ROZHOVOR | Vlna migrantů: Kdy to skončí? Profesor upozornil na zásadní věc

ROZHOVOR – Evropu a svět momentálně trápí hned několik závažných problémů. Vedle uprchlíků a Islámského státu je zde stále nedořešený konflikt na východní Ukrajině, k tomu komplikované vztahy USA-Rusko, možnost „brexitu“ či snaha o změnu mapy Evropy. Visí snad ve vzduchu globální konflikt, jak občas média spekulují? Současnou složitou situaci pro EuroZprávy. cz analyzuje historik a politický geograf prof. Bořivoj Hnízdo, vedoucí katedry anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha.

Letos jsme si připomněli 70. let od konce druhé světové války. Momentálně je situace ve světě značně napjatá a objevují se názory, že směřujeme k dalšímu globálnímu konfliktu (či dokonce že v něm již jsme). Souhlasíte s takovým tvrzením?

S označením globální konflikt bych byl trochu opatrný. Měli jsme v minulosti řadu světových konfliktů (rozhodně více než ty dva takto označované ve 20.století) ale vždy byly velké části planety kam v podstatě nezasahovaly. Vždy ale šlo o konflikty z větší části způsobené rozpory mezi evropskými mocnostmi. Toto jistě nebude platit, jestliže k zásadnějším konfliktům dojde, v 21.století. Jestli směřujeme k nějakému světovému konfliktu, tak v současnosti jde jen o určitou spekulaci.

Jedním z hlavním problémů dnešního světa je Islámský stát a hledá se viník krize na Blízkém východě (ale například i v Libyi). Kde se podle Vás stala chyba, že najednou musíme čelit takovému nepříteli?

Důvody krize na Blízkém východě je třeba hledat v dlouhodobějším vývoji této oblasti, kde určitý podíl na tomto vývoji, ale ne ten nejpodstatnější, měly západní mocnosti, a to od období kolonialismu až po nedávné intervence v Iráku nebo v Libyi.

V čele koalice proti IS stojí USA. Je „kampaň" Washingtonu a spojenců proti džihádistům dostatečná? Výsledky jsou zatím nejednoznačné...

Politika je vždy uměním možného. Je otázkou, jestli politika USA v této oblasti odráží plně možnosti prosazování amerického vlivu, nebo se v ní odráží i váhající přístup současné americké administrativy, která od začátku tvrdila, že ukončí přímou vojenskou angažovanost v Afghánistánu a v Iráku.

Snem většiny upchlíků z Afriky a Blízkého východu je dostat se do Británie. Proč právě tam a proč nechtějí zůstat ve Francii?

Jak vidíme není to prioritně Británie, ale Německo, které láká např. syrské uprchlíky. Migranti z Maroka, Alžírska a Tuniska mají tradiční zájem o frankofonní země Evropy. Migranti z Blízkého a Středního východu už i tím, že zde převládá znalost angličtiny nad francouzštinou, více upřednostňují Německo, Skandinávii a Británii.

Když už jsme u Francie a Británie, není „uprchlická krize" také neblahým důsledkem evropského kolonialismu?

Nemyslím si, že dědictví kolonialismu by mělo rozhodující vliv na migranty, které toto historické období již nepamatují. Jestliže něco slyšeli od svých rodičů a prarodičů, tak to nemohlo být něco zásadně negativního, jinak by neměli namířeno do těchto zemí.

Jak by „uprchlickou krizi" měla EU řešit? Jsou ploty a armáda na hranicích řešením?

Především by se mělo k problematice imigrace přistupovat jako k dlouhodobému problému. Příchod migrantů přece není jen záležitost tohoto roku, vždyť krize v Sýrii, Iráku, Libyi nebo v Jemenu a Afghánistánu nevypadají, že by měly brzo skončit. Vlny migrantů lze předpokládat i v dalších letech. A toto by si měli uvědomit evropští politici a z této perspektivy hledat řešení.

Psali jsme:
Uprchlíci? Panika není na místě. Politolog o českém hulvátství a "selhání" multikulturalismu
 

EU se potýká s mnoha dalšími potížemi. Brusel usiluje o těsnější integraci členů osmadvacítky, zároveň ale tady máme snahy o separatismus (Skotsko, Katalánsko, Benátsko, Vlámsko). To je přeci naprostý rozpor. Budou v Evropě další státy?

Politická mapa Evropy se po celé 20.století měnila a není důvod si myslet, že současná podoba je konečná. Moje generace si to trochu myslela o mapě vzniklé po druhé světové válce a byl to velký omyl.

Je dle Vašeho názoru „brexit" reálný? Jaké by byly důsledky pro Británii a EU?

Je to jedno možné vyústění vztahu Británie k EU, ale v současnosti, podle průzkumů veřejného mínění ( které jsou v otázce členství a vystoupení velmi těsné) ne jasně reálné. Dopady vystoupení by mohly být velmi zásadní. A to nejenom pro postavení Británie ve světě, ale pro celý vývoj evropské integrace.

Evropská unie už potřetí zachraňuje Řecko. Je zde důvod i geopolitický (např. obavy z ruského vlivu v oblasti)?

Myslím si, že geopoliticky Řecko pro Západ není tak důležité jako např.Turecko. Celý proces evropské integrace, včetně měnové unie, byl vždy politicky chápán jako celoevropský. Vystoupení Řecka z Eurozóny by znamenal politicky, ne ekonomicky, konec této ideje.

Konflikt na Donbasu pokračuje, byť už ne s takovou intenzitou. Lze odhadnout, jak se bude situace vyvíjet dál?

Myslím si, že Moskva neustoupí ani o píď od Minských dohod. Takže lze předpokládat rozsáhlou autonomii pro východní regiony Ukrajiny. Tato autonomie může ovlivňovat i otázku postavení Ukrajiny v mezinárodním systému.

Vztahy Rusko-USA jsou na bodu mrazu. NATO ukrazuje svaly, Moskva naopak občas připomene jaderné zbraně. Máme zde druhou studenou válku a návrat geopolitiky?

Rozhodně období bipolárního globálního systému skončilo a je velmi nepravděpodobné, že bychom směřovali k jeho obdobě z doby studené války. Rusko je významný regionální, ale ne globální hráč.

Žijeme v době kulturní globalizace. Jaké klady a zápory tento proces s sebou přináší? Selhává multikulturalismus?

Svět je multikulturní, to je fakt a musíme s ním počítat. Ale idea multikulturalismu založená na myšlence jakéhosi soužití různých kultur s vlastní systémem hodnot je nesmyslná. To by vedlo k ghettoizaci společností. Moderní stát si musí být vědom, že žijeme v multikulturním světě, dávat různým komunitám svobodný prostor pro jejich kulturní rozvoj. Ale zároveň tento stát musí prosazovat určitou jednotící politickou kulturu, opírající se o hodnoty, které bude uznávat společnost jako taková.

Děkujeme za rozhovor.

Bořivoj Hnízdo (politolog) rozhovor uprchlíci

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Kamala nebo Trump? Češi řekli, koho by si zvolili

Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM/MARK by si většina Čechů přála, aby příští americkou prezidentkou byla Kamala Harrisová, kandidátka Demokratické strany. Výsledky zveřejněné ve středu ukazují, že její vítězství podporuje zhruba dvakrát více lidí než vítězství Donalda Trumpa, republikánského kandidáta. Přesto se jedná spíše o volbu menšího zla než o výslovnou podporu Harrisové.

před 37 minutami

John Kelly Prohlédněte si galerii

Autoritář, který obdivuje diktátory. Bývalý Trumpův muž prozradil, co je exprezident zač

John Kelly, bývalý šéf štábu Donalda Trumpa a bývalý generál námořní pěchoty USA, tvrdí, že Trump vykazuje rysy, které zapadají do obecné definice fašismu, a že inklinuje k autoritářskému přístupu k vládě. Kellyho kritická vyjádření přišla v rozhovorech pro deník The New York Times a magazín The Atlantic, zveřejněných jen několik týdnů před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA.

před 1 hodinou

Rozbouřené Labe v Nymburce. (14.9.2024)

Další oběť povodní. Tělo mladé Češky se našlo až v Polsku

Zářijové povodně, které zasáhly Česko, mají další potvrzenou oběť. Sedmadvacetiletá žena, jejíž tělo bylo nalezeno na polské straně hranice, je podle výsledků DNA analýzy druhou obětí z Olomouckého kraje a celkově šestou obětí povodní. Informovala o tom česká policie prostřednictvím sociální sítě X. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

NATO

Rusko se bouří proti nové základně NATO. Kritizuje Německo, Washington i Brusel

Ruské ministerstvo zahraničních věcí vyjádřilo ostrý protest proti otevření nového námořního taktického velitelství NATO na pobřeží Baltského moře. V úterý si kvůli tomu předvolalo německého velvyslance, oznámila agentura AFP. Velitelství, které se nachází v německém městě Rostock, bylo otevřeno v pondělí a jeho úkolem je plánování námořních operací a cvičení s cílem posílit obranyschopnost Severoatlantické aliance v oblasti Baltského moře.

před 3 hodinami

Alexander Stubb, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu je důkazem zoufalství, míní Finsko

Finský prezident Alexander Stubb označil vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu za důkaz zoufalství Ruska, které se více než dva a půl roku potýká s neúspěchy ve své invazi na Ukrajinu. Stubb to uvedl v úterý během návštěvy Berlína, kde komentoval znepokojivé zprávy o možném zapojení vojáků KLDR do bojů na Ukrajině.

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zabila nástupce vůdce Hizballáhu Nasralláha

Izraelská armáda v úterý potvrdila, že Hašim Safí ad-Dín, pravděpodobný nástupce zabitého vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha, zemřel během jednoho z jejích leteckých útoků u Bejrútu. Tato informace přichází v době rostoucího napětí v regionu, kdy izraelsko-libanonský konflikt eskaluje spolu s probíhající válkou mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Severokorejští vojáci na Ukrajině? Začněte s tím něco dělat, tlačí Zelenskyj na Západ

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý apeloval na své spojence, aby reagovali na důkazy o zapojení severokorejských vojáků do války na Ukrajině. Podle informací, které má Kyjev k dispozici, se dvě jednotky severokorejských vojáků, které mohou čítat až 12 000 mužů, připravují k nasazení na ukrajinské bojiště po boku ruských sil. Zelenskyj ve svém pravidelném večerním projevu zdůraznil, že jde o výzvu, na kterou Ukrajina ví, jak odpovědět, ale je důležité, aby spojenci neignorovali tuto situaci.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Evropa se potřebuje spolehnout sama na sebe. Washington nemusí přispěchat na pomoc

Spojené státy a Evropa za poslední století vytvořily na první pohled nepřekonatelné spojenectví, které čelilo nacistickému Německu, Sovětskému svazu i imperialistickému modernímu Rusku. Jenže všechno má své meze a každá krize nebo změna ve světě mohou vést k tomu, že celá transatlantická kooperace padne. Evropa se nutně potřebuje spolehnout na sebe samou, jinak ruské agresi nedokáže odolávat dlouho.

včera

včera

včera

včera

včera

Opičí neštovice už jsou u českých hranic. Německo potvrdilo první případ

V Německu byl potvrzen první případ nákazy novou variantou viru, který způsobuje nemoc mpox, dříve známou jako opičí neštovice. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI), který v zemi dohlíží na veřejné zdraví. Podle institutu se osoba nakazila v zahraničí. Odborníci však zdůrazňují, že i přes výskyt nové varianty nákazy nehrozí zvýšené riziko jejího šíření v Německu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy