Kdyby mě vyšetřovali, musel bych být kontaktován, tvrdí Babiš. Na jednu věc ale zapomněl

Andrej Babiš se vytrvale staví proti informacím, že je vyšetřován ve Francii pro praní špinavých peněz. Při tiskové konferenci po prvním kole prezidentských voleb kritizoval deník Le Monde za údajně mylné zprávy o tomto vyšetřování. „Pokud má někdo být vyšetřován, tak ho někdo musí kontaktovat,“ vzpouzel se Babiš proti dotazu amerického novináře. Francouzský server v polovině loňského roku upozornil na to, že získal informace o předběžném vyšetřování. Právě součástí této fáze trestního řízení mohou být i telefonní odposlechy, o kterých vyšetřovaná osoba nemá vědět.

Poslanec Andrej Babiš se dostal do druhého kola prezidentských voleb společně s generálem ve výslužbě Petrem Pavlem. Zaostal za ním o necelých 23 tisíc hlasů. Při sčítání hlasů z posledních volebních okrsků zodpovídal na tiskové konferenci dotazy novinářů.

Předběžné vyšetřování má své postupy

Ke konci konference se ho zeptal redaktor amerického žurnalistického serveru Feature Story News na otázku ohledně vyšetřování Babišovy osoby ve Francii. „Francouzské autority vás stále vyšetřují pro praní špinavých peněz. Chcete se stát prezidentem, abyste se vyhnul tomuto vyšetřování?“ ptal se novinář.

„Rozumíte tomu, co je to vyšetřování? Pokud někdo má být vyšetřován, tak ho někdo musí kontaktovat. Takže nečtěte česká média a levicově orientovaný Le Monde, který vlastně opakujete. Nikdo mě nekontaktoval,“ začal Babiš svou odpověď.

Babiš tak své vlastní vyšetřování popřel s tím, že kontaktován nebyl. Nicméně právě francouzský zpravodajský server Le Monde dne 12. srpna 2022 oznámil, že francouzská Národní finanční prokuratura (PNF) zahájila předběžné vyšetřování.

Celá kauza se točí kolem nemovitosti v Mougins na jihovýchodním pobřeží Francie. K té se měl Babiš dostat přes systém offshorových společností.

Evropský soudní dvůr (ECJ) uvádí, že účelem předběžného vyšetřování je zjistit, zda skutečně došlo ke spáchání trestného činu nebo přestupku, nalézt odpovědnou osobu a shromáždit důkazy, aby bylo možno skutek vyšetřit a stíhat.

Zahrnuje více možných úkonů. Jde například o domovní prohlídku nebo zabavení věcí, které mohou být spojené s trestným činem nebo přestupkem. 

Telefonické odposlechy jsou tajné

Součástí předběžného vyšetřování mohou být ale i činnosti jako telefonické odposlechy, výslechy svědků nebo kontrola elektronické pošty. Takové postupy mohou rychle ztratit význam, pokud o nich podezřelá osoba ví. 

„Příprava a provádění odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu probíhá v režimu utajení stupně vyhrazené nebo důvěrné. Dotčené osoby by se tedy v zásadě neměly o připravovaném a prováděném odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu dozvědět,“ řekl advokát Filip Seifert pro Českou advokátní komoru ohledně praxe v Česku. 

Podle Seiferta je také možné odposlouchávat telefony před zahájením trestního stíhání. „Dokonce ani nemusí být známo, která konkrétní osoba je uživatelem daného telekomunikačního zařízení. Nepřípustné je pouze provádění odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu mezi obhájcem a obviněným,“ upozornil Seifert.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Andrej Babiš Francie Le Monde Odposlechy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy