Potraviny zdražovaly. To nejhorší už máme za sebou, ujišťuje ekonom

Navzdory masovému uvolnění restrikcí přijatých v době epidemie koronaviru to zatím nevypadá, že by se mohla česká ekonomika rychle nastartovat. Pokud ale jde o ceny potravin, tak by měly být podle hlavního ekonoma společnosti Natland Petra Bartoňa už na vrcholu, a tudíž bychom měli být z toho nejhoršího venku.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Co se týče potravin, to nejhorší máme za sebou. Smíchal se dohromady koronavirus s klasickým jarním zdražování,“ nastínil ekonom v pořadu K věci na CNN Prima NEWS s poznámkou, že ovoce zatím ještě nedosáhlo cen z předminulého roku, zatímco zelenina oproti loňsku zlevnila. Za kámen úrazu v případě potravin považuje logistiku, která se ale výrazně zlepšuje.

Když se debata stočila k vládní výzvě nakupovat v zájmu nastartování ekonomiky výhradně české potraviny, Bartoň varoval. Podle jeho názoru totiž přesně toto vyvolalo světovou ekonomickou krizi ve 30. letech. Nikoliv pád newyorské burzy, jak si laici často myslí. "Po pandemii zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se česká ekonomika měla znovu nastartovat, protože ani nevíme, jak moc spí,“ konstatoval.

Rovněž se ale nechal slyšet, že vládní apely týkající se ekonomiky, jdou v případě lidí jedním uchem tam a druhým ven. Spotřebitelé se totiž rozhodují podle svých rozpočtových omezení.

"Vláda by si u lidí měla získat důvěru v její kroky a peníze vynakládat spolehlivě a podle plánu, ne náhodně,“ vyjádřil se k současnému počínání premiéra Andreje Babiše.

"Momentální kritéria nerozdělují peníze podle postižení koronavirem, ale spíše potírají dlouhodobé problémy evropského jihu,“ nastínil ekonom, proč je s premiérem zajedno ve skepsi vůči fondu obnovy evropské ekonomiky. Podotkl, že by se česká reprezentace měla během jednání na evropské úrovni více zaměřit na kritéria týkající se dopadu vlivu pandemie na tuzemskou ekonomiku.

"Málokdo pochybuje, že bychom nepropadli o více než 10 procent. O to těžší bude návrat, protože i kdybychom příští rok o stejná procenta rostli, tak se nedostaneme na stejnou úroveň. Základ pro případný růst bude totiž nižší,“ uzavřel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze prasklo potrubí. Komplikuje provoz tramvají

15.08.2020 15:47 Aktualizováno Kvůli havárii vodovodu ve Strojnické ulici v Praze 7 je od dnešních 8:15 přerušený provoz tramvají…

Duka požehnal mariánský sloup v Praze

15.08.2020 14:50 Pražský arcibiskup Dominik Duka dnes po poledni požehnal mariánský sloup, který se po 102 letech…

Bohumínský panelák má po požáru opět elektřinu. Část lidí se vrátit nechce

15.08.2020 14:38 Aktualizováno Bohumínský panelový dům, ve kterém před týdnem v sobotu při úmyslně založeném požáru bytu zemřelo…

Měla jsem tep 150 a problémy. Zdravá mladá dívka popsala, co s ní udělal…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Není tomu dávno, co se z pražského klubu Techtle Mechtle stalo lokální ohnisko nákazy novým typem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama