Vynesením rakve z Národního divadla (ND) skončilo dnes před polednem poslední rozloučení s herečkou Vlastou Chramostovou. Do zvuku trubačů ji vyprovodil poslední potlesk publika. Smutečnímu aktu, při kterém se s herečkou a významnou postavou české kultury posledních několika desítek let loučili především její umělečtí kolegové, přihlíželo zaplněné hlediště ND. Smuteční obřad ukončila česká hymna a dlouhé ovace vstoje.
Na otevření historické budovy čekala většinou s květinou v ruce asi stovka lidí. Lidé mohou na jeviště ozdobené portrétem herečky klást květiny a poklonit se umělkyni, která zemřela 6. října ve věku 92 let. Zástup smutečních hostí vedl za roh z Národní třídy na Masarykovo nábřeží. Poslední rozloučení se signatářkou Charty 77 provází i velký zájem médií.
U rakve ozdobené podpisem Vlasty Chramostové se střídaly čestné stráže, mezi prvními byli Jiří Štěpnička, Zuzana Stivínová, David Prachař, Miroslav Donutil, David Matásek, Saša Rašilov či Taťána Medvecká. Později čestnou stráž drželi Martin Preiss, Jaromír Hanzlík, Jana Boušková, Jiřina Bohdalová, Boleslav Polívka nebo někdejší politik Jan Ruml či diplomat Michael Žantovský.
Po rozhrnutí opony zazněly v přednesu Vlasty Chramostové úryvky ze Cyrana, kterého chtěla vždycky hrát. První projev patřil řediteli Národního divadla Janu Burianovi. "Loučíme se s paní Vlastou Chramostovou v Národním divadle. Byla tu ráda a byla s kolegy z činohry ráda i v posledních letech, kdy již nevystupovala na jevišti. Přála si, abychom se sešli právě tady," řekl Burian.
Připomněl, že Chramostová působila v ND po roce 1990 už podruhé. "Poprvé tu byla zaměstnána v době rekonstrukce této budovy za normalizace, kdy ochotně souhlasila s nabídkou tehdejší vedoucí archivu Hany Konečné a popisovala pod cizím jménem fotografie hereckých kolegů," řekl.
Magda Borová a Pavla Beretová zazpívaly píseň Snila jsem, ó snila, po ní diváci viděli ve videoukázce Chramostové účinkování v jejím bytovém divadle. Herec David Prachař, který patří k těm, kdo měli k herečce z jejích mladších kolegů nejblíže, řekl, že by se Chramostové líbilo dnešní obsazené divadlo.
Zmiňoval její nelehký osud, připomněl, že její jméno se skládá ze slov vlast, chrám a most. Přečetl úryvek z textu Thomase Eliota, z jejího oblíbeného Cyrana a s pokřikem Vivat Vlasta sklidil potlesk publika.
Účastníci obřadu zhlédli sérii snímků a videozáběrů ze života Chramostové. Promluvila Dana Němcová, Zuzana Stivínová a rektor AMU Jan Hančil. "Jsem tu, abych zvlášť poděkovala za společenství Charty 77, že jste společně se Standou byli vždy s námi, samozvanci a ztroskotanci. Milá Vlasto, ty jsi měla co ztratit. S velkorysostí hodnou Shakespearova pera, který celý svět označil jako jedno velké jeviště, si svobodně přijala svou životní roli. Měla jsi odvahu být sama sebou a sílu vzdoru proti lži. Děkujeme ti a budeš nám chybět v dramatech zápasu o svobodu a důstojnost," řekla Němcová, signatářka Charty 77.
Obřadu se zúčastnili i další Chramostové přátelé z disentu. "Viděl jsem se s ní mnohokrát, ale nikdy nezapomenu, když jsme se viděli v jejím bytě těsně předtím, než jsme odcházeli pokládat kytky k pomníku svatého Václava v lednu 1989. Tím vlastně začala 'palachiáda' a ona nás tam pomyslně vyprovodila," řekl ČTK Alexandr Vondra, bývalý disident a signatář Charty 77 a nynější poslanec Evropského parlamentu za ODS.
Vedle vedení ND dorazili i politici. Přišli ministři Lubomír Zaorálek, Jana Maláčová a Jan Hamáček (všichni ČSSD). V hledišti seděli socioložka Jiřina Šiklová, vědec Ivan M. Havel, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nebo pražský primátor Zdeněk Hřib. Rychetský jako první řekl, že pokud by měl někdo z osobností nárok na státní pohřeb, byla by to právě Chramostová. Pohřeb se státními poctami měl z rozhodnutí vlády populární zpěvák Karel Gott, který zemřel krátce před Chramostovou.
Čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg litoval toho, že se kvůli zdravotním problémům s Chramostovou dlouho neviděl. "Byla to velká umělkyně, velmi statečná žena, která měla velké srdce," řekl.
Související

Jan Kraus kárá Čechy: Karel Gott zemřel a vy ho kádrujete? Tak to tedy ne

Rozloučení s Vlastou Chramostovou (†92): Národní divadlo zveřejnilo podrobnosti obřadu
Vlasta Chramostová , Národní divadlo
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít
před 1 hodinou

Izrael vysílá vyjednavače do Kataru, ale odmítá požadavky Hamásu na změnu příměří
před 3 hodinami

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
před 4 hodinami

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům
před 5 hodinami

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
před 6 hodinami

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
před 6 hodinami

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
před 6 hodinami

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
před 7 hodinami

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
před 8 hodinami

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
před 10 hodinami

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
před 11 hodinami

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
před 12 hodinami

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
včera

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
včera

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
včera

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
včera

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
včera

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
včera

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
včera
Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
S blížícím se termínem 9. července, kdy má prezident Donald Trump uvalit nová vysoká cla na desítky zemí, zůstává Bílý dům prakticky bez hmatatelných výsledků. Trump během jara sliboval rychlé uzavření desítek obchodních dohod, ale zatím jich podepsal jen pár – a i ty jsou vágní.
Zdroj: Libor Novák