Soud řeší další chapadlo lihové mafie, obžalovanému hrozí 10 let vězení

Krajský soud v Ostravě dnes začal projednávat případ Milana Mikulaška, který je obžalovaný, že při obchodech s lihem připravil stát na daních zhruba o 20 milionů korun. Hrozí mu za to až deset let vězení. Případ je další z větví takzvané lihové mafie zlínského podnikatele Radka Březiny, Mikulašek patřil k jeho odběratelům.

Podle obžaloby Mikulašek po dohodě s Březinou soustavně krátil daně v letech 2004 až 2011, kdy od něj odebral přibližně 77.000 litrů takzvaného mimobilančního lihu. Z něj vyráběl alkohol, aniž odváděl spotřební daň.

Sedmapadesátiletý Mikulašek se dnes k výrobě alkoholu načerno přiznal. Řekl ale, že od Březiny odebral maximálně 15.000 litrů. "Věděl jsem, že jeho líh je opravdu kvalitní," řekl obžalovaný.

Popisoval, jak líh od Březiny přebíral. Domlouvali se osobně v hotelu ve Zlíně. Ve smluvený den a čas Mikulašek přijel na jistou ostravskou benzinovou stanici, kde už stál přivezený kamion. "Domluva byla, že klíče budou na kole nebo v nárazníku," řekl Mikulašek. U kamionu prý nikdy nikoho neviděl a ani jemu nikdo nepomáhal. "Vozil jsem si to sám. Byla to přece levárna," řekl.

Kamion vždy odvezl k rodinnému domu svých rodičů v Petřvaldě na Karvinsku, kde jej vyložil, a prázdný vůz zase zavezl na dohodnuté místo. V domku měl svou stáčírnu a po večerech stáčel nelegální alkohol. "Když jsem si nachystal dvousetlitrový sud, tak to máte 400 půllitrových flašek za večer," řekl Mikulašek.

Vyrobený alkohol vozil svému odběrateli do Frýdku-Místku. Když ho prodal, peníze zavezl Březinovi. "To šlo z ruky do ruky. Nešlo tam o velké částky," řekl. Vždy to podle něj bylo maximálně do čtvrt milionu korun.

Řekl, že žádnou evidenci, kolik lihu odebral a kolik alkoholu prodal, si nevedl. "Takové věci jsem si nechával v hlavě, aby to nikdo nenašel. Když jsem byl sám, tak jsem nepotřeboval žádné účetnictví," řekl Mikulašek.

Řekl, že od Březiny bral líh po 1000 nebo 2000 litrech a za celou dobu, než na něj v roce 2011 přišli celníci, to bylo 15.000 litrů. Sám Březina přitom hovořil o tom, že Mikulašek odebral více než 70.000 litrů. Soud dnes četl z výpovědi, ve které Mikulašek v roce 2014 řekl, že bral třeba 8000 litrů, část prodal a 1000 nebo 2000 litrů si nechal pro svoji značku. "Už si nepamatuju," komentoval to obžalovaný.

Rozsáhlé obchody s nezdaněným lihem, za kterými jako hlavní organizátor stál Březina, vypluly na povrch na podzim 2012, kdy se v ČR objevila úmrtí způsobená nelegálně vyrobenými lihovinami s jedovatým metylalkoholem. Kvůli kauze, v níž tyto lihoviny způsobily do února 2014 osmačtyřicet úmrtí, se policie soustředila také na pátrání po nelegálních výrobnách.

Největším odhaleným případem byla skupina Radka Březiny, jenž byl i podle svého přiznání hlavou organizace,jež za 15 let dodala na trh desítky milionů litrů lihu. Na lihoviny ho zpracovávala Likérka Drak i další. Škoda přesáhla pět miliard korun. Někteří obžalovaní už byli pravomocně odsouzeni. Nejvyšší trest dostal Radek Březina - 13 let vězení.

Související

Ilustrační foto

Státní zastupitelství podalo obžalobu na celníky v kauze lihové mafie Radka Březiny

Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci obžalovalo šest lidí v případu rozsáhlé kauzy týkající se vynášení tajných informací z Celní správy členům lihové mafie kolem Radka Březiny. Čtyři z nich byli v době trestného činu spjati s Celní správou. Obžalováni jsou z několika trestných činů včetně zneužívání pravomocí veřejného činitele či přijetí úplatku. Kauza je úzce spjata s rozkrýváním lihové mafie, která policii a žalobce zaměstnává od podzimu 2012. Samotný případ kolem Celní správy odkrývali policisté čtyři roky. Případ bude řešit zlínský soud, uvedlo ve zprávě VSZ.

Více souvisejících

Kauza lihová mafie Ostrava Milan Mikulašek (lihová mafie) soudy Radek Březina (údajný boss)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy