Praha - Slimáků a plzáků je letos požehnaně. Víte, jak s nimi správně zatočit?
Největšími nepřáteli jsou slimáček polní (6 cm, šedá barva) a slimáček síťkovaný (až 5 cm, výrazný síťkovaný vzor). Tito slimáci jsou nepříjemní především tím, že se neobyčejně rychle množí. Najednou nakladou až 500 vajíček a za celý život tak mohou mít až 10 000 potomků! Protože jsou obojetníci, může každý klást vajíčka od jara až do podzimu.
Pyrenejský predátor
Vůbec nejhorším nepřítelem našich zahrad je ale plzák španělský. Tenhle velký slimák se k nám dostal už před několika desítkami let u Pyrenejského poloostrova, ale především v poslední době se čím dál víc množí. Je nebezpečný zejména svou velikostí – měří až 12 centimetrů, takže toho zpustoší mnohem víc než menší druhy.
Slimáci žerou skoro všechno. Najdou se na většině druhů zeleniny, na obilninách, okrasných květinách, ale žerou i jahody. Mají rádi vlhké prostředí, takže letošní léto jim mimořádně prospívá. K duhu jim jde i hodně organických látek v půdě a zvýšená kyselost půdy. Lidová pranostika říká, že podzim s mlhami přináší na jaře slimáky – a je to naprostá pravda.
Nejhumánnější je nůž
Slimáků se nezbavíte. Je to smutné, ale je to pravda. Můžete jim jen zamezit, aby vám ničili úrodu, a omezovat jejich počet. Klasický způsob, jak se plžů zbavit, je vysbírat je.
Známý český malakolog (neboli odborník na slimáky) Libor Dvořák doporučuje klasický podvečerní lov: „Večer obejděte zahradu a všechny slimáky, které uvidíte, vysbírejte." A co pak s nimi? Libor Dvořák doporučuje: „Asi nejhumánnější metoda je nůž. Chyceného plzáka rozkrojte nějakým starým nožem na půlku, pak ho hoďte do PETky s vodou, kde se rozloží. Solení je dost drastické a polévání horkou vodou zbytečně drahé."
Další možností je lov na návnadu. Slimáci, stejně jako Češi, milují pivo. Dá se připravit past, kdy se plž v pivu utopí: vyrobíte ji z obyčejného jogurtového kelímku, který zapustíte do půdy. Bohužel takhle přilákáte i slimáky ze širšího okolí, kteří by se jinak vaší zahradě vyhnuli.
Lapáky na plže
Slimáci se dají chytit i do složitějších pastí. Používají se na ně foliové nebo jutové pytle, případně dřevěné desky o velikosti asi 1m2. Ty se přikryjí černou lepenkou a zatíží v rozích. Jako lákadlo do nich můžete dát melounové, grapefruitové nebo okurkové slupky, případně aksamitníky.
Pasti na plže se dají i koupit. Například společnost Reproplast vyrábí lapadlo Antiplž. Účinnost krmítka je do 5 metrů a stojí 40 korun. Podobný výrobek dostanete i od firmy Gardiso – ten stojí 90 korun. Profesionální lapače se naplňují prostředky na lákání plžů.
Chemická válka je vyhlášena
Proti slimákům už existuje i spousta účinných chemikálií. Mezi vyhlášené přípravky patří například Feramol (200 gramů stojí 111 korun), Mesurol Schneckenkorn (50 gramů stojí 60 korun) a Vanish Slug Pellets (200 gramů za 82 korun). Všechny jsou zcela neškodné pro ostatní užitečná zvířata. Mají velmi silný účinek, jediný problém je jejich cena.
Malakolog Dvořák před chemií varuje: „Je to jako s každou jinou chemií – vždycky se vám může dostat do půdy a pak se vám už zaručeně dostane do úrody. Není nad přirozené způsoby odstraňování slimáků..."
Neprojdou
Pokud myslíte boj se slimáky a plzáky vážně, měli byste jim zamezit, aby se k vám dostali. Libor Dvořák vysvětluje: „Plži se plazí po vlhké noze, takže jim cokoliv suchého znesnadňuje pohyb." Prostory kolem zahrady se proto dají vysypat čímkoli, co pohlcuje vlhko, například popelem nebo vápnem. Záhonky se také dají ohradit asi 10 centimetrů širokým pruhem pilin, které se pak polijí kávou s logrem.
Výzkumníci zjistili, že roztok s 1 až 2% koncentrací kofeinu je pro plže smrtelným nervovým jedem a rovněž je odpuzuje. A rostlinám přitom vůbec nevadí!
Nechte to na matce přírodě
Nejpřirozeněji plže odstraníte, když jen pomůžete přírodě, aby se o ně postarala sama. Slimáci mají hromadu nepřátel, bohužel jich dnes ubývá. Takoví ježci už z našich zahrad téměř zmizeli. Aby proti slimákům mohli zasáhnout ptáci, udržujte své trávníky nízké. Slimáci se také vyhýbají některým rostlinám, čehož se dá s úspěchem využít. Patří mezi ně například kerblík, petržel, šalvěj, tymián nebo brutnák.
Související
Klíšťata jsou v úvodu prázdnin na vrcholu aktivity, varovali experti
Unijní ministři schválili zákon o obnově přírody. Rakušanka zřejmě zneužila pravomoci
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 53 minutami
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 1 hodinou
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 2 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 2 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 3 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 3 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 4 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 4 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 4 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 5 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 5 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 6 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 6 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 7 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 7 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 7 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 8 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 9 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 9 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
Konflikt mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh si vyžádal v Libanonu více než 3000 mrtvých a 13.492 zraněných, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví.
Zdroj: Libor Novák