Covid-19: Na Kutnohorsku končí mimořádná opatření, s nákazou se dál potýká Vlčnov

Na Kutnohorsku od půlnoci na sobotu končí zbylá mimořádná opatření kvůli zvýšenému výskytu případů nákazy koronavirem. Odvolán je například zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory. Důvodem je zlepšující se situace, řekl ČTK starosta Josef Viktora (ANO) po dnešním jednání krizového štábu města.

Lidé v rouškách, ilustrační foto

Poukázal na to, že další nakažení nepřibývají. "Jsme už několik dní na nule. Naopak se lidé uzdravují," uvedl starosta. Pokud jde o režim v nemocnicích, záleží podle Viktory na zařízeních, jak si ho nastaví.

Mimořádná opatření na Kutnohorsku byla zavedena před dvěma týdny kvůli ohnisku v Církvici, před týdnem ale byla zmírněna. Lidé už od minulého pátku nemusejí například nosit roušku do vnitřních veřejných prostor.

Koronavirus se objevil počátkem měsíce v církvické pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13, pak začali přibývat další. Onemocněli také tři lidé na kutnohorském pracovišti firmy Foxconn.

Viktora ale upozornil, že na Kutnohorsku začnou od soboty podobně jako v jiných okresech platit nová celoplošná opatření. Povinné bude nošení roušek na vnitřních hromadných akcích s více než stovkou účastníků, včetně nočních klubů. Od pondělí bude kapacita těchto akcí omezena ze současné tisícovky lidí na polovinu.

V souvislosti s ohniskem šíření covidu-19 ve Vlčnově na Uherskohradišťsku evidují hygienici k dnešku 29 nakažených. Je to o tři nemocné více než ve středu ráno, ve čtvrtek ráno nárůst nezaznamenali. Kvůli ohnisku je v karanténě přes 150 lidí, v obci platí od soboty zpřísněná hygienická opatření. Nárůst počtu nakažených dnes ČTK potvrdila Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Nákaza se ve Vlčnově objevila minulý týden, kdy ji testy prokázaly u osmi lidí. O nárůstu o 12 nakažených informovali hygienici v pondělí, v minulých dnech přibyli další pozitivně testovaní. "Probíhá trasování kontaktních osob u nových zjištěných onemocnění covid-19. Zdroj nákazy nelze jednoznačně přesně specifikovat, jedná se o respirační nákazu," uvedla dnes Ševčíková.

Od sobotního odpoledne nosí lidé v obci zhruba se 3000 obyvateli povinně ochranu úst a nosu ve veřejných vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 účastníky, je nutné při nich dodržovat rozestupy. Lidé by měli roušky nosit také venku, nelze-li dodržet rozestup 1,5 metru. Součástí nařízení je zákaz návštěv v zařízeních sociálních služeb. Hygienici vyzvali majitele obchodů, zdravotních a sociálních zařízení a dalších přístupných vnitřních prostor, aby je průběžně dezinfikovali. Mimořádná opatření platí v katastru obce do odvolání.

Nákaza se vyskytla také v týmu dorostenců hokejového klubu PSG Zlín, oddíl o jednom nakaženém hráči ve čtvrtek informoval na svých webových stránkách. "V této souvislosti evidujeme jedno nové onemocnění. Týmu dorostu byla nařízena karanténa, včetně provedení odběru na onemocnění covid-19. Opatření se týkají pouze hráčů dorostu. Je zřejmé, že nyní hokejisté, kteří jsou v karanténě, nemohou trénovat ani hrát zápasy, a to do ukončení karanténních opatření," řekla dnes ČTK Ševčíková.

Klub ve čtvrtek uzavřel PSG arénu, tedy menší ze dvou zlínských zimních stadionů, a nechal ji vydezinfikovat. Ode dneška pokračuje její provoz standardně. V PSG aréně i na sousedním Zimním stadionu Luďka Čajky nařídil klub povinné nošení roušek. "Na tréninky a zápasy žákovských i mládežnických celků nebude povolen přístup rodičů a dalších osob. V rámci opatření je potřeba dbát na dodržení rozestupů mimo ledovou plochu," uvedli zástupci oddílu na webu.

Podle údajů zveřejněných dnes ráno krajskou hygienickou stanicí ve Zlínském kraji dosud covidem-19 onemocnělo 456 lidí. Je to o čtyři případy více než ve čtvrtek ráno. Hygienici zatím zaznamenali 192 případů covidu-19 na Uherskohradišťsku, 154 na Zlínsku, 68 jich evidují na Vsetínsku a 42 na Kroměřížsku. Z nemoci se podle nich v regionu vyléčilo 368 lidí, tři lidé s covidem-19 zemřeli.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Důsledky útoku z 11. září pociťujeme dodnes, připomíná expert

11.09.2021 09:39 Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko…

Od pondělí se neočkovaným ztíží návrat z Chorvatska a Rakouska

10.09.2021 18:45 Aktualizováno Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska. Na…

Související:

Právě se děje

reklama