Březnová inflace byla mírně nad prognózou ČNB, rychleji zdražovaly potraviny

Březnová inflace byla mírně vyšší, než očekávala Česká národní banka (ČNB). Její zimní prognózu překonala o 0,2 procentního bodu, když dosáhla 15 procent. Rychlejší, než ČNB předpokládala, byl růst cen potravin. V nadcházejících měsících čeká centrální banka zpomalování inflace, ve druhé polovině roku se sníží na jednociferné hodnoty, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Potraviny, nápoje a tabák proti minulému roku zdražily o 17,7 procenta, zatímco prognóza ČNB počítala s růstem o 15,1 procenta. "Růst cen potravin zůstává i přes určité zmírnění nadále zvýšený. To souvisí s předchozím výrazným zdražením agrárních a potravinářských komodit jak ve světě, tak i na domácím trhu," uvedl Král.

Růst regulovaných cen byl naopak o 2,3 procentního bodu pod očekáváním ČNB, když meziročně dosáhl 30 procent. Podle centrální banky to souviselo se zlevněním dodávek od některých distributorů energií pod cenový strop.

Podle očekávání se meziročně propadly ceny pohonných hmot, jejich pokles o 17,6 procenta odpovídal prognóze ČNB. Souviselo to s vývojem na trhu s ropou a s posilujícím kurzem koruny, velkou roli ale podle Krále hrála především vysoká srovnávací základna loňského roku, kdy pohonné hmoty prudce zdražily po rozpoutání ruské agrese vůči Ukrajině.

Jádrová inflace, tedy vývoj cen neregulovaných komodit bez potravin a pohonných hmot, v březnu pokračovala ve zpomalování. V souladu s prognózou ČNB klesla na 11,5 procenta z únorových 12,1 procenta. "V jejím poklesu se projevuje postupné slábnutí růstu zahraničních průmyslových cen a útlum spotřeby českých domácností," uvedl Král. Upozornil ale, že hodnota jádrové inflace stále zůstává vysoká.

Podle Krále vývoj cen naplňuje očekávání prognózy, že po přechodném zrychlení cenového růstu na samém počátku letošního roku bude inflace rychle klesat. "Ve druhé polovině letošního roku se sníží na jednociferné hodnoty. Tržní složky inflace zvolní vlivem snižujících se nákladových tlaků ze zahraničí i z domácí ekonomiky. Současně dojde k postupné korekci ziskových marží domácích výrobců, obchodníků a poskytovatelů služeb," uvedl Král.

ČNB předpokládá, že počátkem příštího roku meziroční inflace klesne do blízkosti dvouprocentního cíle centrální banky. Přispět by k tomu měla i zpřísněná měnová politika centrální banky, uvedl Král. Guvernér ČNB Aleš Michl opakovaně uvedl, že bankovní rada hodlá držet základní úrokovou sazbu na vyšších úrovních, než bylo v minulosti obvyklé.

Související

Více souvisejících

inflace ČNB

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Pád člověka z portálu tunelu zastavil vlaky na hlavním nádraží v Praze

Vážný incident zastavil v neděli dopoledne železniční dopravu na pražském hlavním nádraží. U pádu osoby zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz se po poledni podařilo zcela obnovit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy