Zákaz konání letních táborů v tomto roce kvůli riziku šíření koronaviru by mohl být likvidační pro majitele táborových areálů a cestovní kanceláře či agentury zaměřené na dětskou rekreaci. Ve svém prohlášení to uvedl přípravný výbor Asociace dětské rekreace ČR.
Podle něj by těmto společnostem mohla vzniknout škoda ve výši celoročního příjmu. Chtějí proto, aby s nimi vláda o možnostech konání letních pobytů jednala a vyjasnila, jak by jim případně pomohla. O prohlášení výboru ČTK informoval jeho člen Michal Chmelař.
Vládní harmonogram uvolňování opatření proti covidu-19 zatím počítá s tím, že by se od 8. června mohly konat například sportovní akce až pro 50 lidí a zotavovací akce pro děti ve věku do 15 let, mezi které patří třeba školy v přírodě. Plánování letních táborů by se podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) mohlo upřesnit podle vývoje epidemie zřejmě v polovině května. V případě příznivého vývoje situace by podle vyjádření epidemiologa Rastislava Maďara možná mohly být v červenci tábory pro některé skupiny o počtu nanejvýš 50 dětí.
Táborové areály se podle výboru Asociace dětské rekreace ČR užívají v mnoha případech jen o prázdninách, takže pokud by se tábory nekonaly, majitelům by mohla vzniknout škoda ve výši celoročního příjmu. To by podle zástupců asociace mohlo být likvidační i pro cestovní kanceláře, agentury a spolky zaměřené na dětskou rekreaci. Chtěli by proto vědět, jakým způsobem by jim stát vynahradil vzniklé škody v řádu stovek milionů a jak by se stát postavil k situaci organizátorů, na něž se - na rozdíl od cestovních kanceláří - zatím podle výboru nevztahuje možnost vystavení poukázek s případným odložením vratky za zrušený zájezd do září 2021.
Zástupci asociace by chtěli s hygieniky a epidemiology jednat o možných řešeních. Zmiňovaný limit 50 dětí na táboře považují za iracionální. Podle výboru mají táborové areály různé zázemí a velikost, tudíž není možné stanovit pro ně jeden početní limit.
Asociace dětské rekreace zároveň vyjádřila pochybnosti o logice při uvolňování některých opatření proti koronaviru. Podle jejího výboru by bylo dobré vyjasnit třeba to, proč by mohly tábory v přírodě představovat pro šíření nákazy větší riziko než například hotely či restaurace, jejichž otevření vláda předpokládá 25. května. Upozornila, že od stejného data by se do základních škol měly začít vracet i mladší školáci.
Letních táborů se dle asociace každoročně účastní zhruba čtvrt milionu dětí. Na prvním stupni základních škol je podle dat ministerstva školství zhruba 563.000 dětí. Kolik by se jich 25. května mohlo do škol vrátit, zatím není jasné.
Plaga s Maďarem původně zmínili, že při dobrém vývoji epidemie by tábory mohly být až v srpnu, pokud vůbec. Zástupci organizátorů dětských táborů pak zaslali vládě a hlavní hygieničce dopis, ve kterém je vyzvali k diskusi o podmínkách pro tábory od července. Argumentovali v něm, že riziko přenosu nákazy covid-19 je na letních táborech kontrolovatelné.
Související

Bouřky udeřily: Dramatické evakuace dětí z tábora a cestujících z vlaků. V pátek hrozí repete

Letních táborů dětí každý rok přibývá, loni jich bylo 4300
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 35 minutami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 1 hodinou

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 1 hodinou

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 2 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 3 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
včera

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
včera

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
včera

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
včera

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
včera

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
včera

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
včera

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
včera
Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.
Zdroj: Jakub Jurek