Česko si připomene válečné veterány. První akce proběhla už dnes

Česko si v příštích dnech připomene památku válečných veteránů. Již dnes se za oběti válečných konfliktů uskutečnila ve vojenském kostele na pražských Hradčanech ekumenická bohoslužba a v Rudolfinu večer zahraje Ústřední hudba AČR. Hlavní akce se tradičně uskuteční v pondělí 11. listopadu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Právě 11. listopadu se každoročně připomínají oběti účastníků válečných konfliktů. V tento ten bylo v roce 1918 podepsáno příměří, které ukončilo první světovou válku. Symbolem Dne válečných veteránů je vlčí mák, květina, která jako první vyrostla na polích zničených při bojích. Česká republika se k oslavám tohoto dne poprvé připojila v roce 2001.

Válečné veterány připomene v příštích dnech po celém Česku několik akcí. Dnes dopoledne se ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého uskutečnila slavnostní bohoslužba, během které zazněla modlitba za padlé a zemřelé i modlitba za mír. Společně s vojenskými kaplany a válečnými veterány se vzpomínkové akce zúčastnili například ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Večer ve Dvořákově síni pražského Rudolfina zazní slavnostní koncert Ústřední hudby AČR. Muzikanti zahrají pod taktovkou podplukovníka Jaroslava Šípa a majora Patrika Spinka. Koncert bude spoludirigovat major Randall S. Bartel, velitel Vojenské hudby Spojených států amerických v Evropě.

Koncert je naplánován také na nedělní odpoledne v Brně, kde se představí Dětský sbor Brno a Vojenský umělecký soubor Ondráš. Vybrané vstupné dostane Vojenský fond solidarity.

V neděli si válečné veterány mohou připomenout lidé v pražských Karlínských kasárnách, kde pořádá vzpomínkový den organizace Post Bellum. V plánu je hodinová přednáška o československých letcích v britské RAF, divadelní představení nebo krátké filmové promítání příběhů válečných veteránů z projektu Paměť národa. Lidé mohou od začátku listopadu od dobrovolníků kupovat symbolický červený vlčí mák. Koupí podpoří právě Paměť národa. Do prodeje vlčích máků se zapojí i dobrovolníci Univerzity Karlovy.

Tradiční oficiální akce se v pondělí za účasti zástupců ministerstva obrany, armády a dalších institucí uskuteční na pražském Vítkově. Památku padlých uctí položením květin a minutou ticha. Následně budou vyznamenány vojenské i civilní osobnosti vysokými resortními vyznamenáními. Do vyšší vojenské hodnosti budou jmenováni dva váleční veteráni.

V Brně se bude konat akce Tisíc křížů pro válečné veterány. Účastníci budou moci uctít památku veteránů umístěním dřevěných křížků se symbolem vlčího máku do trávníku před sochou vojáka na Moravském náměstí. V plánu jsou také pietní akty na Ústředním hřbitově v Brně nebo u jednotlivých jednotek.

Městská část Praha 2 ve spolupráci s armádou nebo Československou obcí legionářskou uspořádá Den válečných veteránů na náměstí Míru. K vidění budou ukázky armádního vybavení, historické filmové dokumenty, vystoupí i armádní hudebníci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Marek Vašut otevřeně: Moravec v České televizi jako za komunistů, jiný…

13.11.2019 00:54 Aktualizováno Herec Marek Vašut se otevřeně vyjádřil k roku 1989 a sametové revoluci, která podle něj proběhla až…

Rychetský pojmenoval nešvary dnešní společnosti. Co se vytratilo?

12.11.2019 21:54 Ze společnosti se vytratily základní zásady, jako je solidarita a humanismus. Staly se z nich téměř…

Člověk v tísni je nežádoucí, rozhodlo ministerstvo. Pracovat chce dál

12.11.2019 19:43 Aktualizováno Ruské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že českou humanitární organizaci Člověk v tísni…

Nižší rodičovská, ale delší dobu. Čeští rodiče mění přístup

12.11.2019 17:42 Aktualizováno V Česku přibylo rodičů, kteří si nechávají měsíčně vyplácet nižší rodičovskou na delší dobu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama