Státní pohřeb pro Chramostovou? Ruml souhlasí s Rychetským, promluvila i Šabatová

Pro ombudsmanku a někdejší mluvčí Charty 77 Annu Šabatovou byla Vlasta Chramostová, která dnes zemřela, velmi důležitou osobností. Vzpomíná zejména na své zážitky z bytového divadla, které Chramostová založila poté, co jí režim znemožnil vystupovat veřejně.

"Dokázala se po roce 1968, ještě dlouho před podpisem Charty, zachovat zásadově, i když tím nasměrovala svůj další život mimo divadlo. Málokdo si uvědomuje, co to pro herce je, mít zakázáno vystupovat. Spisovatel může psát do šuplíku, ale herec, který nemůže hrát, jako by nebyl," konstatovala Anna Šabatová.

Sama navštívila bytové divadlo Vlasty Chramostové dvakrát a v obou případech na ni vystoupení silně zapůsobilo. "Poprvé to byla hra o Boženě Němcové, podruhé to byl Macbeth v dramaturgickém zpracování Pavla Kohouta pro pět osob. I výběr her bytového divadla silně rezonoval v naší době a naší situaci," uvedla ombudsmanka.

Dodala, že je ráda, že měla Chramostová možnost se po roce 1989 znovu vrátit do Národního divadla a jejího uměleckého projevu si mohla užívat i široká veřejnost. "Ne každá role pro ni byla vhodná. Seděly jí role, které měly hloubku, v nichž o něco šlo. Doufám, že bude hodně lidí, kteří na ni budou vzpomínat s takovou úctou a obdivem jako já," dodala Šabatová.

Na Chramostové herectví s velkým obdivem vzpomíná i brněnský dramatik a další signatář Charty 77 Milan Uhde. "Viděl jsem ji hned po 2. světové válce na brněnském jevišti v roli Meduny, ve velmi vlastenecké hře Josefa Tomana. Bylo jí devatenáct let a byla nezapomenutelná. Byla dobře disponovaná zejména pro hrdinské role, ale byla nezapomenutelná i v rolích komických," řekl ČTK Uhde.

Politik a disident Jan Ruml byl Chramostové nablízku, když letos v únoru zemřel její manžel, kameraman Stanislav Milota. Přemítala podle něj o svém životě s velkým vtipem a velkou dávkou sebeironie. Naposledy ji Ruml navštívil v pátek dopoledne v nemocnici, kdy její život zřejmě již mířil ke konci.

Přátelé se jí podle Rumla snažili vytvořit bezpečné zázemí. "Její smrt se dala očekávat. Člověk pozoroval, jak fyzicky slábne, ale duchovně a duševně byla neuvěřitelně čilá. To říkala i moje žena, která u ní byla chvilku před její smrtí. Smály se a vyprávěly si vtipy," uvedl.

Ruml také připomněl, že Chramostová byla významnou disidentkou a angažovala se 17 let ve prospěch lidských práv a svobod. "Ano, ona by si zasloužila mít státní pohřeb. Myslím si, že řada lidí to takto cítí a že v duchu toho se bude posledního rozloučení s Vlastou Chramostovou účastnit," poznamenal v souvislosti s dnešním prohlášením předsedy Ústavního soudu a signatáře Charty 77 Pavla Rychetského.

Ten uvedl, že pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě Vlasta Chramostová. Pohřeb se státními poctami připravuje na příští sobotu vláda ve spolupráci s rodinou pro zpěváka Karla Gotta, který zemřel v úterý.

Související

Chramostová, Vlasta

Rozloučení s Chramostovou: Lidé čekali ve frontě, u rakve se vystřídali Štěpnička, Donutil či Prachař

Vynesením rakve z Národního divadla (ND) skončilo dnes před polednem poslední rozloučení s herečkou Vlastou Chramostovou. Do zvuku trubačů ji vyprovodil poslední potlesk publika. Smutečnímu aktu, při kterém se s herečkou a významnou postavou české kultury posledních několika desítek let loučili především její umělečtí kolegové, přihlíželo zaplněné hlediště ND. Smuteční obřad ukončila česká hymna a dlouhé ovace vstoje.

Více souvisejících

Vlasta Chramostová Anna Šabatová Charta 77 Brno Milan Uhde Jan Ruml

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy