Důchodci jsou nepřátelé, EU je chce vytlačit z běžného života, šíří se internetem dezinformace

Na sociálních sítích se šíří spekulace, že důchodci jsou nepřáteli Evropské unie, která je chce vytlačit z běžného života. Příspěvky lze často nalézt s nadpisem "Brusel má nového nepřítele - seniory" a odkazují se na slova předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Ve skutečnosti ale jde o dezinformaci.

Přidejte svůj názor 86 komentářů

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na facebooku se v posledních dnech objevuje obrázek či text, podle kterého měla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová prohlásit, "že senioři jsou novým nepřítelem EU".

Ve skutečnosti to ale není pravda. Předsedkyně EK mluvila pouze o tom, že starší lidé budou pravděpodobně muset vydržet domácí izolaci v důsledku pandemie nového koronaviru déle než mladí, možná až do konce roku. 

Příspěvek, podle kterého měla předsedkyně EK označit seniory za nového nepřítele EU, je často doprovázen titulkem "Brusel má nového nepřítele - seniory. Chce je úplně vytlačit z běžného života".

"Staříci prý svojí nostalgií po 'starých dobrých časech' narušují integritu mezi členskými státy EU. Senior totiž tvrdí, že za dob existence jednotlivých národních států bylo lépe," píše se dále v příspěvku.

Leyenová údajně také trvá na tom, že "všichni senioři v Evropě musí Zůstat v izolaci minimálně do roku 2021. Jedině tímto způsobem se podaří zpřetrhat všechny rodinné vazby se všemi negativními důsledky."

Ani to ale předsedkyně EK nikdy neřekla. Uvedla pouze, že starší lidé by měli zůstat v izolaci, aby se vyhnuli nákaze. "Bez vakcíny musíme omezit kontakt se staršími lidmi v maximální možné míře," uvedla v rozhovoru pro Bild.

"Vím, že je to těžké a že izolace je velké břemeno, ale je to otázka života nebo smrti, musíme zůstat disciplinovaní a trpěliví. Děti a mladí lidé budou mít více svobody pohybu než starší lidé a lidé s již existujícími zdravotními komplikacemi," dodala.

Loading...
Vstupte do diskuze (86)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O Česku se píše v zahraničí. Rozlučky s koronavirem si všimla i WHO

01.07.2020 21:43 Aktualizováno Zatímco Čechy ještě na začátku dubna pobouřila schůzka prezidenta Zemana s expertním týmem v Lánech…

Cestování v době koronaviru? Problém teď prý představuje hlavně politika

01.07.2020 21:01 Od 1. července došlo k prvnímu pootevření vnějších hranic EU, do níž se nyní dostanou občané 14…

V Dukovanech mají nakaženého, leží v nemocnici

01.07.2020 19:55 Pracovník jaderné elektrárny Dukovany dnes oznámil pozitivní test na koronavirus Osoba se nestýká…

Paralelní dráha na letišti v Ruzyni podle Hřiba není nutná

01.07.2020 18:30 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) není přesvědčen o tom, že by na ruzyňském letišti měla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy