Důchodci jsou nepřátelé, EU je chce vytlačit z běžného života, šíří se internetem dezinformace

Na sociálních sítích se šíří spekulace, že důchodci jsou nepřáteli Evropské unie, která je chce vytlačit z běžného života. Příspěvky lze často nalézt s nadpisem "Brusel má nového nepřítele - seniory" a odkazují se na slova předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Ve skutečnosti ale jde o dezinformaci.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na facebooku se v posledních dnech objevuje obrázek či text, podle kterého měla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová prohlásit, "že senioři jsou novým nepřítelem EU".

Ve skutečnosti to ale není pravda. Předsedkyně EK mluvila pouze o tom, že starší lidé budou pravděpodobně muset vydržet domácí izolaci v důsledku pandemie nového koronaviru déle než mladí, možná až do konce roku. 

Příspěvek, podle kterého měla předsedkyně EK označit seniory za nového nepřítele EU, je často doprovázen titulkem "Brusel má nového nepřítele - seniory. Chce je úplně vytlačit z běžného života".

"Staříci prý svojí nostalgií po 'starých dobrých časech' narušují integritu mezi členskými státy EU. Senior totiž tvrdí, že za dob existence jednotlivých národních států bylo lépe," píše se dále v příspěvku.

Leyenová údajně také trvá na tom, že "všichni senioři v Evropě musí Zůstat v izolaci minimálně do roku 2021. Jedině tímto způsobem se podaří zpřetrhat všechny rodinné vazby se všemi negativními důsledky."

Ani to ale předsedkyně EK nikdy neřekla. Uvedla pouze, že starší lidé by měli zůstat v izolaci, aby se vyhnuli nákaze. "Bez vakcíny musíme omezit kontakt se staršími lidmi v maximální možné míře," uvedla v rozhovoru pro Bild.

"Vím, že je to těžké a že izolace je velké břemeno, ale je to otázka života nebo smrti, musíme zůstat disciplinovaní a trpěliví. Děti a mladí lidé budou mít více svobody pohybu než starší lidé a lidé s již existujícími zdravotními komplikacemi," dodala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Falešný Babiš varuje před deepfake technologiemi, problémem moderní doby

26.01.2021 22:04 Českým internetem se šíří nové tzv. deepfake video. Falešný premiér Andrej Babiš na něm varuje…

V Česku loni do 20. prosince zemřelo meziročně o 13 procent více lidí

26.01.2021 13:01 V Česku loni do konce 51. týdne zemřelo zhruba o 13 procent více lidí než za stejné období roku…

Umělci a firmy se nevědomky staly součástí kampaně na testování. Stát od…

26.01.2021 10:39 Herci a zpěváci z marketingové kampaně pro soukromý projekt antigenního testování pro statisíce…

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama