Veterináři varují před ptačí chřipkou, do Česka ji mohou zavléct stěhovaví ptáci

Veterináři varují české chovatele před nárůstem rizika šíření ptačí chřipky. Na podzim migrují stěhovaví ptáci, nákaza se šíří v západním Rusku a v Kazachstánu, kudy vedou trasy divokých vodních ptáků mířících do Evropy. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Ptáci, zvířata, ilustrační foto
doporučujeme

Tzv. aviární influenza se naposledy v ČR objevila letos v lednu, předtím v roce 2017. ČR byla v létě uznána Světovou organizací pro zdraví zvířat za zemi, kde se choroba nevyskytuje.

Chovatelé by podle veterinářů měli dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. "Je nutné především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a napájením, zasíťovat výběhy a krmení předkládat pod přístřešek," řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Podezřelé úhyny drůbeže je třeba hlásit krajským veterinářům.

Loni se v ČR vyšetřilo na tuto chorobu 104 nalezených uhynulých volně žijících ptáků, u žádného se virus nezjistil. "V chovech drůbeže bylo v minulém roce vyšetřeno 3910 vzorků krve pocházejících z 274 různých hospodářství. Ve vzorcích krve z 20 hospodářství byly zjištěny protilátky proti této nákaze, svědčící o tom, že drůbež přišla v minulosti s virem do styku," dodal Vorlíček. Nešlo ale o nebezpečné subtypy chřipky, nepřijala se proto žádná opatření.

Ptačí chřipka se letos objevila v lednu ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu s 15 kusy drůbeže. V únoru se v komerčním slepotickém chovu zlikvidovalo 7000 krocanů a 130.000 brojlerů.

Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

V ČR se ptačí chřipka kromě letošního roku předtím objevila po deseti letech v roce 2017 a také tehdy zasáhla i další evropské země. V Česku bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Manželka hradního kancléře Mynářová bude mít rozhlasový pořad

29.10.2020 17:05 Manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová bude mít vlastní pořad v Českém rozhlase (ČRo). Uvedl…

Požár kostela sv. Michala v Praze: Podle vyšetřovatelů může souviset s…

29.10.2020 16:24 Aktualizováno Za požárem kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze byla nejspíš lidská chyba. Podle…

U Prostějova se zřítil ultralight, pilot zahynul

29.10.2020 15:15 Aktualizováno U Olšan u Prostějova se dnes dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. Pilot na místě zemřel, řekl dnes…

Požár haly na výrobu matrací uhašen, škoda půjde do desítek milionů

29.10.2020 14:52 Aktualizováno Škoda po středečním požáru výrobní a skladovací haly výrobce matrací v Roztokách na Semilsku bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama