Do Prahy se vrací turisté. Jedna skupina ale výrazně chybí

Epidemie koronaviru měla za následek útlum turismu v Praze, který se ale nyní díky uvolnění opět vrací k normálu. Zatímco pivo stálo po opětovném otevření hospod a restaurací za pár šupů, momentálně se jeho cena opět přizpůsobuje kupní síle zahraničních turistů. Nouze není ani o trdelníky a matrjošky.

Doby, kdy bylo historické centrum Prahy mrtvé, jsou již minulostí. Samotní Pražané se pozastavují nad tím, jak rychle se zahraniční návštěvníci do české metropole vrátili. Podnikatelé přímo jásají. 

"Hostů už je celkem dost, ale na původních tržbách ještě nejsme,“ řekl Lidovým novinám nejmenovaný číšník Staroměstské restaurace. Přestože se hospody a restaurace nacházející se v historickém centru Prahy, jejichž tržby běžně závisely na cizincích, po prvním uvolnění přizpůsobily Čechům, nyní tomu už tak není. Na pivo za 39 korun si už můžeme nechat zajít chutě. Půllitr už stojí 70,-Kč. 

Jinak tomu není ani u jiných stravovacích zařízení. "Sleva 30 % na všechny nápoje,“ stojí na ceduli před restaurací Karlova 1, ačkoliv ještě předtím byly nabízeny téměř poloviční ceny, nyní odpovídají přibližně třem čtvrtinám těch dřívějších. I tak je ale potřeba zmínit, že se navzdory návratu turistů dle hospodských nepodaří dohnat tržby z předešlého roku. 

Důvodem je totiž absence asijských turistů. Konkurence je veliká a jednotlivé podniky se musejí uchylovat k čím dál agresivnějším metodám, aby si získaly hosty. "Café Mozart. Speciální nabídka. Special offer,“ vyzývá zaměstnankyně kavárny přímo naproti orloji. To všem nezůstává bez povšimnutí kolemjdoucích, z nichž si jeden od číšnice vysloužil ne zrovna lichotivou poznámku typu „Čemu se směješ, ty deb**e jeden, tak čemu se směješ?"

Značná část lidí ji sice nerozuměla, ale i tak si jí díky intonaci všimla skupina turistů, která vyčkávala pravidelné kolečko apoštolů na pražském orloji. 

"Česky, Deutsch, Russian?," ptá se zmatený prodeje přihlížejících lidí, přičemž patrně zapomněl na Poláky, kteří teď momentálně nejvíc oživují český cestovní ruch. "Občas zaslechnete španělštinu, ale zřídka,“ nechal se slyšet obchodník.

Přestože v dřívější době byly Česko a zejména Praha hojně vyhledávanou destinací čínské klientely, dokázaly se staroměstské uličky obejít i bez ní. Na první pohled klidná procházka proslulou uličkou vedoucí ke Karlově mostu znamená, že se dotyčný neobejde bez setkání s cizinci. O davy lidí není nouze a vosy si mohou smlsnout na čerstvých trdelnících se zmrzlinou. 

Na Karlův most se navíc také vrátili prodejci a pouliční umělci, kteří předtím z důvodu absence turistů byli doslova švorc. Nyní se jim konečně vrátily "staré dobré časy". "Kdyby se cestovní ruch do Prahy nevrátil aspoň tak, jak je nyní, zůstal bych úplně bez peněz,“ řekl pouliční malíř Libor, který si za rychlé zhotovení portrétu účtuje 1500 korun. "Bál jsem se, že přijdu o bydlení,“ podotkl. Doby, kdy ale pohled na tento historický skvost českého hlavního města působil doslova apokalypticky, nicméně už vzaly za své, a vše je opět v normálu. 

Výjimkou není ani Vltava, kde taktéž znovu oživl provoz. O možné zákazníky na výletní lodě Prague Boats usilují lingvisté v námořnických převlecích. "Jdeme na loď? Pražské Benátky,“ volá jeden z nich se silným akcentem a zkouší jak němčinu, tak i ruštinu. "Vjéčerom,“ reaguje turistka.

Největší český komerční lodní dopravce má flotilu asi celkem 30 plavidel, z nichž jenom v loňském roce mohlo obdivovat krásy Prahy cca půl milionu lidí, a to přímo z Vltavy. Nyní by slovy vedoucího obchodního oddělení Prague Boats Jana Lukše bohatě stačilo jenom jedno plavidlo. S počátkem srpna se ale parníky a jiné lodě vrátily na hladinu Vltavy takřka neomezeně.

Dle údajů Českého statistického úřadu zavítalo v druhém pololetí letošního roku do Prahy pouhých 138 tisíc hostů. Hlavní město se tak v důsledku pandemie covid-19 setkalo s více než 93procentním poklesem návštěvnosti ve srovnání s loňskem. Propad dokázali tlumit pouze Češi, o něž pražské podniky usilovaly prostřednictvím dočasných slev.

Související

Více souvisejících

cestovní ruch Praha Cizinci Karlův most Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

včera

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

včera

včera

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

včera

včera

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

včera

včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy