Do Prahy se vrací turisté. Jedna skupina ale výrazně chybí

Epidemie koronaviru měla za následek útlum turismu v Praze, který se ale nyní díky uvolnění opět vrací k normálu. Zatímco pivo stálo po opětovném otevření hospod a restaurací za pár šupů, momentálně se jeho cena opět přizpůsobuje kupní síle zahraničních turistů. Nouze není ani o trdelníky a matrjošky.

Praha
doporučujeme

Doby, kdy bylo historické centrum Prahy mrtvé, jsou již minulostí. Samotní Pražané se pozastavují nad tím, jak rychle se zahraniční návštěvníci do české metropole vrátili. Podnikatelé přímo jásají. 

"Hostů už je celkem dost, ale na původních tržbách ještě nejsme,“ řekl Lidovým novinám nejmenovaný číšník Staroměstské restaurace. Přestože se hospody a restaurace nacházející se v historickém centru Prahy, jejichž tržby běžně závisely na cizincích, po prvním uvolnění přizpůsobily Čechům, nyní tomu už tak není. Na pivo za 39 korun si už můžeme nechat zajít chutě. Půllitr už stojí 70,-Kč. 

Jinak tomu není ani u jiných stravovacích zařízení. "Sleva 30 % na všechny nápoje,“ stojí na ceduli před restaurací Karlova 1, ačkoliv ještě předtím byly nabízeny téměř poloviční ceny, nyní odpovídají přibližně třem čtvrtinám těch dřívějších. I tak je ale potřeba zmínit, že se navzdory návratu turistů dle hospodských nepodaří dohnat tržby z předešlého roku. 

Důvodem je totiž absence asijských turistů. Konkurence je veliká a jednotlivé podniky se musejí uchylovat k čím dál agresivnějším metodám, aby si získaly hosty. "Café Mozart. Speciální nabídka. Special offer,“ vyzývá zaměstnankyně kavárny přímo naproti orloji. To všem nezůstává bez povšimnutí kolemjdoucích, z nichž si jeden od číšnice vysloužil ne zrovna lichotivou poznámku typu „Čemu se směješ, ty deb**e jeden, tak čemu se směješ?"

Značná část lidí ji sice nerozuměla, ale i tak si jí díky intonaci všimla skupina turistů, která vyčkávala pravidelné kolečko apoštolů na pražském orloji. 

"Česky, Deutsch, Russian?," ptá se zmatený prodeje přihlížejících lidí, přičemž patrně zapomněl na Poláky, kteří teď momentálně nejvíc oživují český cestovní ruch. "Občas zaslechnete španělštinu, ale zřídka,“ nechal se slyšet obchodník.

Přestože v dřívější době byly Česko a zejména Praha hojně vyhledávanou destinací čínské klientely, dokázaly se staroměstské uličky obejít i bez ní. Na první pohled klidná procházka proslulou uličkou vedoucí ke Karlově mostu znamená, že se dotyčný neobejde bez setkání s cizinci. O davy lidí není nouze a vosy si mohou smlsnout na čerstvých trdelnících se zmrzlinou. 

Na Karlův most se navíc také vrátili prodejci a pouliční umělci, kteří předtím z důvodu absence turistů byli doslova švorc. Nyní se jim konečně vrátily "staré dobré časy". "Kdyby se cestovní ruch do Prahy nevrátil aspoň tak, jak je nyní, zůstal bych úplně bez peněz,“ řekl pouliční malíř Libor, který si za rychlé zhotovení portrétu účtuje 1500 korun. "Bál jsem se, že přijdu o bydlení,“ podotkl. Doby, kdy ale pohled na tento historický skvost českého hlavního města působil doslova apokalypticky, nicméně už vzaly za své, a vše je opět v normálu. 

Výjimkou není ani Vltava, kde taktéž znovu oživl provoz. O možné zákazníky na výletní lodě Prague Boats usilují lingvisté v námořnických převlecích. "Jdeme na loď? Pražské Benátky,“ volá jeden z nich se silným akcentem a zkouší jak němčinu, tak i ruštinu. "Vjéčerom,“ reaguje turistka.

Největší český komerční lodní dopravce má flotilu asi celkem 30 plavidel, z nichž jenom v loňském roce mohlo obdivovat krásy Prahy cca půl milionu lidí, a to přímo z Vltavy. Nyní by slovy vedoucího obchodního oddělení Prague Boats Jana Lukše bohatě stačilo jenom jedno plavidlo. S počátkem srpna se ale parníky a jiné lodě vrátily na hladinu Vltavy takřka neomezeně.

Dle údajů Českého statistického úřadu zavítalo v druhém pololetí letošního roku do Prahy pouhých 138 tisíc hostů. Hlavní město se tak v důsledku pandemie covid-19 setkalo s více než 93procentním poklesem návštěvnosti ve srovnání s loňskem. Propad dokázali tlumit pouze Češi, o něž pražské podniky usilovaly prostřednictvím dočasných slev.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 22:01 Aktualizováno S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

V olomouckém babyboxu našli chlapečka. Už má jméno, byl zabalen do plyšové…

20.09.2020 21:35 Do babyboxu v Olomouci dnes vpodvečer někdo odložil miminko. Chlapec vážící 2,5 kilogramu byl…

Ekologická havárie: Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo mnoho ryb

20.09.2020 19:22 Do řeky Bečvy dnes unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama