ROZHOVOR | Vlna migrantů: Kdy to skončí? Profesor upozornil na zásadní věc

ROZHOVOR – Evropu a svět momentálně trápí hned několik závažných problémů. Vedle uprchlíků a Islámského státu je zde stále nedořešený konflikt na východní Ukrajině, k tomu komplikované vztahy USA-Rusko, možnost „brexitu“ či snaha o změnu mapy Evropy. Visí snad ve vzduchu globální konflikt, jak občas média spekulují? Současnou složitou situaci pro EuroZprávy. cz analyzuje historik a politický geograf prof. Bořivoj Hnízdo, vedoucí katedry anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha.

Letos jsme si připomněli 70. let od konce druhé světové války. Momentálně je situace ve světě značně napjatá a objevují se názory, že směřujeme k dalšímu globálnímu konfliktu (či dokonce že v něm již jsme). Souhlasíte s takovým tvrzením?

S označením globální konflikt bych byl trochu opatrný. Měli jsme v minulosti řadu světových konfliktů (rozhodně více než ty dva takto označované ve 20.století) ale vždy byly velké části planety kam v podstatě nezasahovaly. Vždy ale šlo o konflikty z větší části způsobené rozpory mezi evropskými mocnostmi. Toto jistě nebude platit, jestliže k zásadnějším konfliktům dojde, v 21.století. Jestli směřujeme k nějakému světovému konfliktu, tak v současnosti jde jen o určitou spekulaci.

Jedním z hlavním problémů dnešního světa je Islámský stát a hledá se viník krize na Blízkém východě (ale například i v Libyi). Kde se podle Vás stala chyba, že najednou musíme čelit takovému nepříteli?

Důvody krize na Blízkém východě je třeba hledat v dlouhodobějším vývoji této oblasti, kde určitý podíl na tomto vývoji, ale ne ten nejpodstatnější, měly západní mocnosti, a to od období kolonialismu až po nedávné intervence v Iráku nebo v Libyi.

V čele koalice proti IS stojí USA. Je „kampaň" Washingtonu a spojenců proti džihádistům dostatečná? Výsledky jsou zatím nejednoznačné...

Politika je vždy uměním možného. Je otázkou, jestli politika USA v této oblasti odráží plně možnosti prosazování amerického vlivu, nebo se v ní odráží i váhající přístup současné americké administrativy, která od začátku tvrdila, že ukončí přímou vojenskou angažovanost v Afghánistánu a v Iráku.

Snem většiny upchlíků z Afriky a Blízkého východu je dostat se do Británie. Proč právě tam a proč nechtějí zůstat ve Francii?

Jak vidíme není to prioritně Británie, ale Německo, které láká např. syrské uprchlíky. Migranti z Maroka, Alžírska a Tuniska mají tradiční zájem o frankofonní země Evropy. Migranti z Blízkého a Středního východu už i tím, že zde převládá znalost angličtiny nad francouzštinou, více upřednostňují Německo, Skandinávii a Británii.

Když už jsme u Francie a Británie, není „uprchlická krize" také neblahým důsledkem evropského kolonialismu?

Nemyslím si, že dědictví kolonialismu by mělo rozhodující vliv na migranty, které toto historické období již nepamatují. Jestliže něco slyšeli od svých rodičů a prarodičů, tak to nemohlo být něco zásadně negativního, jinak by neměli namířeno do těchto zemí.

Jak by „uprchlickou krizi" měla EU řešit? Jsou ploty a armáda na hranicích řešením?

Především by se mělo k problematice imigrace přistupovat jako k dlouhodobému problému. Příchod migrantů přece není jen záležitost tohoto roku, vždyť krize v Sýrii, Iráku, Libyi nebo v Jemenu a Afghánistánu nevypadají, že by měly brzo skončit. Vlny migrantů lze předpokládat i v dalších letech. A toto by si měli uvědomit evropští politici a z této perspektivy hledat řešení.

Psali jsme: Uprchlíci? Panika není na místě. Politolog o českém hulvátství a "selhání" multikulturalismu  

EU se potýká s mnoha dalšími potížemi. Brusel usiluje o těsnější integraci členů osmadvacítky, zároveň ale tady máme snahy o separatismus (Skotsko, Katalánsko, Benátsko, Vlámsko). To je přeci naprostý rozpor. Budou v Evropě další státy?

Politická mapa Evropy se po celé 20.století měnila a není důvod si myslet, že současná podoba je konečná. Moje generace si to trochu myslela o mapě vzniklé po druhé světové válce a byl to velký omyl.

Je dle Vašeho názoru „brexit" reálný? Jaké by byly důsledky pro Británii a EU?

Je to jedno možné vyústění vztahu Británie k EU, ale v současnosti, podle průzkumů veřejného mínění ( které jsou v otázce členství a vystoupení velmi těsné) ne jasně reálné. Dopady vystoupení by mohly být velmi zásadní. A to nejenom pro postavení Británie ve světě, ale pro celý vývoj evropské integrace.

Evropská unie už potřetí zachraňuje Řecko. Je zde důvod i geopolitický (např. obavy z ruského vlivu v oblasti)?

Myslím si, že geopoliticky Řecko pro Západ není tak důležité jako např.Turecko. Celý proces evropské integrace, včetně měnové unie, byl vždy politicky chápán jako celoevropský. Vystoupení Řecka z Eurozóny by znamenal politicky, ne ekonomicky, konec této ideje.

Konflikt na Donbasu pokračuje, byť už ne s takovou intenzitou. Lze odhadnout, jak se bude situace vyvíjet dál?

Myslím si, že Moskva neustoupí ani o píď od Minských dohod. Takže lze předpokládat rozsáhlou autonomii pro východní regiony Ukrajiny. Tato autonomie může ovlivňovat i otázku postavení Ukrajiny v mezinárodním systému.

Vztahy Rusko-USA jsou na bodu mrazu. NATO ukrazuje svaly, Moskva naopak občas připomene jaderné zbraně. Máme zde druhou studenou válku a návrat geopolitiky?

Rozhodně období bipolárního globálního systému skončilo a je velmi nepravděpodobné, že bychom směřovali k jeho obdobě z doby studené války. Rusko je významný regionální, ale ne globální hráč.

Žijeme v době kulturní globalizace. Jaké klady a zápory tento proces s sebou přináší? Selhává multikulturalismus?

Svět je multikulturní, to je fakt a musíme s ním počítat. Ale idea multikulturalismu založená na myšlence jakéhosi soužití různých kultur s vlastní systémem hodnot je nesmyslná. To by vedlo k ghettoizaci společností. Moderní stát si musí být vědom, že žijeme v multikulturním světě, dávat různým komunitám svobodný prostor pro jejich kulturní rozvoj. Ale zároveň tento stát musí prosazovat určitou jednotící politickou kulturu, opírající se o hodnoty, které bude uznávat společnost jako taková.

Děkujeme za rozhovor.

Bořivoj Hnízdo (politolog) rozhovor uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

včera

včera

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

včera

včera

17. dubna 2025 21:53

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

17. dubna 2025 21:45

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland

Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy