Bouřky a záplavy: Hasiči posílili operační středisko, jsou desítky výjezdů

Středočeským hasičům o víkendu přibylo výjezdů kvůli bouřce, nejhorší situace byla dnes na Kolínsku. Od půlnoci do dnešních 20:00 zaznamenali hasiči v regionu kolem 170 událostí, z nichž většina souvisela s počasím. Třetinu zásahů měli do podvečera na Kolínsku, které bylo nejpostiženější částí kraje, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco v sobotu hasiči většinou vyjížděli k popadaným stromům, dnes hlavně čerpali vodu ze zatopených sklepů a garáží. Kvůli mimořádné situaci posílili své operační středisko. K večeru se podle Gabriela situace uklidnila a zásahů je méně. "Už je relativní klid, na operačním středisku mají 22 událostí, přírůstky jsou menší," uvedl mluvčí kolem 20:00.

Hasiči dnes zasahovali i u dvou rybníků, a to ve Vysoké u Příbramě a v Sendražicích na Kolínsku. V nádržích se zvedla hladina a voda špatně odtékala. Hasiči ji odčerpávali, aby nezatopila přilehlé domy.

V osmipodlažním panelovém domě v Kolíně zase voda natekla do elektroinstalační šachty a způsobila zkrat. "Hasiči dům odvětrali a předali ho správci a elektrikáři k dalšímu řešení," uvedl Gabriel.

Napilno měli hasiči i v sobotu. Do půlnoci v regionu zaznamenali kolem 50 událostí, které souvisely s počasím. "V naprosté většině případů jsme řezali popadané stromy, nejčastěji spadly na pozemní komunikace a potom na dráty elektrického vedení. V několika případech spadly také na osobní automobily, ploty a soukromé pozemky," řekl mluvčí. K zatopeným sklepům podle něj hasiči do půlnoci vyjížděli asi v deseti případech.

Hasiči v Pardubickém kraji zasahovali v sobotou kvůli silným bouřím s přívalovými dešti u 91 událostí. Nejvíce bouře s lokální povodní zasáhly Pustou Rybnou na Svitavsku, kde voda zatopila několik domů, sklepů a garáží. Na likvidaci následků bouří budou hasiči v kraji pracovat i dnes. ČTK to řekla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Hasiči od sobotního podvečera především čerpali vodu ze zaplavených objektů, uvolňovali propustky a odstraňovali spadlé stromy.

Nejvíce výjezdů měli hasiči na Pardubicku, kde v téměř 40 případech likvidovali spadlé stromy a jednou čerpali vodu. Nejvíce práce s bleskovými záplavami měli na Svitavsku, kde vodu čerpali v 19 případech. Na Chrudimsku hasiči v 21 případech odstraňovali spadlé stromy a jednou čerpali vodu. Na Orlickoústecku měli hasiči tři zásahy, dva u spadlých stromů a jeden u čerpání vody.

Sousednímu Královéhradeckému kraji se velké bouřky v sobotu vyhýbaly. "Evidujeme jen jednotky případů spadaných stromů," uvedli hradečtí hasiči na twitteru.

Silné bouřky s přívalovými dešti si o víkendu v Libereckém kraji vyžádaly zhruba 65 výjezdů hasičů. Požárníci většinou odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a odstraňovali spadané stromy. K událostem menšího rázu pak vyjížděli dobrovolní hasiči. V sobotu spadl strom na kostel svaté Anny na Českolipsku, hasiči ho dnes odstranili. ČTK to odpoledne řekl mluvčí krajských hasičů Jan Přerovský.

"Do dnešního rána máme hlášeno 40 výjezdů, dalších 15 bylo během dne, většinou na Semilsku, kam se bouře přesunula," uvedl mluvčí. Z kostela v obci Skalice u České Lípy, na který spadl v sobotu vzrostlý strom, hasiči podle mluvčího evakuovali 12 lidí. "Byli tam na mši," doplnil Přerovský.

V sobotu hořela také rekreační chata ve Sloupu v Čechách rovněž na Českolipsku. "Škoda byla vyčíslena na 100.000 korun," řekl mluvčí s tím, že hasiči svým zásahem uchránili majetek v hodnotě jednoho milionu korun.

Hasiči na jihu Čech dnes kvůli deštivému počasí zasahovali asi na 30 místech. Vyjížděli kvůli odstraňování popadaných stromů nebo odčerpávání vody ze sklepů domů. Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Matějů nebyla situace v Jihočeském kraji tak dramatická jako jinde v republice.

"Nebylo to žádné drama, tři desítky událostí byly za celý den, nebylo to tak, že by to někde přišlo přívaly do půl hodiny," řekla Matějů.

V Protivíně, Bechyni nebo Lhenicích na Prachaticku museli hasiči pročistit ucpané kanály, v Temelíně odčerpávali vodu před domem. Vodu stečenou z polí na dvory a do domů řešili také v Cehnicích na Strakonicku nebo Dolním Bukovsku na Českobudějovicku.

Přívalové deště dnes škodily především v Pardubickém kraji, kde hasiči evidují oproti kolegům z jižních Čech desetinásobný počet zásahů a kde byla mimo jiné nutná evakuace části obyvatel domova pro seniory v Heřmanově Městci.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OKD přeruší těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených přesáhl…

02.07.2020 17:10 Aktualizováno Společnost OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomuto kroku…

Úleva pro dlužníky. Částka, kterou jim exekutor nesmí strhnout, se zvýšila

02.07.2020 17:09 Od července se zvýšila částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy. Lidem v…

Pro OKD je dobře, že přeruší provoz zrovna v létě, říká analytik

02.07.2020 17:07 Pro černouhelnou společnost OKD je dobře, že ji přerušení provozu kvůli pandemii covid-19 postihlo…

Roušky kvůli koronaviru už v prostorách Senátu nejsou povinné

02.07.2020 14:21 Návštěvníci Senátu už nejsou v jeho prostorách povinni nosit roušku v souvislosti s možností nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy