Za jakých okolností lze odposlechy použít jako důkaz? NS vynesl důležitá stanoviska

Nejvyšší soud (NS) s konečnou platností potvrdil, že výsledky prostorových odposlechů povolených soudem lze použít jako platný důkaz, i když byly původně nasazeny kvůli jinému podezření. Zároveň vyjasnil konkrétní podmínky. Trestní kolegium ve středu schválilo dvě starší rozhodnutí k publikaci ve sbírce důležitých verdiktů, a to se společnou právní větou, která justici poslouží jako vodítko. Na použití odposlechů dosud existovaly různé názory.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

O středečním neveřejném hlasování trestního kolegia dnes informoval web Česká justice. Právní větu ČTK poskytl mluvčí NS Petr Tomíček. Sjednocování judikatury patří k úkolům nejvyšší instance.

Právní věta se týká výkladu několika ustanovení trestního řádu. První z nich říka, že pořizování zvukových, obrazových nebo jiných záznamů musí písemně povolit státní zástupce. Následující ustanovení doplňuje, že pokud sledování přináší zásah do nedotknutelnosti obydlí či listovního tajemství pomocí technických prostředků, je zapotřebí souhlas soudce.

Trestní řád dále stanovuje, že v jiné trestní věci lze záznam povolený státním zástupcem použít jako důkaz tehdy, pokud je vedeno řízení o úmyslném trestném činu nebo pokud s tím souhlasí člověk, do jehož práv a svobod bylo sledováním zasahováno. K odposlechům povoleným soudcem ale dané ustanovení výslovně neodkazuje.

Podle NS je třeba chápat právní úpravu tak, že v jiné trestní věci lze za obdobných podmínek použít také záznamy ze sledování povoleného soudem. Je však nutné důkazy posuzovat "s ohledem na zásadu proporcionality a s respektem k právu na nedotknutelnost osoby a jejího soukromí". Právní princip proporcionality se používá při kolizi více chráněných práv, laicky řečeno jde o hledání úměrného, přiměřeného řešení, které chrání "hodnotnější" z kolidujících práv. NS také doporučuje přihlížet k intenzitě zásahu do soukromí a k závažnosti trestného činu odhaleného v odposleších.

"Představovalo by nelogický anachronismus, pokud by jakékoli záznamy ze sledování povoleného soudcem v jiné věci byly důkazně vyloučeny, i když by poskytovaly zásadní důkazní materiál o těch nejzávažnějších zločinech," stojí v jednom ze dvou konkrétních rozhodnutí, ve kterých se NS problematikou zabýval.

Hospodářské noviny už v září citovaly odborníky, podle kterých NS odstranil nejistotu kolem prostorových odposlechů a přinesl cenné vodítko policii, státnímu zastupitelství i justici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda o otevření skiareálů ani nehlasovala, potvrdil Havlíček

27.01.2021 21:15 Vláda dnes o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani…

Dbalý si za korupci při ovlivňování zakázek odsedí sedm let

27.01.2021 17:32 Aktualizováno Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků…

Před 25 lety odešla Olga Havlová. Žádná z dalších prvních dam se jí nemůže…

27.01.2021 15:35 Byla morální autoritou, zdobila ji odvaha a upřímnost. Z první polistopadové dámy Olgy Havlové, od…

S kontrolami na horách bude pomáhat i ČOI, tvrdí Havlíček

27.01.2021 11:59 Na kontrolách dodržování protiepidemických opatřeních na horách by se podle ministra průmyslu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama