Policie na hranicích zadržela kamiony s ilegálním odpadem

Jihočeští policisté v minulých dnech zadrželi na hraničních přechodech s Rakouskem několik kamionů, které převážely do republiky ilegální komunální odpad. Podle nich náklad mířil na černé skládky v Česku. ČTK to dnes řekl policejní mluvčí Milan Bajcura. Údajně šlo o odpad z jižní Evropy, především z Itálie. Případy teď řeší celníci a inspektorát životního prostředí.

Policie ČR, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Stalo se to na několika přechodech jihočeského kraje. Byli zastaveni řidiči nákladních vozidel, kteří deklarovali, že ze zahraničí přivážejí roztříděný plastový odpad. Ale po kontrole nákladu jsme zjistili, že přiváží komunální odpad," uvedl Bajcura.

Podle něj šlo o směs plastů, dřeva, papíru, textilu a jiného segmentu. Navíc část převáženého materiálu byla už ve fázi rozkladu a v kapalném stavu. "Z pohledu policie se jedná o to, že (dopravci) zkoušejí trasy, kudy dostat nelegální odpad z jejich země do jiných států Evropské unie," řekl.

Bajcura uvedl, že z podobného materiálu pak často vznikají černé skládky v územním katastru jihočeských obcí. Podobná ekologická zátěž byla například před časem v Hůrách na Českobudějovicku. Na ploše přibližně jednoho hektaru se tam nashromáždilo asi 6300 tun odpadu. Skládku v Hůrách provozovala firma dovážející materiál hlavně z Německa.

Po roztřídění jej chtěla distribuovat dál, ale v roce 2007 objekt opustila. Společnost pak zkrachovala. V srpnu 2015 nahromaděný odpad, který dosahoval výšky několika metrů, někdo zapálil. Hasiči požár likvidovali několik dní. Odstranění skládky v roce 2016 stálo osm milionů korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oběti násilí ze srpna 1969 se zřejmě dočkají odškodnění

30.09.2020 18:28 Oběti násilí při demonstracích ze srpna 1969, které připadaly na roční výročí okupace…

Nová opatření se dotknou i restaurací. U stolu bude moci být jen šest lidí

30.09.2020 17:20 V restauracích bude moci být od pondělí 5. října u jednoho stolu nejvýš šest lidí. Obchodů se podle…

Ambasáda USA apeluje na Američany v Česku, aby volili prezidenta

30.09.2020 15:46 Velvyslanectví Spojených států apeluje na Američany žijící v Česku, aby odevzdali své hlasy pro…

Volby 2020: ANO podle bookmakerů vyhraje ve většině krajů, souboj se čeká…

30.09.2020 15:41 Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vyhraje víkendové krajské volby v osmi až devíti krajích ze 13.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama