KOMENTÁŘ | Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Trump během posledního shromáždění v Severní Karolině vyzval příznivce, aby ho zvolili „v drtivé většině, která je příliš velká na to, aby byla zfalšována“. Během proslovu podle americké stanice CNN opět zasel půdu pro to, aby mohl zpochybnit výsledky voleb v případě prohry – stejně jako tak učinil na přelomu let 2020-2021, když ho porazil demokrat Joe Biden.

Opět tak vůbec nezklamal – jeho rétorika byla extrémní a „pobuřující“. Má potenciál nalákat ty nerozhodnuté voliče, jimž nejsou sympatické výkony společné administrativy Bidena a Harrisové. Harrisová totiž do velké míry slouží jako „pozůstatek“ dosavadní prezidentské administrativy.

„Nebudeme napadeni, nebudeme okupováni, nebudeme převálcováni, nebudeme dobýváni. Budeme opět svobodných a hrdým národem. Každý bude prosperovat, každá rodina bude vzkvétat a každý den bude naplněn příležitostmi a nadějí a samotným americkým snem,“ pokračoval republikánský exprezident. Příznivce vyzval k tomu, aby Harrisovou „vyhodili“.

„Svým hlasem v těchto volbách jim můžete jednou provždy ukázat, že tento národ nepatří jim, tento národ patří vám. Jsou to právě tvrdě pracující vlastenci, jako jste vy, kteří naši zemi zachrání. Společně budeme bojovat, bojovat, bojovat a vyhrávat, vyhrávat, vyhrávat,“ pokračoval.

Začíná být zřejmé, že pokud Trump volby prohraje, nastane dramatická bezpečnostní krize. Výsledky voleb z roku 2020 dodnes zpochybňuje; po minulé porážce dokonce vyburcoval davy, aby vzaly Kapitol útokem – což vyústilo ve smrt několika lidí a (ještě více) pošramocenou pověst Trumpových příznivců.

Oba se ve svých proslovech na úplný závěr kampaně výrazně odlišují. Trump v Pensylvánii tvrdil, že demokraté „bojují tak tvrdě, aby to zatraceně ukradli“, načež obvinil Demokratickou stranu z manipulování s hlasovacími lístky a dodal, že v roce 2021 „neměl opustit Bílý dům“.

Naopak Harrisová v michiganském Detroitu v černošském kostele odsoudila ty, kteří „rozsévají nenávist, šíří strach a chaos“. „V těchto dvou dnech budeme podrobeni zkoušce. Narodili jsme se pro takovou dobu, jako je tato,“ uvedla.

Americká média si dokonce povšimla toho, že Harrisová Trumpa koncem víkendu zmiňovala minimálně – a snažila se apelovat na svůj skutečný program. Faktem zůstává, že jakmile kampaň skončí a bude jasné, kdo se stane příštím šéfem Bílého domu – jeho protikandidát z těchto voleb už nebude středem neutuchajícího zájmu.

Harrisová podle serveru Politico kritizovala Trumpa za jeho výroky o tom, že je nutné „prostřílet“ média. V Michiganu se na její stranu postavili i někteří další demokratičtí politici. „Sázky se právě stále více vyjasňují pro všechny voliče, a to i mladé voliče. Trumpovy nedávné výroky pronikly k mladším voličům, protože jsou zákonitě tak šokující,“ popsal michiganský poslanec Noah Arbit.

Demokraté věří tomu, že Trumpovy nevybíravé výroky o Portoriku z minulého týdne pomohou Harrisové zmenšit náskok voličů, kteří se rozhodují později. „Trumpův mítink v Madison Square Garden prořízl hluk tak, jako nic jiného, a barevným voličům připomněl, jak rasističtí Trump a jeho příznivci ve skutečnosti jsou,“ vylíčil michiganský senátor Darrin Camilleri.

Trump sice dokázal svými pompézními a extrémními výroky dostat na svou stranu některé voliče, rozhodně však ne ty latinskoamerické či černošské. Obě menšiny tvoří podstatnou část americké populace – a po sérii republikánových výroků o deportacích aj. se mohou cítit existenčně ohroženy.

O všem nevyhnutelně rozhodne úterý – brzy budeme znát jméno nového šéfa Bílého domu a buď se jím stane demokratka Harrisová s příslibem kontinuity a stability (což už pro EuroZprávy.cz potvrdila celá řada expertů) nebo samolibý (sotva) republikánský exprezident Trump s nezdravým obdivem k autoritářům.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

včera

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno včera

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

včera

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy