Kellner a Tykač chtějí koupit CME, která ovládá televizi Nova

Praha - Miliardáři Petr Kellner a Pavel Tykač jednají o koupi mediální skupiny CME, která mimo jiné ovládá televizi Nova, píše Mladá fronta Dnes (MfD). CME vlastní kromě ČR televize i v dalších pěti zemích. Finančníci si ale podle deníku chtějí nechat pouze Novu, ostatní trhy rozprodají. Kellner s Tykačem svůj zájem o CME oficiálně nepotvrdili.

Samotná Nova na prodej není. Pokud chce případný zájemce uspět, musí dát hlavnímu akcionáři CME, kterým je americká společnost Time Warner, nabídku na odkup celé skupiny. Cena by se podle MfD mohla vyšplhat na 1,5 až 1,7 miliardy dolarů, tedy 30 až 34 miliard korun. Případný nový vlastník by ale zaplatil reálně jen polovinu, protože zadlužení CME je asi 870 milionů dolarů.

Kellnerovi a Tykačovi lidé se se zástupci Time Warner již několikrát sešli v Londýně, píše MfD. Dohoda ale zatím nepadla. Již nyní jsou ale podle deníku známí zájemci o televize, které CME vlastní v dalších zemích. Například bulharskou bTV by rád získal spolupracovník a poradce CME Krasimir Gergov. Rumunské stanice by pak mohl koupit bývalý šéf CME Adrian Sarbu. Zájem je i o slovenskou Markízu a slovinskou televizi Pop, kupce by tak Kellner s Tykačem museli najít jen pro televizi v Chorvatsku.

Již dříve se spekulovalo o tom, že zájem o koupi Novy má například také Andrej Babiš, jenž vlastní vydavatelství MAFRA, nebo Daniel Křetínský a skupina J&T, která získala vydavatelství Ringier Axel Springer. Podnikatelé ale zájem oficiálně popírají, mlčí také CME. Podle jejího mluvčí Marka Kobala skupina spekulace z trhu nikdy nekomentuje.

Jak vydělávala TV Nova

Všechno to začalo na začátku února před dvaceti lety. Licenci na vysílání získala TV Nova (respektive společnost CET 21, která za projektem první komerční televize v Česku stála) v roce 1993, první vysílání proběhlo až 4. února 1994 v Praze. A byl to trhák. Již v dubnu v témže roce se na Novu dívalo 59,4 procenta diváků. Tržby za rok 1994 dosáhly 1,5 miliardy korun, uvedl podnikovyzpravodaj.cz.

V posledních deseti letech máme Novu spojenou zejména s divácky úspěšnými seriály a talentovými show. Právě nástup těchto pořadů pro televizní stanici znamenal udržení vysoké sledovanosti a miliardové zisky i ve chvíli, kdy se novácká hegemonie zlomila. V roce 2005, kdy Novu přebírala od tuzemské PPF americká CME, televize dosahovala pravidelně minimálně dvoumiliardového zisku.

Byla to právě Nova, která vydělávala. Podnikání americké CME v dalších částech Evropy bylo totiž na hranici rentability. Adrian Sarbu, tehdejší superšéf Novy a prezident celé skupiny CME, se ale loni snažil zabránit dlouhodobému poklesu výnosů z prodeje reklamy tím, že se rozhodl pro „agresivní" prodej reklamy. Ona „agresivita" prodeje spočívala v tom, že reklama na Nově výrazně zdražila a televize ji nabízela bez zvýhodnění do té doby obvyklých.

Velký počet inzerentů na tuto hru ovšem nepřistoupil a raději vykoupil prostor pro reklamu například na konkurenční Primě nebo v jiných médiích. Tuzemská TV Nova, která provozuje celkem šest kanálů, na to zle doplatila a mimo jiné přišla i o pozici nejvýnosnější stanice ve skupině. Přeskočila ji rumunská pobočka. Mnohem větším šokem ale bylo to, že se Nova loni propadla do provozní ztráty 217 milionů korun, což bylo v posledních osmi letech něco takřka neoředstavitelného. Zároveň se její podíl na trhu s reklamou poprvé dostal pod 50 procent (meziročně o 15 procent) a výnosy z reklamy se snížily o hrozivých 3,8 miliardy korun.

Na začátku měsíce jsme mohli zaznamenat pro Novu po delší době dobré zprávy o vývoji na reklamním trhu. Nova se na něm opět dostala před konkurenční Prima Group. Nova Group v únoru zaznamenala nárůst prodaných GRPs (Gross Rating Point - kumulovaná sledovanost v populaci) v cílové skupině 15-54 let meziročně o téměř 80 procent a je vyprodaná z 60 procent. Nova odhaduje, že se do zisku dostanu znovu v roce 2015.

Související

Více souvisejících

Petr Kellner TV Nova CME

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy