským koordinátorem jsme situaci ohledně dostupnosti lůžek v nemocnicích řešili a v současné chvíli není nezbytné záložní nemocnici stavět,“ sdělila novinářům brněnská primátorka Markéta Vaňková. „Pokud by bylo potřeba, jsme schopni během jednoho týdne nemocnici postavit. Co se týče personálního zajištění, v této věci jsem se obrátila na zástupce státu,“ dodala.

Mluvčí armády České republiky Magda Dvořáková EuroZprávám.cz sdělila, že zatím žádné informace o výstavbě nemá. Přitom právě armáda buduje záložní zařízení v Letňanech, které je součástí Nemocnice na Bulovce a zajišťuje ji personál. Zatím potvrdila nemocnici na brněnském výstavišti poskytnutí svého mobilního týmu lékařů Fakultní nemocnice Brno.

„Rozhodli jsme se jako fakultní nemocnice nabídnout záložní nemocnici náš Emergency Medical Team, který je zřizovaný ministerstvem, ale vlastníme ho my. Vysíláme ho v případě katastrof do zahraničí, naši odborníci pomáhali například týden v Nepálu po zemětřesení,“ představil tým zdravotnický náměstek FN Brno Ondřej Ludka v tiskové zprávě. Tento krizový tým je složen z šesti lékařů a osmnácti zdravotních sester.

Vzhledem k plánovanému počtu lůžek bude krizový tým k sobě potřebovat i další personál, především z řad nelékařského zdravotnického personálu, jako jsou sestry a sanitáři. Role trauma týmu bude dominantně řídící, ale na péči u covid pozitivních pacientů se bude podílet také. „O zajištění dalšího personálu se bude jednat,“ uvedla Vaňková.

Do provizorní nemocnice v Brně by měli být umisťováni pacienti, kteří vyžadují hospitalizaci, ale zároveň nemají tak těžký průběh, aby bylo nutné je umístit na jednotky intenzivní péče. Podle vyjádření mluvčího brněnského magistrátu Filipa Poňuchálka pro EuroZprávy.cz je základní technické vybavení zajištěno.

Lékaři transplantovali plíce prvnímu pacientovi s covidem

22.10.2021 16:31 Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil…

Česko je sedmou nejhorší zemí světa z hlediska šíření covidu. Firmy…

22.10.2021 14:55 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, v Česku stouplo na 1,79 a Česká…

Soud zrušil povinnou samoizolaci při návratu do Česka ze zahraničí

22.10.2021 13:38 Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého…

Česko se vrací do loňského podzimu. Reprodukční číslo je nejvyšší za…

22.10.2021 13:18 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, je aktuálně v Česku nejvyšší nejméně…

Ochotu očkovat se třetí dávkou vakcíny projevilo 46 procent dospělých

22.10.2021 12:23 Očkovat se posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 je ochotno 46 procent dospělé populace v Česku…

Ve čtvrtek přibylo více než 3600 případů covidu

22.10.2021 11:05 Aktualizováno Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od…

Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste

21.10.2021 19:04 Aktualizováno Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste. Podle zástupců očkovacích míst souvisí…

Ani ne třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

21.10.2021 17:50 Necelá třetina lékárníků podle průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) kontroluje u…

Výskyt nadváhy a obezity výrazně stoupl, loni ji měly dvě třetiny populace

21.10.2021 12:42 Nadváhu nebo obezitu měly loni podle průzkumu dvě třetiny české populace. Jejich počet od…

Přibylo téměř 3300 nakažených, rychle stoupá počet hospitalizovaných

21.10.2021 12:31 Aktualizováno Šíření nemoci covid-19 v Česku nadále zrychluje, stejně jako nárůsty počtů hospitalizovaných a…

Související:

Právě se děje

reklama