Hasiči po devíti dnech mají požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou

Hasiči mají požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou a ten se dále nešíří. Plocha, na které zasahují, se zmenšila zhruba na 600 hektarů. Zásah u rozsáhlého požáru, který v minulých dnech zachvátil přes 1000 hektarů, by podle ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka mohl skončit likvidačními pracemi v řádu dnů.

Návrat lidí z Hřenska, Mezné a Mezní Louky do domova zatím není možný. Přes noc budou hasiči hlídat požár tak, aby se nerozšířil.

Likvidace ohně dnes pokračovala devátým dnem. Nasazeno bylo 1028 hasičů a 341 kusů techniky, kromě cisteren také čerpadla či čtyřkolky. Plamenné hoření, jaké bylo vidět v prvních dnech, se podle hasičů už neobjevovalo. K 20:00 proto hasiči vyhlásili takzvanou lokalizaci požáru. "Lokalizace požáru znamená, že požár je pod kontrolou, nešíří se nám z těch prostor do dalších míst," řekl novinářům Vlček.

V zásahu dnes pomáhalo 18 vrtulníků, z toho 12 z Německa, a pět letadel. Německé vrtulníky musely odpoledne odletět, aby zasahovaly u ohnisek na německé straně. Česká strana nabídla Němcům pomoc s pozemním hašením požáru. Nepředpokládá se, že by v úterý německé vrtulníky na české straně pomáhaly. Zbývající vrtulníky a letadla začnou s dalším hašením zřejmě v úterý v 8:00.

Na místě dnes zasahovaly také desítky speciálně vycvičených lezců, kteří oblečeni ve výstroji slaňují k ohniskům na nebezpečných místech. Přijely další posily z krajů, přivezly další hadice. Celkem je nataženo 78 kilometrů hadic pro dálkovou dopravu vody i na dohašování.

Mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan dnes uvedl, že problémovými místy zůstávají oblasti Hlubokého dolu, Bouřňáku, vrchu Větrovce, Křídelní stěny a v Hřensku. O zrušení evakuace pro Meznou, Mezní Louku a Hřensko se proto nyní neuvažuje. Jejich obyvatelé se budou moci vrátit domů, až budou oblasti bezpečné. Evakuovaní obyvatelé Vysoké Lípy se vrátili do svých domovů v neděli.

Při zásahu se dnes zranili čtyři hasiči, všichni byli ošetřeni přímo na místě, dva z nich museli být převezeni do nemocnice. U jednoho dobrovolného hasiče, který se otestoval, se zjistil covid-19. Jednotka, v níž působil, se nesetkala s nikým jiným, odeslána už byla pryč ze zásahu. Zranění už utrpělo dohromady 56 hasičů.

Až budou hasiči předávat území správě národního parku, určí podle Vlčka podmínky, v nichž stanoví místa dozoru, hlídání a dalších zabezpečovacích prací po ukončení likvidace. Vedení Hasičského záchranného sboru ČR předpokládá, že se na těchto pracích budou za úplatu podílet dobrovolní hasiči popřípadě hasiči Ústeckého kraje.

Obce v Národním parku České Švýcarsko i v jeho okolí trápí kvůli požáru odliv turistů. Turisté kvůli zásahu nemohou do vybraných lokalit národního parku, platí tam zákaz vstupu do lesů. Zůstává uzavřen i hraniční přechod přes Hřensko do Německa. Na území celého Ústeckého kraje je také zakázáno kouřit či rozdělávat oheň v lesích a za porušení zákazu hrozí pokuta ve správním řízení až 100.000 korun. Přesto strážci přírody podle mluvčího správy parku Tomáše Salova denně nacházejí stopy po táboření a nedopalky cigaret.

Platforma Donio ve spolupráci se senátorem Zbyňkem Linhartem (za STAN) a Národním parkem České Švýcarsko vyhlásila na pomoc lidem v oblasti požáru sbírku. K dnešnímu odpoledni se v ní sešlo 8,6 milionu a senátor ČTK řekl, že chce momentálně přispět lidem, kteří zajišťují zasahujícím hasičům občerstvení. Ze sbírky bude podle Linharta pokryto i to, co nezaplatí stát. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden uvedl, že zatím neví, komu bude pomoc směřována ani v jaké výši. Podle něj to bude možné říct až po uhašení požáru. Linhart doplnil, že nějaké peníze budou také pomáhat ve Hřensku, v jejíž části Mezná požár zničil tři domy a několik dalších poškodil. "Záležet bude také na pojišťovnách," řekl senátor.

Lidé, které postihl požár, mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci a o příspěvek na úhradu nezbytného jednorázového výdaje, například zaplacení správního poplatku při ztrátě osobních dokladů či za vydání duplikátu rodného listu. Na úřady práce se mohou obracet také starostové, při odstraňování škod je možné zajistit veřejně prospěšné práce.

Mimořádnou dávku pomoci vyplatil pracovní úřad v Děčíně zatím třem obyvatelům evakuovaných obcí, řekla ČTK vedoucí oddělení dávek hmotné nouze na děčínském úřadě práce Jana Komová. "U jedné žadatelky volala přímo příbuzná, která ji u sebe měla ubytovanou. Dvě (dávky) byly přes magistrát, ti lidé byli ubytovaní v domě s pečovatelskou službou města," upřesnila úřednice.

Související

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

Více souvisejících

požár lesa u Hřenska (červenec 2022) Hasiči

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

včera

včera

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro

Přední politik vládnoucí Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Německu uvedl, že země by se měla zapojit do evropského jaderného deštníku, anebo čelit riziku stát se „pěšákem“ na světové scéně. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy