Covid-19: Na Kutnohorsku končí mimořádná opatření, s nákazou se dál potýká Vlčnov

Na Kutnohorsku od půlnoci na sobotu končí zbylá mimořádná opatření kvůli zvýšenému výskytu případů nákazy koronavirem. Odvolán je například zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory. Důvodem je zlepšující se situace, řekl ČTK starosta Josef Viktora (ANO) po dnešním jednání krizového štábu města.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Poukázal na to, že další nakažení nepřibývají. "Jsme už několik dní na nule. Naopak se lidé uzdravují," uvedl starosta. Pokud jde o režim v nemocnicích, záleží podle Viktory na zařízeních, jak si ho nastaví.

Mimořádná opatření na Kutnohorsku byla zavedena před dvěma týdny kvůli ohnisku v Církvici, před týdnem ale byla zmírněna. Lidé už od minulého pátku nemusejí například nosit roušku do vnitřních veřejných prostor.

Koronavirus se objevil počátkem měsíce v církvické pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13, pak začali přibývat další. Onemocněli také tři lidé na kutnohorském pracovišti firmy Foxconn.

Viktora ale upozornil, že na Kutnohorsku začnou od soboty podobně jako v jiných okresech platit nová celoplošná opatření. Povinné bude nošení roušek na vnitřních hromadných akcích s více než stovkou účastníků, včetně nočních klubů. Od pondělí bude kapacita těchto akcí omezena ze současné tisícovky lidí na polovinu.

V souvislosti s ohniskem šíření covidu-19 ve Vlčnově na Uherskohradišťsku evidují hygienici k dnešku 29 nakažených. Je to o tři nemocné více než ve středu ráno, ve čtvrtek ráno nárůst nezaznamenali. Kvůli ohnisku je v karanténě přes 150 lidí, v obci platí od soboty zpřísněná hygienická opatření. Nárůst počtu nakažených dnes ČTK potvrdila Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Nákaza se ve Vlčnově objevila minulý týden, kdy ji testy prokázaly u osmi lidí. O nárůstu o 12 nakažených informovali hygienici v pondělí, v minulých dnech přibyli další pozitivně testovaní. "Probíhá trasování kontaktních osob u nových zjištěných onemocnění covid-19. Zdroj nákazy nelze jednoznačně přesně specifikovat, jedná se o respirační nákazu," uvedla dnes Ševčíková.

Od sobotního odpoledne nosí lidé v obci zhruba se 3000 obyvateli povinně ochranu úst a nosu ve veřejných vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 účastníky, je nutné při nich dodržovat rozestupy. Lidé by měli roušky nosit také venku, nelze-li dodržet rozestup 1,5 metru. Součástí nařízení je zákaz návštěv v zařízeních sociálních služeb. Hygienici vyzvali majitele obchodů, zdravotních a sociálních zařízení a dalších přístupných vnitřních prostor, aby je průběžně dezinfikovali. Mimořádná opatření platí v katastru obce do odvolání.

Nákaza se vyskytla také v týmu dorostenců hokejového klubu PSG Zlín, oddíl o jednom nakaženém hráči ve čtvrtek informoval na svých webových stránkách. "V této souvislosti evidujeme jedno nové onemocnění. Týmu dorostu byla nařízena karanténa, včetně provedení odběru na onemocnění covid-19. Opatření se týkají pouze hráčů dorostu. Je zřejmé, že nyní hokejisté, kteří jsou v karanténě, nemohou trénovat ani hrát zápasy, a to do ukončení karanténních opatření," řekla dnes ČTK Ševčíková.

Klub ve čtvrtek uzavřel PSG arénu, tedy menší ze dvou zlínských zimních stadionů, a nechal ji vydezinfikovat. Ode dneška pokračuje její provoz standardně. V PSG aréně i na sousedním Zimním stadionu Luďka Čajky nařídil klub povinné nošení roušek. "Na tréninky a zápasy žákovských i mládežnických celků nebude povolen přístup rodičů a dalších osob. V rámci opatření je potřeba dbát na dodržení rozestupů mimo ledovou plochu," uvedli zástupci oddílu na webu.

Podle údajů zveřejněných dnes ráno krajskou hygienickou stanicí ve Zlínském kraji dosud covidem-19 onemocnělo 456 lidí. Je to o čtyři případy více než ve čtvrtek ráno. Hygienici zatím zaznamenali 192 případů covidu-19 na Uherskohradišťsku, 154 na Zlínsku, 68 jich evidují na Vsetínsku a 42 na Kroměřížsku. Z nemoci se podle nich v regionu vyléčilo 368 lidí, tři lidé s covidem-19 zemřeli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bohumín varuje před falešnými sbírkami pro oběti požáru

13.08.2020 15:47 Bohumínská radnice varuje před falešnými sbírkami na podporu obětí sobotního tragického požáru.…

V zámeckém parku v Žamberku havaroval při vzletu vrtulník

13.08.2020 13:08 Při vzletu dnes havaroval v zámeckém parku v Žamberku na Orlickoústecku lehký vrtulník. Patrně…

Česko premiantem ve zvládaní epidemie? Dávno to neplatí, komentátor sepsul…

13.08.2020 10:00 Česko už zřejmě nepatří mezi země, které si nejlépe poradily s epidemií koronaviru. Zatímco se…

Při požáru v domově důchodců ve Mšeně zemřel jeden člověk

13.08.2020 08:57 Jeden člověk zemřel dnes brzy ráno při požáru v domově seniorů ve Mšeně na Mělnicku. Jednu zraněnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama