Poprvé v Česku: Soudce jde sedět natvrdo za korupci

Jičín - Okresní soud v Jičíně dnes poslal v korupční kauze litoměřických soudců na pět a půl roku do vězení bývalého soudce Josefa Knotka. Jednání soudce Ladislava Jelínka postoupil jako kárné provinění litoměřickému soudu. Další tři obžalovaní dostali podmíněné tresty. Oba soudci podle spisu za úplatu ovlivňovali výsledek několika kauz. Dnešní verdikt dosud není pravomocný, státní zástupce o obhájci si ponechali lhůtu. Z obžalovaných se vynesení rozsudku nikdo nezúčastnil.

Podle dostupných údajů jde zřejmě o první nepodmíněný trest uložený soudci za korupci. "Také si nevzpomínám na nic podobného," řekl ČTK čestný prezident Soudcovské unie a předseda pražského městského soudu Libor Vávra. Konkrétní komentář k rozsudku s odkazem na své postavení soudce a nepravomocnost případu neposkytl. "Obecně lze říci, že pokud je prokázána korupce u soudce, tak asi lze citelný nepodmíněný trest očekávat," řekl.

Soud Knotka potrestal za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku také peněžitým trestem 200.000 korun. Soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová dostala trest dva roky podmíněně odložený na zkušební dobu tří let a také peněžitý trest. Podmínky za podplácení dostali také Antonín Kühn a Michal Motejl.

Knotkův obhájce Pavel Polák dnes novinářům řekl, že mediálně sledovaná kauza vždy přináší mediálně zostřené rozsudky. "Trestní řízení by nemělo být ovládáno zásadou účel světí prostředky, jestliže je nějaký důkaz nezákonný, tak by k němu nemělo být přihlíženo a jestliže je to jediný důkaz tak by o něj rozsudek opřen neměl být," řekl obhájce Knotka Pavel Polák.

Státní zástupce Radim Dragoun dnes novinářům řekl, že s rozsudkem je z 80 procent spokojený. "Rozsudek vnímám jako určitý signál do řad justice i do řad veřejnosti v tom smyslu, že korupce v prostředí justice je nepřípustná," řekl Dragoun. K usnesením soudu týkající se obžalovaného Jelínka si Dragoun podal stížnost, protože s ním nesouhlasí. Dragoun pro Jelínka ve své závěrečné řeči požadoval také podmíněný trest.

Podle obžaloby šlo ve třech případech o manipulaci s termíny hlavních líčení, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v jedné o ovlivnění trestního řízení. Ve všech pěti skutcích je obžalovaný Knotek, Jelínek měl podle spisu za lahev alkoholu po přímluvě Knotka posunout termín zasedání. Ministr spravedlnosti oba soudce předloni dočasně zprostil soudcovské funkce. Knotek na ni loni v květnu rezignoval.

Obžalovaní při zahájení hlavního líčení před soudem odmítli vypovídat, například Jelínek pouze řekl, že trvá na tom, že se nedopustil ničeho nezákonného. Obhájci obžalovaných opakovaně upozorňovali, že některé důkazy, například odposlechy, byly pořízeny v rozporu se zákonem. V případu byl původně obžalovaný ještě jeden člověk, tento případ však soud vyloučil k samostatnému projednávání.

Související

Více souvisejících

soudy Korupce

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

včera

včera

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

včera

29. září 2024 21:56

29. září 2024 21:11

Počasí, jaké způsobilo povodně, se může opakovat. Musíme změnit optiku, nabádá expert

Září přineslo do střední Evropy velmi deštivou epizodu, která způsobila povodně na rozsáhlém území. Vědci jsou přesvědčeni, že k extremitě jevu přispěla i klimatická změna. Expert ze Slovenska proto nyní nabádá, aby se změnila optika na problematiku velké vody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy