Pokud se pobytová zařízení sociálních služeb budou starat o seniory s onemocněním COVID-19, může se nákaza začít rychle šířit. V tiskové zprávě to dnes uvedl prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Robert Huneš.
Personál domovů důchodců a podobných zařízení podle něj není vyškolen ke správnému nošení ochranných pomůcek. Mohlo by to způsobit kolaps pečovatelských služeb a vést k plošné nákaze v zemi, uvedl.
Ministerstvo zdravotnictví dnes nařídilo, aby seniorské domovy a zařízení pro dlouhodobě nemocné pacienty vyčlenily pokoje či umývárny a další prostory pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem, v karanténě či pro pacienty s lehkými příznaky. Klienti s lehkým průběhem nemoci COVID-19 či v karanténě by v nich měli zůstávat, a neměli by tedy být v nemocnicích. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že pracovníci musí mít ochranné pomůcky a obleky, aby se zabránilo nákaze.
Podle Huneše ale personál sociálních zařízení není připraven na podobnou situaci. "Pokud vůbec je vybaven dostatečným množstvím ochranných pomůcek, pak rozhodně není školen ve správném oblékání a svlékání či bezpečné manipulaci. Není zde přítomen lékař, který by nesl odpovědnost za patřičná karanténní opatření," uvedl.
Podle něj by nařízení ministerstva zdravotnictví mohlo být v šíření nákazy kontraproduktivní. "Neskončí-li rychle tato praxe, onemocnění se rychle rozšíří, hrozí kolaps péčových služeb a brzká plošná nákaza v celé zemi," varoval.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes řekl, že by v nemocnicích měli být jen lidé ve vážnějším stavu, aby pro ně bylo dost místa. Podle Huneše jsou ale krizová oddělení pro lidi s nemocí COVID-19 v současnosti prakticky ve všech akutních nemocnicích v Česku, kterých je 156. Nemocnice jsou podle něj na onemocnění připraveny nesrovnatelně lépe. "Jinde než v nemocnicích by nakažení být neměli, jinak hrozí fatální důsledky pro společnost," řekl. Sociální služby podle něj mohou nemocnicím pomoct tak, že převezmou část neinfikovaných pacientů.
Nákaza novým koronavirem ohrožuje nejvíc právě starší a dlouhodobě nemocné lidi. V Česku bylo podle statistické ročenky v roce 2018 v provozu 525 domovů pro seniory s asi 37.000 lůžky. V 341 domovech se zvláštním režimem pro pacienty s demencí bylo 20.100 lůžek. Průzkum navíc ukázal, že 90 procent poskytovatelů péče nemá respirátory nejvyšší třídy a 70 procent zařízení nemá žádný jednorázový ochranný oblek.
Související

Očkování má 92 procent seniorů z domovů a až 65 procent pracovníků

11 procent obětí epidemie tvoří důchodci z domovů seniorů
Domov důchodců , důchodci, senioři , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 57 minutami

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
před 2 hodinami

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
před 3 hodinami

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
před 4 hodinami

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze
před 6 hodinami

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl
před 7 hodinami

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
před 7 hodinami

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?
před 8 hodinami

NATO plánuje rekordní výdaje na obranu. Dokážou to evropské státy utáhnout?
před 9 hodinami

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky
před 10 hodinami

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě
před 11 hodinami

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
před 11 hodinami

Bílým domem zmítá skandál delikventa Epsteina. Trump se marně snaží odvrátit pozornost
před 12 hodinami

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
před 13 hodinami

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun
před 13 hodinami

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců
před 15 hodinami

Počasí tento týden: Po turbulentním pondělku se ochladí
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera
Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.
Zdroj: Libor Novák