Státní pohřeb pro Chramostovou? Ruml souhlasí s Rychetským, promluvila i Šabatová

Pro ombudsmanku a někdejší mluvčí Charty 77 Annu Šabatovou byla Vlasta Chramostová, která dnes zemřela, velmi důležitou osobností. Vzpomíná zejména na své zážitky z bytového divadla, které Chramostová založila poté, co jí režim znemožnil vystupovat veřejně.

Jan Ruml (Foto: Michal Maňas)
doporučujeme

"Dokázala se po roce 1968, ještě dlouho před podpisem Charty, zachovat zásadově, i když tím nasměrovala svůj další život mimo divadlo. Málokdo si uvědomuje, co to pro herce je, mít zakázáno vystupovat. Spisovatel může psát do šuplíku, ale herec, který nemůže hrát, jako by nebyl," konstatovala Anna Šabatová.

Sama navštívila bytové divadlo Vlasty Chramostové dvakrát a v obou případech na ni vystoupení silně zapůsobilo. "Poprvé to byla hra o Boženě Němcové, podruhé to byl Macbeth v dramaturgickém zpracování Pavla Kohouta pro pět osob. I výběr her bytového divadla silně rezonoval v naší době a naší situaci," uvedla ombudsmanka.

Dodala, že je ráda, že měla Chramostová možnost se po roce 1989 znovu vrátit do Národního divadla a jejího uměleckého projevu si mohla užívat i široká veřejnost. "Ne každá role pro ni byla vhodná. Seděly jí role, které měly hloubku, v nichž o něco šlo. Doufám, že bude hodně lidí, kteří na ni budou vzpomínat s takovou úctou a obdivem jako já," dodala Šabatová.

Na Chramostové herectví s velkým obdivem vzpomíná i brněnský dramatik a další signatář Charty 77 Milan Uhde. "Viděl jsem ji hned po 2. světové válce na brněnském jevišti v roli Meduny, ve velmi vlastenecké hře Josefa Tomana. Bylo jí devatenáct let a byla nezapomenutelná. Byla dobře disponovaná zejména pro hrdinské role, ale byla nezapomenutelná i v rolích komických," řekl ČTK Uhde.

Politik a disident Jan Ruml byl Chramostové nablízku, když letos v únoru zemřel její manžel, kameraman Stanislav Milota. Přemítala podle něj o svém životě s velkým vtipem a velkou dávkou sebeironie. Naposledy ji Ruml navštívil v pátek dopoledne v nemocnici, kdy její život zřejmě již mířil ke konci.

Přátelé se jí podle Rumla snažili vytvořit bezpečné zázemí. "Její smrt se dala očekávat. Člověk pozoroval, jak fyzicky slábne, ale duchovně a duševně byla neuvěřitelně čilá. To říkala i moje žena, která u ní byla chvilku před její smrtí. Smály se a vyprávěly si vtipy," uvedl.

Ruml také připomněl, že Chramostová byla významnou disidentkou a angažovala se 17 let ve prospěch lidských práv a svobod. "Ano, ona by si zasloužila mít státní pohřeb. Myslím si, že řada lidí to takto cítí a že v duchu toho se bude posledního rozloučení s Vlastou Chramostovou účastnit," poznamenal v souvislosti s dnešním prohlášením předsedy Ústavního soudu a signatáře Charty 77 Pavla Rychetského.

Ten uvedl, že pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě Vlasta Chramostová. Pohřeb se státními poctami připravuje na příští sobotu vláda ve spolupráci s rodinou pro zpěváka Karla Gotta, který zemřel v úterý.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lázně ujišťují o zabezpečení proti covidu, potřebují klienty z ČR

27.09.2020 16:58 V lázních je podle Svazu léčebných lázní ČR menší riziko nákazy koronavirem než třeba v obchodě či…

V Praze protestovalo zhruba 400 odpůrců vládních opatření proti koronaviru

27.09.2020 16:42 Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes odpoledne sešlo na…

Pražští hasiči mají 5 příslušníků s covidem, desítky dalších v karanténě

27.09.2020 14:09 Pražští hasiči přijímají preventivní opatření kvůli nákaze pěti příslušníků sboru koronavirem.…

Silný déšť zaměstnal hasiče. Čerpali vodu ze sklepů a lagun

26.09.2020 16:36 Silný déšť zaměstnal dnes hasiče v Moravskoslezském kraji. Museli především čerpat vodu ze sklepů i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama