Invaze žravých slimáků: Jak s nimi na zahrádce zatočit? Rady

Praha - Slimáků a plzáků je letos požehnaně. Víte, jak s nimi správně zatočit?

Největšími nepřáteli jsou slimáček polní (6 cm, šedá barva) a slimáček síťkovaný (až 5 cm, výrazný síťkovaný vzor). Tito slimáci jsou nepříjemní především tím, že se neobyčejně rychle množí. Najednou nakladou až 500 vajíček a za celý život tak mohou mít až 10 000 potomků! Protože jsou obojetníci, může každý klást vajíčka od jara až do podzimu.

Pyrenejský predátor

Vůbec nejhorším nepřítelem našich zahrad je ale plzák španělský. Tenhle velký slimák se k nám dostal už před několika desítkami let u Pyrenejského poloostrova, ale především v poslední době se čím dál víc množí. Je nebezpečný zejména svou velikostí – měří až 12 centimetrů, takže toho zpustoší mnohem víc než menší druhy.

Slimáci žerou skoro všechno. Najdou se na většině druhů zeleniny, na obilninách, okrasných květinách, ale žerou i jahody. Mají rádi vlhké prostředí, takže letošní léto jim mimořádně prospívá. K duhu jim jde i hodně organických látek v půdě a zvýšená kyselost půdy. Lidová pranostika říká, že podzim s mlhami přináší na jaře slimáky – a je to naprostá pravda.

Nejhumánnější je nůž

Slimáků se nezbavíte. Je to smutné, ale je to pravda. Můžete jim jen zamezit, aby vám ničili úrodu, a omezovat jejich počet. Klasický způsob, jak se plžů zbavit, je vysbírat je.

Známý český malakolog (neboli odborník na slimáky) Libor Dvořák doporučuje klasický podvečerní lov: „Večer obejděte zahradu a všechny slimáky, které uvidíte, vysbírejte." A co pak s nimi? Libor Dvořák doporučuje: „Asi nejhumánnější metoda je nůž. Chyceného plzáka rozkrojte nějakým starým nožem na půlku, pak ho hoďte do PETky s vodou, kde se rozloží. Solení je dost drastické a polévání horkou vodou zbytečně drahé."

Další možností je lov na návnadu. Slimáci, stejně jako Češi, milují pivo. Dá se připravit past, kdy se plž v pivu utopí: vyrobíte ji z obyčejného jogurtového kelímku, který zapustíte do půdy. Bohužel takhle přilákáte i slimáky ze širšího okolí, kteří by se jinak vaší zahradě vyhnuli.

Lapáky na plže

Slimáci se dají chytit i do složitějších pastí. Používají se na ně foliové nebo jutové pytle, případně dřevěné desky o velikosti asi 1m2. Ty se přikryjí černou lepenkou a zatíží v rozích. Jako lákadlo do nich můžete dát melounové, grapefruitové nebo okurkové slupky, případně aksamitníky.

Pasti na plže se dají i koupit. Například společnost Reproplast vyrábí lapadlo Antiplž. Účinnost krmítka je do 5 metrů a stojí 40 korun. Podobný výrobek dostanete i od firmy Gardiso – ten stojí 90 korun. Profesionální lapače se naplňují prostředky na lákání plžů.

Chemická válka je vyhlášena

Proti slimákům už existuje i spousta účinných chemikálií. Mezi vyhlášené přípravky patří například Feramol (200 gramů stojí 111 korun), Mesurol Schneckenkorn (50 gramů stojí 60 korun) a Vanish Slug Pellets (200 gramů za 82 korun). Všechny jsou zcela neškodné pro ostatní užitečná zvířata. Mají velmi silný účinek, jediný problém je jejich cena.

Malakolog Dvořák před chemií varuje: „Je to jako s každou jinou chemií – vždycky se vám může dostat do půdy a pak se vám už zaručeně dostane do úrody. Není nad přirozené způsoby odstraňování slimáků..."

Neprojdou

Pokud myslíte boj se slimáky a plzáky vážně, měli byste jim zamezit, aby se k vám dostali. Libor Dvořák vysvětluje: „Plži se plazí po vlhké noze, takže jim cokoliv suchého znesnadňuje pohyb." Prostory kolem zahrady se proto dají vysypat čímkoli, co pohlcuje vlhko, například popelem nebo vápnem. Záhonky se také dají ohradit asi 10 centimetrů širokým pruhem pilin, které se pak polijí kávou s logrem.

Výzkumníci zjistili, že roztok s 1 až 2% koncentrací kofeinu je pro plže smrtelným nervovým jedem a rovněž je odpuzuje. A rostlinám přitom vůbec nevadí!

Nechte to na matce přírodě

Nejpřirozeněji plže odstraníte, když jen pomůžete přírodě, aby se o ně postarala sama. Slimáci mají hromadu nepřátel, bohužel jich dnes ubývá. Takoví ježci už z našich zahrad téměř zmizeli. Aby proti slimákům mohli zasáhnout ptáci, udržujte své trávníky nízké. Slimáci se také vyhýbají některým rostlinám, čehož se dá s úspěchem využít. Patří mezi ně například kerblík, petržel, šalvěj, tymián nebo brutnák.

Související

Více souvisejících

Příroda Zvířata

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 53 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 9 hodinami

Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem

Konflikt mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh si vyžádal v Libanonu více než 3000 mrtvých a 13.492 zraněných, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy