Kdyby mě vyšetřovali, musel bych být kontaktován, tvrdí Babiš. Na jednu věc ale zapomněl

Andrej Babiš se vytrvale staví proti informacím, že je vyšetřován ve Francii pro praní špinavých peněz. Při tiskové konferenci po prvním kole prezidentských voleb kritizoval deník Le Monde za údajně mylné zprávy o tomto vyšetřování. „Pokud má někdo být vyšetřován, tak ho někdo musí kontaktovat,“ vzpouzel se Babiš proti dotazu amerického novináře. Francouzský server v polovině loňského roku upozornil na to, že získal informace o předběžném vyšetřování. Právě součástí této fáze trestního řízení mohou být i telefonní odposlechy, o kterých vyšetřovaná osoba nemá vědět.

Poslanec Andrej Babiš se dostal do druhého kola prezidentských voleb společně s generálem ve výslužbě Petrem Pavlem. Zaostal za ním o necelých 23 tisíc hlasů. Při sčítání hlasů z posledních volebních okrsků zodpovídal na tiskové konferenci dotazy novinářů.

Předběžné vyšetřování má své postupy

Ke konci konference se ho zeptal redaktor amerického žurnalistického serveru Feature Story News na otázku ohledně vyšetřování Babišovy osoby ve Francii. „Francouzské autority vás stále vyšetřují pro praní špinavých peněz. Chcete se stát prezidentem, abyste se vyhnul tomuto vyšetřování?“ ptal se novinář.

„Rozumíte tomu, co je to vyšetřování? Pokud někdo má být vyšetřován, tak ho někdo musí kontaktovat. Takže nečtěte česká média a levicově orientovaný Le Monde, který vlastně opakujete. Nikdo mě nekontaktoval,“ začal Babiš svou odpověď.

Babiš tak své vlastní vyšetřování popřel s tím, že kontaktován nebyl. Nicméně právě francouzský zpravodajský server Le Monde dne 12. srpna 2022 oznámil, že francouzská Národní finanční prokuratura (PNF) zahájila předběžné vyšetřování.

Celá kauza se točí kolem nemovitosti v Mougins na jihovýchodním pobřeží Francie. K té se měl Babiš dostat přes systém offshorových společností.

Evropský soudní dvůr (ECJ) uvádí, že účelem předběžného vyšetřování je zjistit, zda skutečně došlo ke spáchání trestného činu nebo přestupku, nalézt odpovědnou osobu a shromáždit důkazy, aby bylo možno skutek vyšetřit a stíhat.

Zahrnuje více možných úkonů. Jde například o domovní prohlídku nebo zabavení věcí, které mohou být spojené s trestným činem nebo přestupkem. 

Telefonické odposlechy jsou tajné

Součástí předběžného vyšetřování mohou být ale i činnosti jako telefonické odposlechy, výslechy svědků nebo kontrola elektronické pošty. Takové postupy mohou rychle ztratit význam, pokud o nich podezřelá osoba ví. 

„Příprava a provádění odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu probíhá v režimu utajení stupně vyhrazené nebo důvěrné. Dotčené osoby by se tedy v zásadě neměly o připravovaném a prováděném odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu dozvědět,“ řekl advokát Filip Seifert pro Českou advokátní komoru ohledně praxe v Česku. 

Podle Seiferta je také možné odposlouchávat telefony před zahájením trestního stíhání. „Dokonce ani nemusí být známo, která konkrétní osoba je uživatelem daného telekomunikačního zařízení. Nepřípustné je pouze provádění odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu mezi obhájcem a obviněným,“ upozornil Seifert.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Andrej Babiš Francie Le Monde Odposlechy

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 30 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 52 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy