Další verdikt v kauze lihové mafie: Přísný trest pro Mikulaška platí, rozhodl soud

Za odběr nelegálního lihu od šéfa tzv. lihové mafie Radka Březiny si sedmapadesátiletý Milan Mikulašek z Karvinska definitivně odpyká ve vězení 9,5 roku. Rozhodl o tom dnes olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se muž odvolal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Mikulašek podle rozsudku od Březiny odebral nejméně 63.000 litrů lihu, škoda na dani byla vyčíslena na více než 16 milionů korun. Mikulašek je jedním z řady odběratelů Březinova lihu, kteří po odkrytí této mafie skončili před soudem.

Mikulašek byl odsouzen za zločin zkrácení daně se členem organizované zločinecké skupiny, hrozila mu kvůli tomu i vyšší sazba, a to devět až 13 let. Kromě trestu 9,5 roku mu soud potvrdil také sedmiletý zákaz činnosti. "Trest se na první pohled jeví jako velmi vysoký, a to i vzhledem k výši škody na spotřební dani. Nachází se však při spodní hranici trestní sazby," uvedl předseda senátu Ivo Lajda.

Mikulašek se k výrobě nelegálního alkoholu přiznal. Řekl ale, že od Březiny odebral maximálně 15.000 litrů. Jeho obhájce dnes také popřel, že by znal rysy Březinovy organizované zločinecké skupiny. Zpochybnil také výpověď Radka Březiny, na kterou se obžaloba odvolává. Podle soudu však obžalovaného neusvědčuje pouze tato výpověď, ale i svědectví Březinova bratra Tomáše a další důkazy.

"Radek Březina se rozhodl vypovídat a usvědčit ty osoby, které usvědčily jeho," podotkl soudce Lajda. Podle něj však samotný tento fakt, byť s ohledem na možnou pomstychtivost, nemůže vyvracet pravdivost jeho výpovědi.

Mikulašek podle obžaloby v roce 2004 až 2011 na různých místech v Ostravě či na Karvinsku po předchozí domluvě se zlínským podnikatelem Radkem Březinou odebíral jeho líh. Věděl přitom, za jakých okolností zločinecká skupina pod vedením Březiny tento líh získává. Podle rozsudku minimálně v osmi případech odebral nejméně 63.000 litrů lihu. Líh byl naložený ve společnosti Morávia - Chem, kterou skrytě Březina řídil a po předchozí dohodě s Mikulaškem byl převezen na předem domluvené místo. Tam byl kamion odstaven a obžalovaný si jej poté nechal převézt k sobě. Z tohoto lihu poté vyráběl alkohol, aniž by přiznal spotřební daň. Škoda byla vyčíslena na více než 16 milionů korun.

Rozsáhlé obchody s nezdaněným lihem, za kterými jako hlavní organizátor stál Březina, vypluly na povrch na podzim 2012, kdy se v ČR objevila úmrtí způsobená nelegálně vyrobenými lihovinami s jedovatým metylalkoholem. Policie se poté soustředila i na pátrání po nelegálních výrobnách. Většina členů z původní lihové mafie, která na trh dodala desítky milionů litrů nezdaněného lihu se škodou na daních dosahující 5,6 miliardy korun, již byla pravomocně odsouzena, Březina dostal 13 let.

Žalobci pak začali odkrývat navazující případy odběratelů nelegálního lihu a těch, co trestnou činnost maskovali. Mezi prvními odběrateli byli odsouzeni na devět let Stanislav Pražan a jeho syn, potrestáno bylo také sedm odběratelů a distributorů spjatých s Likérkou Drak. Jedenáctiletý trest dostal majitel zkrachovalé likérky AB style Milan Antoniazi. Naposledy potvrdil vrchní soud pravomocně devět let a dva měsíce za krytí nelegálního lihu jednateli firmy Cargo NV Petru Němečkovi.

V případu lihové mafie padlo dosud 55 obvinění, obžalobu podali státní zástupci na 40 lidí. Pravomocně již bylo odsouzeno včetně dnešního odsouzení Mikulaška 18 z nich.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

05.12.2019 21:11 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Na Břeclavsku se splašili koně táhnoucí saně s Mikulášem, srazili holčičku

05.12.2019 14:24 Netradiční incident prověřuje břeclavská policie. Koně táhnoucí saně s Mikulášem, čertem a anděly…

Rasistický útok na černocha v pražské tramvaji? Soud osvobodil trojici…

05.12.2019 14:05 Obvodní soud pro Prahu 10 dnes znovu osvobodil trojici fanoušků fotbalové Sigmy Olomouc, kteří čelí…

Miliony v krabici od vína. Rath nesouhlasí s trestem, podal dovolání

05.12.2019 13:08 Bývalý středočeský hejtman David Rath, který byl odsouzen za zmanipulované zakázky Středočeského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama