Do Prahy se vrací turisté. Jedna skupina ale výrazně chybí

Epidemie koronaviru měla za následek útlum turismu v Praze, který se ale nyní díky uvolnění opět vrací k normálu. Zatímco pivo stálo po opětovném otevření hospod a restaurací za pár šupů, momentálně se jeho cena opět přizpůsobuje kupní síle zahraničních turistů. Nouze není ani o trdelníky a matrjošky.

Praha

Doby, kdy bylo historické centrum Prahy mrtvé, jsou již minulostí. Samotní Pražané se pozastavují nad tím, jak rychle se zahraniční návštěvníci do české metropole vrátili. Podnikatelé přímo jásají. 

"Hostů už je celkem dost, ale na původních tržbách ještě nejsme,“ řekl Lidovým novinám nejmenovaný číšník Staroměstské restaurace. Přestože se hospody a restaurace nacházející se v historickém centru Prahy, jejichž tržby běžně závisely na cizincích, po prvním uvolnění přizpůsobily Čechům, nyní tomu už tak není. Na pivo za 39 korun si už můžeme nechat zajít chutě. Půllitr už stojí 70,-Kč. 

Jinak tomu není ani u jiných stravovacích zařízení. "Sleva 30 % na všechny nápoje,“ stojí na ceduli před restaurací Karlova 1, ačkoliv ještě předtím byly nabízeny téměř poloviční ceny, nyní odpovídají přibližně třem čtvrtinám těch dřívějších. I tak je ale potřeba zmínit, že se navzdory návratu turistů dle hospodských nepodaří dohnat tržby z předešlého roku. 

Důvodem je totiž absence asijských turistů. Konkurence je veliká a jednotlivé podniky se musejí uchylovat k čím dál agresivnějším metodám, aby si získaly hosty. "Café Mozart. Speciální nabídka. Special offer,“ vyzývá zaměstnankyně kavárny přímo naproti orloji. To všem nezůstává bez povšimnutí kolemjdoucích, z nichž si jeden od číšnice vysloužil ne zrovna lichotivou poznámku typu „Čemu se směješ, ty deb**e jeden, tak čemu se směješ?"

Značná část lidí ji sice nerozuměla, ale i tak si jí díky intonaci všimla skupina turistů, která vyčkávala pravidelné kolečko apoštolů na pražském orloji. 

"Česky, Deutsch, Russian?," ptá se zmatený prodeje přihlížejících lidí, přičemž patrně zapomněl na Poláky, kteří teď momentálně nejvíc oživují český cestovní ruch. "Občas zaslechnete španělštinu, ale zřídka,“ nechal se slyšet obchodník.

Přestože v dřívější době byly Česko a zejména Praha hojně vyhledávanou destinací čínské klientely, dokázaly se staroměstské uličky obejít i bez ní. Na první pohled klidná procházka proslulou uličkou vedoucí ke Karlově mostu znamená, že se dotyčný neobejde bez setkání s cizinci. O davy lidí není nouze a vosy si mohou smlsnout na čerstvých trdelnících se zmrzlinou. 

Na Karlův most se navíc také vrátili prodejci a pouliční umělci, kteří předtím z důvodu absence turistů byli doslova švorc. Nyní se jim konečně vrátily "staré dobré časy". "Kdyby se cestovní ruch do Prahy nevrátil aspoň tak, jak je nyní, zůstal bych úplně bez peněz,“ řekl pouliční malíř Libor, který si za rychlé zhotovení portrétu účtuje 1500 korun. "Bál jsem se, že přijdu o bydlení,“ podotkl. Doby, kdy ale pohled na tento historický skvost českého hlavního města působil doslova apokalypticky, nicméně už vzaly za své, a vše je opět v normálu. 

Výjimkou není ani Vltava, kde taktéž znovu oživl provoz. O možné zákazníky na výletní lodě Prague Boats usilují lingvisté v námořnických převlecích. "Jdeme na loď? Pražské Benátky,“ volá jeden z nich se silným akcentem a zkouší jak němčinu, tak i ruštinu. "Vjéčerom,“ reaguje turistka.

Největší český komerční lodní dopravce má flotilu asi celkem 30 plavidel, z nichž jenom v loňském roce mohlo obdivovat krásy Prahy cca půl milionu lidí, a to přímo z Vltavy. Nyní by slovy vedoucího obchodního oddělení Prague Boats Jana Lukše bohatě stačilo jenom jedno plavidlo. S počátkem srpna se ale parníky a jiné lodě vrátily na hladinu Vltavy takřka neomezeně.

Dle údajů Českého statistického úřadu zavítalo v druhém pololetí letošního roku do Prahy pouhých 138 tisíc hostů. Hlavní město se tak v důsledku pandemie covid-19 setkalo s více než 93procentním poklesem návštěvnosti ve srovnání s loňskem. Propad dokázali tlumit pouze Češi, o něž pražské podniky usilovaly prostřednictvím dočasných slev.

V přírodních koupalištích v Česku se lidé mohou stále koupat bez obav

24.06.2021 16:34 Lidé v Česku stále mohou bez obav vyrazit za koupáním do přírody. V některých přírodních…

Hasiči z domů v Kyjově odklidili stovky litrů nebezpečných chemikálií

24.06.2021 12:55 Aktualizováno Hasiči z objektů v Kyjově na Hodonínsku dnes dopoledne odklidili stovky litrů nebezpečných…

Smrt muže v Teplicích: Na internetu se objevilo další video, předchází…

24.06.2021 12:13 Na internetu se objevilo další video s Romem Stanislavem Tomášem, který zemřel v sobotu v Teplicích…

Dokud u nás byli Sověti, vše se mohlo ještě zvrátit. Odchod komplikovali…

24.06.2021 12:00 ROZHOVOR – Pod okny domova mu denně pochodovali okupanti. Hudební skladatel a zpěvák Michael Kocáb,…

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

24.06.2021 11:31 Aktualizováno Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře druhý blok. Spadly…

Majitelka obchodu kvůli dezinformacím zakázala vstup očkovaným. Hrozí ji…

24.06.2021 09:00 Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u…

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Související:

Právě se děje