Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země

Během úterních voleb ve Spojených státech se kromě prezidentského souboje rozhoduje také o složení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Američané volí nejen prezidenta, ale i část Kongresu, což může zásadně ovlivnit politické dění v USA a jejich zahraniční politiku.  

Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu, má 435 členů. Momentálně ji kontroluje Republikánská strana s 220 křesly, zatímco demokraté mají 212 mandátů a tři místa zůstávají neobsazená. V Senátu mají demokraté mírnou většinu díky podpoře čtyř nezávislých senátorů, což jim poskytuje těsnou většinu 51 hlasů ze 100.

Průzkumy veřejného mínění před volbami naznačují těsný souboj nejen o Bílý dům, ale i o kontrolu nad Kongresem. Podle odhadů by se rozložení sil mohlo změnit. Pokud by se prognózy naplnily, mohlo by dojít k historickému rozdělení, kdy by demokraté získali většinu ve Sněmovně reprezentantů a Senát by připadl republikánům.

Role Kongresu je důležitá i z mezinárodního hlediska. Sněmovna reprezentantů má výlučné právo rozhodovat o financování a rozpočtových otázkách. Všechny zákony týkající se financí, včetně zahraniční pomoci, musí vznikat v této komoře.

To znamená, že pokud chce prezident USA schválit finanční pomoc například pro Ukrajinu nebo Izrael, musí návrh projít nejprve sněmovnou. Kromě toho má sněmovna i vyšetřovací pravomoci a zahajuje procesy ústavní obžaloby, jak tomu bylo dvakrát u exprezidenta Donalda Trumpa. Pro impeachment je nutný souhlas i Senátu.

Senát, kromě hlasování o impeachmentu, hraje klíčovou roli v zahraničních otázkách, zejména prostřednictvím vlivného Výboru pro zahraniční vztahy. Tento výbor schvaluje zahraniční pomoc, zbraňové obchody a má vliv na ratifikaci mezinárodních smluv.

Výsledky těchto voleb tak mohou zásadně změnit politickou dynamiku v USA. Nové rozložení sil v Kongresu může ovlivnit jak domácí, tak i zahraniční agendu, a to především v oblasti rozpočtu, zahraniční pomoci a vojenské spolupráce s dalšími státy. 

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA prezidentské volby USA 2024 Kongres USA

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 2 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy