Kauza Stoka: Materiály pro zakázky jsme měli s předstihem, vypověděl svědek

U Krajského soudu v Brně dnes pokračovalo hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka. Svědek z obžalované firmy Kros-stav popsal, že jeho společnost měla potřebné podklady pro zakázky ještě před jejich zveřejněním. Řekl také, že nabídková cena už obsahovala deset až 15 procent, jež se odevzdávaly za vyhrané zakázky. Pokračovat se bude výslechy dalších svědků příští týden.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Svědek David Ž. pracoval v Kros-stavu jako rozpočtář. Uvedl, že tedy zná i spoluvlastníka firmy Lubomíra Smolku. Smolka i Kros-stav jsou mezi obžalovanými. Smolka podle něj u některých zakázek dostával podklady pro zakázku včetně projektantského rozpočtu ještě před zveřejněním zakázek.

Smolka je podle něj nejdřív dostával od obžalovaného podnikatele Pavla Ovčarčina, později také od obžalovaného bývalého vedoucího investičního odboru Brna-středu Petra Liškutina (dříve ANO). Ovčarčin už dříve vinu doznal, stejně jako Smolka, Liškutin vinu popřel, přiznal jen přijetí jednoho úplatku.

Svědek popsal, jak se do nabídkového rozpočtu firmy dostávalo oněch deset až 15 procent, které se po realizaci zakázky odváděly jinam. Projektantský rozpočet byl podle něj limitní a šlo o to, zda firma za tuto cenu dokáže zakázku provést včetně odvodu peněz. Svědek měl pak za úkol zpracovat rozpočet, za který firma skutečně dokáže zakázku realizovat.

Většinou byl nižší než rozpočet projektantský. Když to tak bylo, firma se o zakázku po zveřejnění ucházela s tím, že její nabídková cena byla v hranicích projektantského rozpočtu, ale oproti skutečnému stavu navýšena o požadovaná procenta.

"Přihlásili jsme se s cenou, aby se vešla do projektantského rozpočtu. Ta už obsahovala požadovanou procentní částku, přihláška tedy obsahovala můj rozpočet plus procenta navíc. Ty pak pan Smolka někomu předával, nevím ale komu," uvedl svědek.

Na dotazy obhájců odpověděl, že si nehlídal data zveřejňování veřejných zakázek. To, že někdy podklady dostali dřív, podle něj prý vyplývalo ze situace. Svědek se také například vyjadřoval k výši marže firmy u dotyčných zakázek. Podle něj právě asi 15 procent. Podle něj ale nešlo o tatáž procenta, jako byly úplatky, ale o samostatnou položku. Takže cena práce bez marže a úplatku byla nižší až o 30 procent.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství jako místostarosta městské části Brna-střed hlavou organizované skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici na Brně-středu. Švachula vinu popřel. Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek na městské části Brno-střed. Také o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražané vyrazili pro dětské oblečení, fronty se netvořily

19.01.2021 15:18 Pro dětské oblečení dnes dopoledne v Praze do znovuotevřených obchodů vyrazili rodiče i prarodiče.…

Pětina dětí tráví na sociálních sítích nejméně 5 hodin denně. Desetina…

19.01.2021 13:07 Děti v Česku s kamarády komunikují častěji přes sociální sítě než osobně. Na internetu či hraním…

V 97 letech zemřel potomek šlechtického rodu, hrabě Zdeněk Sternberg

19.01.2021 12:55 Dnes zemřel Zdeněk Sternberg, doyen významného českého hraběcího rodu Sternbergů a vlastník hradu v…

Věda má přínos pro každodenní život, myslí si většina lidí

19.01.2021 12:03 Výsledky vědy a výzkumu považuje za přínosné pro každodenní život 70 procent lidí, přičemž vliv…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama