Člověk v tísni spustil on-line kurz o vzdělávání sociálně slabých

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni spustil tento týden interaktivní on-line kurz o vzdělávání dětí z chudých rodin. Kurz s názvem S asistenty k lepší škole je hlavně pro asistenty pedagoga a učitele. Zájemci se v něm mohou dozvědět, jak je možné podpořit děti ze sociálně slabých rodin v učení. V následujících měsících by se měl rozšířit i o tipy pro práci asistentů při distanční výuce a pro podporu žáků ve středních školách. ČTK o tom dnes informovala mediální koordinátorka programu Varianty Kateřina Lánská.

Školství
doporučujeme

Nový kurz podle Lánské přibližuje možnosti vzdělávání sociálně znevýhodněných dětí na příběhu žáka 1. stupně základní školy, kterého jeho okolí omezuje v dosažení úspěchu ve škole. Školení má několik částí, v nichž se střídají pasáže ze života chlapce s tipy k jeho podpoře v učení. "Pro danou problematiku není pro pedagogy mnoho podkladů a panují i různé mýty. Naším cílem je pomoci učitelům a v důsledku i dětem. Málo se mluví o tom, že situace, které musejí řešit, jsou mnohdy pro všechny skutečně náročné," uvedla jedna z autorek kurzu Adéla Lábusová.

Do on-line kurzu se může přihlásit kdokoli zdarma. Záznam trvá šest hodin a je možné ho zhlédnout i na etapy. Po složení závěrečného testu, dostane účastník certifikát o absolvování, řekla Lánská.

Podle průzkumu, který Člověk v tísni zveřejnil tento týden, je i nyní při výuce na dálku bez kontaktu se školou pětina rodičů sociálně znevýhodněných dětí. Více než čtvrtina dětí nerozumí probírané látce a zpětnou vazbu žákům poskytuje jen polovina učitelů. Kvůli složitosti probírané látky má třetina rodičů problém s domácí přípravou. Čtvrtina škol podle šetření nezjišťuje, zda má dítě doma počítač vhodný k on-line výuce. Podle vedoucí vzdělávacích služeb Člověka v tísni Zuzany Ramajzlové se situace znevýhodněných dětí při distanční výuce od jara sice zlepšila, mezi školami jsou ale rozdíly.

Loňský průzkum společnosti Člověk v tísni ukázal, že role asistentů ve školách je těžko nahraditelná. V době distančního vzdělávání na jaře se jich například kolem 57 procent věnovalo podpoře žáků při plnění úkolů na dálku a pomoci pedagoga při přípravě materiálů k výuce. Zhruba 30 procent asistentů pak zajišťovala kontakt školy s dětmi, které neměly přístup k internetu.

Vzdělávací program Varianty připravil nový on-line kurz v době, kdy Parlament schvaluje novelu zákona o pedagogických pracovnících, podle které by měly asistenty vzdělávat nově pouze vysoké a vyšší odborné školy. Dosud pro ně mohly školení organizovat i jiné instituce a organizace. Pokud bude zákon schválen, měl by kurz patřit k neformálnímu vzdělávání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němec viněný z posprejování pilířů Karlova mostu podal dovolání

05.03.2021 11:39 Německý turista Benjamin Wittig, který spolu se svým bratrem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů…

Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na 4,3 procenta

05.03.2021 10:53 Aktualizováno Nezaměstnanost v Česku zůstala v únoru i přes pokračující opatření proti šíření koronaviru na…

Poptávka po hotových jídlech v době epidemie roste

04.03.2021 11:02 S ohledem na čím dál častější práci z domova narostl za poslední rok zájem o dovážku hotových jídel…

Vězeň se bál koronaviru, neúspěšně se domáhal přerušení trestu

04.03.2021 10:10 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost vězně, jenž se domáhal přerušení trestu kvůli rychlému šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama