Covid prohloubil nerovnosti, dopadl hlavně na ženy. Zhoršuje se i dostupnost bydlení

Covidová epidemie prohloubila v Česku nerovnosti a dopadla hlavně na ženy. Bydlení je nedostupné a problém se zhoršuje. Vládě se nedaří plnit cíle v ochraně klimatu či závazky v rozvojové pomoci. Uvádí to výroční zpráva české koalice Social Watch (SW). Na tiskové konferenci dokument představili jeho autoři. Podle zprávy politici prosazují spíš zájmy firem, v epidemii navíc selhávali.

Byty

"Na všech úrovních nacházíme stejná témata, což je otázka dopadů pandemie, která zvýraznila existující problémy, zejména problém nerovností," řekl předseda české koalice SW Jiří Silný.

SW je mezinárodní síť organizací, které se zaměřují na boj proti chudobě, ochranu lidských práv, ochranu klimatu či prosazování rovných šancí. Českou koalici tvoří deset organizací. Letošní zprávě dali autoři název "Korporátní zájmy drtí planetu a demokracii".

Podle Silného se ve světě prohloubila za epidemie nerovnost v přístupu k péči. Chudé státy mají nedostatek vakcín. V Česku covidová nákaza dopadla hlavně na ženy. "Už před epidemií zažívaly nerovné postavení, ať už v příjmech na stejných pozicích, nebo větší zátěž neplacené práce. Navíc k tomu přistoupilo, že v sociální péči a zdravotnictví tvoří až 80 procent zaměstnanců. Tyto obory byly vystaveny nejvyššímu tlaku a rizikům, dopady byly v mnoha případech fatální," uvedl Silný. Dodal, že přibylo i domácího násilí. Autoři radí přijmout takzvanou Istanbulskou úmluvu, podle níž by stát měl zajistit služby pro ohrožené a oběti i pomoc násilným osobám. Doporučuje také zlepšení odměňování potřebných profesí.

Výroční zprávy SW v posledních letech zmiňují jako zásadní problém nedostupnost bydlení. Letošní dokument poukazuje na zdražování bytů, zmiňuje zhoršování situace kvůli nedostatečné výstavbě a spekulativním nákupům. Podle koalice by pomohlo posílení budování nového bydlení i progresivní zdanění nemovitostí.

Zpráva uvádí, že ČR neplní své závazky v rozvojové spolupráci a místo 0,33 procenta HDP do ní posílá 0,13 procenta. Nezaměřuje se také na pomoc nejchudším státům, ale soustřeďuje se spíš na obchodní zájmy, uvedl Silný. Podle něj Česko zaostává i při plnění svých cílů udržitelného rozvoje. "Politici by se měli závazky řídit, ne používat je jako záštitu při žádání o dotace. Je to takový český přístup - nějaké chování navenek a to, co se opravdu děje," podotkl Silný. Podle zprávy vládní koalice, ale i opoziční politici v epidemii selhávali. "Když vláda nepočítá s účastí občanů a dostatečně je nechrání, ale chrání víc zájmy soukromých firem, ať českých, nebo nadnárodních, vede to k nedůvěře lidí a ohrožení demokracie," dodal šéf české SW.

Dokument kritizuje i nedostatečné plnění cílů při ochraně klimatu či proti suchu. Český přístup je podle autorů málo ambiciózní a využívání evropských dotací není koncepční. Koalice poukazuje i na to, že se produkce českých zbrojovek dostává do zemí, které porušují lidská práva.

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Respirátory slouží k boji s covidem, rozhodl soud a odmítl je zrušit

21.10.2021 14:22 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení mimořádného opatření, které nařizuje nosit na…

Část pražských restauratérů kontroly hostů odmítá

21.10.2021 13:29 Někteří pražští provozovatelé restaurací a barů pochybují o účinnosti kontrol bezinfekčnosti hostů…

Pokud stačí fotka v mobilu, nemají celníci vyžadovat papírový dokument,…

21.10.2021 10:58 Lpění na listinné podobě dokumentů v situaci, kdy postačí třeba fotografie v mobilu, je zpozdilé a…

Restauratéři se obávají úbytku zákazníků. Bezinfekčnost kontrolovat…

21.10.2021 10:35 Bezinfekčnost hostů restaurací by měl kontrolovat stát a jeho složky. Myslí si to provozovatelé…

Ve spalovně v pražských Malešicích hořelo, vyhlášen třetí stupeň poplachu

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Povinné kontroly rozdělují restauratéry. Někteří covid pasy hlídat odmítají

20.10.2021 18:57 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Restauratéři budou od 1. listopadu kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 16:58 Personál restaurací bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) muset od 1. listopadu…

Související:

Právě se děje

reklama