Návrat ze zahraničí? Češi se musí hlásit ambasádám, upozorňuje MZV

Všichni Češi, kteří se vracejí ze zahraničí za využití vlastních prostředků, musí předem oznámit české ambasádě datum a způsob návratu. Informace poslouží hygienickým stanicím pro dohled nad navrátilci, kteří všichni budou muset do dvoutýdenní karantény. Na svých internetových stránkách na to upozornilo ministerstvo zahraničí.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Nařízení se nevztahuje na lidi, kteří se vracejí speciálními repatriačními letadly nebo nouzovými autobusovými linkami z evropských měst.

Lidé musí informovat ambasádu v zemi, ze které odjíždějí, nahlásit, kdy dorazí do ČR a jakým dopravním prostředkem. Vzhledem k uzavření hranic nefungují pravidelné přeshraniční železniční ani vlakové linky a není ani možné překročit hranice vozem taxislužby. Zastupitelské úřady proto doporučují lidem, kteří nejsou v zahraničí vlastním autem, aby se dopravili veřejnými dopravními prostředky nebo pomocí taxi na hraniční přechod, který poté přejdou pěšky. Na české straně hranice by si měli zajistit navazující dopravu.

Minsterstvo ale zároveň upozornilo, že navrátilci nemohou kvůli ochraně zdraví využít v Česku veřejnou dopravu ani taxi. Pokud jim nemohou zajistit odvoz z hranic rodinní příslušníci nebo známí, mohou lidé předem požádat o dopravu do místa bydliště policii, ta je doveze zdarma. Pokud si zajistí soukromý odvoz z hranice, nebude muset člověk, který je vyzvedl, do karantény pouze v případě, že všichni cestující budou mít po celou dobu jízdy nasazené roušky.

Opatření se vztahuje na všechny Čechy, kteří se dopraví do země individuálně. Naopak neplatí pro cestující ve speciálních letech, které vypravuje ministerstvo zahraničí, protože u nich ohlásí hygienikům informace o cestujících přímo ministerstvo. Česko v současnosti připravuje pouze jeden repatriační let, a to z Austrálie a Nového Zélandu, uskuteční se na počátku příštího týdne.

Hlásit se nemusí ani ti Češi, kteří k návratu využijí nouzové autobusy, i v tomto případě zajistí hlášení hygienikům přímo dopravce. Nouzové spoje jezdí z dvou desítek evropských měst, jejich provoz zajišťuje pět autobusových společností.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rus dostal za vraždu v Praze velmi tvrdý trest, patrně si ho nikdy neodpyká

27.05.2020 15:44 Za vraždu ázerbájdžánského podnikatele v pražských Holešovicích z roku 2017 má jít Rus Ramil Alijev…

Soud zastavil stíhání rodičů chlapců, kteří utonuli v jezeře Lhota

27.05.2020 15:15 Mělnický soud dnes zastavil trestní stíhání rodičů dvou chlapců, kteří v srpnu 2018 utonuli v…

Muž našel na Lounsku 52 min, granáty a další munici

27.05.2020 14:46 Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu…

78 let od atentátu na Heydricha. Lidé si připomněli hrdinství Kubiše a…

27.05.2020 14:16 Aktualizováno Výsadkáře, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, si dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy