Ve středních Čechách je přes 100 případů COVID-19, s nákazou se potýká i Olomoucko

Ve středních Čechách je 101 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, od pátku jich přibylo 26. Jde tak zatím o největší denní nárůst potvrzených případů v kraji. Nejvíce nakažených je na Mělnicku, a to 19 případů, řekla dnes ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Hygienici aktuálně evidují 45 lidí v karanténě, další posílají do karantény jejich praktičtí lékaři, tyto lidi ale hygienici neevidují. Testováno na možnou nákazu koronavirem bylo ve Středočeském kraji zatím 1204 lidí.

Po Mělnicku je nejhorší situace na Praze-východ, kde je hlášeno 15 případů. Následují Benešovsko a Praha-západ, jež mají shodně 14 nakažených. Příbramsko hlásí osm případů, Berounsko a Nymbursko po šesti, Kladensko a Kolínsko po pěti a Kutnohorsko s Mladoboleslavskem po čtyřech případech. Nejlepší situace je na Rakovnicku, kde je evidovaný pouze jeden nakažený koronavirem.

"Naprostá většina pacientů má v této chvíli lehký průběh onemocnění. Jedná se vesměs o lidi s cestovatelskou anamnézou a jejich kontakty," uvedli hygienici.

V karanténě je kvůli možné nákaze koronavirem také ředitel středočeské záchranné služby Jiří Knor a 12 záchranářů. Dostali se do kontaktu s člověkem, u nějž byla nákaza potvrzena. "Nastalá personální situace nijak neohrožuje poskytování přednemocniční péče obyvatelům Středočeského kraje," sdělila dnes ČTK mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

V Olomouckém kraji bylo dnes od rána postupně oznámeno dalších devět případů nákazy novým typem koronaviru, celkem ji úřady v kraji evidují u 71 lidí. Čtyři nově potvrzené nákazy jsou z obvodu Litovel, který společně s Uničovem a 19 okolními obcemi spadá do uzavřené oblasti. V izolovaném území je evidováno 58 nakažených osob. Dva nové případy nákazy dnes přibyly na Olomoucku a tři na Prostějovsku. Na sociálních sítícíh o tom informoval hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

V územním obvodu Litovel hygienici do dnešního rána zaznamenali 37 potvrzených případů nákazy koronavirem a na Uničovsku jich je stejně jako v pátek 21. Po čtyřech případech registrují v obvodech Olomouc a Prostějov a dva ve Šternberku. Po jednom případě hlásí obvody Hranice, Šumperk a Zábřeh.

Uničov, Litovel a dalších 19 obcí v okolí je od pondělka uzavřeno kvůli šíření nákazy. Kromě dvou zdravotnických posádek v kraji začali zdravotníci z šesté polní nemocnice a Vojenské nemocnice Olomouc odebírat lidem vzorky v nově postaveném odběrném místě u Nových Zámků, na okraji postižené oblasti. Kapacitu má až 100 odběrů denně.

Fakultní nemocnice Olomouc dnes zprovoznila nový web s aktuálními informacemi o opatřeních přijatých v souvislosti s šířením koronaviru a s jednoduchým dotazníkem pro ty, kteří pociťují příznaky nemoci. "Stránky také slouží jako pomyslný rozcestník pro získání aktuálních údajů o situaci v České republice a Olomouckém kraji," oznámila FN Olomouc na svém webu.

Na jednom z parkovišť ve svém areálu FN Olomouc zároveň vybudovala nové místo na odběr vzorků pro vyšetření zaměřené na nový typ koronaviru. Vzorky budou ode dneška odebírány lidem na žádost praktického lékaře či hygieniků. "Vyšetření samoplátců není v tuto chvíli z kapacitních a provozních důvodů možné," upozornilo vedení FN Olomouc.

V Moravskoslezském kraji je 89 lidí nakažených nemocí COVID-19. Proti pátečnímu večeru počet potvrzených případů vzrostl o 15. Většinou šlo o lidi, které dohledali hygienici. ČTK to řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. V celém Česku bylo v pátek večer 833 potvrzených případů.

"U dvou lidí šlo o návrat z dlouhodobého pracovního pobytu v Rakousku. Jedna byla ostravská studentka, tam zatím nemáme žádné informace, to ještě šetříme. Zbytek byly dohledané kontakty," řekla Svrčinová.

Nejvíce dohledaných případů má podle ní souvislost s výskytem nákazy v Opavě, ping-pongovým turnajem na Bruntálsku a školou ve Frýdku-Místku. "V kraji se denně testuje kolem 350 až 400 lidí, kapacita je zatím dostatečná," řekla Svrčinová.

Ze statistiky hygieniků vyplývá, že v regionu převládá komunitní nákaza nad cestovatelskou v poměru 69 ku 20 případům. Nejvíce nakažených v kraji je na Frýdecko-Místecku, kde je 36 potvrzených případů, v Ostravě jich je 22. Opavsko má 12 nakažených, Bruntálsko devět a Novojičínsko sedm. Nejméně potvrzených případů v kraji je na Karvinsku, kde jsou tři nakažení lidé.

Čtyři lidé už se v Česku z nemoci vyléčili. Je mezi nimi i žena z Frýdku-Místku, která byla od 12. března hospitalizována ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou zapnout přes čtyři…

20.09.2021 11:32 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu-19

20.09.2021 05:30 Téměř 8000 lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti covidu-19, dnes dostane…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

18.09.2021 15:50 Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Související:

Právě se děje

reklama