Praha - Miliardáři Petr Kellner a Pavel Tykač jednají o koupi mediální skupiny CME, která mimo jiné ovládá televizi Nova, píše Mladá fronta Dnes (MfD). CME vlastní kromě ČR televize i v dalších pěti zemích. Finančníci si ale podle deníku chtějí nechat pouze Novu, ostatní trhy rozprodají. Kellner s Tykačem svůj zájem o CME oficiálně nepotvrdili.
Samotná Nova na prodej není. Pokud chce případný zájemce uspět, musí dát hlavnímu akcionáři CME, kterým je americká společnost Time Warner, nabídku na odkup celé skupiny. Cena by se podle MfD mohla vyšplhat na 1,5 až 1,7 miliardy dolarů, tedy 30 až 34 miliard korun. Případný nový vlastník by ale zaplatil reálně jen polovinu, protože zadlužení CME je asi 870 milionů dolarů.
Kellnerovi a Tykačovi lidé se se zástupci Time Warner již několikrát sešli v Londýně, píše MfD. Dohoda ale zatím nepadla. Již nyní jsou ale podle deníku známí zájemci o televize, které CME vlastní v dalších zemích. Například bulharskou bTV by rád získal spolupracovník a poradce CME Krasimir Gergov. Rumunské stanice by pak mohl koupit bývalý šéf CME Adrian Sarbu. Zájem je i o slovenskou Markízu a slovinskou televizi Pop, kupce by tak Kellner s Tykačem museli najít jen pro televizi v Chorvatsku.
Již dříve se spekulovalo o tom, že zájem o koupi Novy má například také Andrej Babiš, jenž vlastní vydavatelství MAFRA, nebo Daniel Křetínský a skupina J&T, která získala vydavatelství Ringier Axel Springer. Podnikatelé ale zájem oficiálně popírají, mlčí také CME. Podle jejího mluvčí Marka Kobala skupina spekulace z trhu nikdy nekomentuje.
Jak vydělávala TV Nova
Všechno to začalo na začátku února před dvaceti lety. Licenci na vysílání získala TV Nova (respektive společnost CET 21, která za projektem první komerční televize v Česku stála) v roce 1993, první vysílání proběhlo až 4. února 1994 v Praze. A byl to trhák. Již v dubnu v témže roce se na Novu dívalo 59,4 procenta diváků. Tržby za rok 1994 dosáhly 1,5 miliardy korun, uvedl podnikovyzpravodaj.cz.
V posledních deseti letech máme Novu spojenou zejména s divácky úspěšnými seriály a talentovými show. Právě nástup těchto pořadů pro televizní stanici znamenal udržení vysoké sledovanosti a miliardové zisky i ve chvíli, kdy se novácká hegemonie zlomila. V roce 2005, kdy Novu přebírala od tuzemské PPF americká CME, televize dosahovala pravidelně minimálně dvoumiliardového zisku.
Byla to právě Nova, která vydělávala. Podnikání americké CME v dalších částech Evropy bylo totiž na hranici rentability. Adrian Sarbu, tehdejší superšéf Novy a prezident celé skupiny CME, se ale loni snažil zabránit dlouhodobému poklesu výnosů z prodeje reklamy tím, že se rozhodl pro „agresivní" prodej reklamy. Ona „agresivita" prodeje spočívala v tom, že reklama na Nově výrazně zdražila a televize ji nabízela bez zvýhodnění do té doby obvyklých.
Velký počet inzerentů na tuto hru ovšem nepřistoupil a raději vykoupil prostor pro reklamu například na konkurenční Primě nebo v jiných médiích. Tuzemská TV Nova, která provozuje celkem šest kanálů, na to zle doplatila a mimo jiné přišla i o pozici nejvýnosnější stanice ve skupině. Přeskočila ji rumunská pobočka. Mnohem větším šokem ale bylo to, že se Nova loni propadla do provozní ztráty 217 milionů korun, což bylo v posledních osmi letech něco takřka neoředstavitelného. Zároveň se její podíl na trhu s reklamou poprvé dostal pod 50 procent (meziročně o 15 procent) a výnosy z reklamy se snížily o hrozivých 3,8 miliardy korun.
Na začátku měsíce jsme mohli zaznamenat pro Novu po delší době dobré zprávy o vývoji na reklamním trhu. Nova se na něm opět dostala před konkurenční Prima Group. Nova Group v únoru zaznamenala nárůst prodaných GRPs (Gross Rating Point - kumulovaná sledovanost v populaci) v cílové skupině 15-54 let meziročně o téměř 80 procent a je vyprodaná z 60 procent. Nova odhaduje, že se do zisku dostanu znovu v roce 2015.
Související
Smrt miliardáře Petra Kellnera: Co způsobilo havárii na Aljašce? Zpráva o nehodě odhalila několik věcí
PPF nově ze 100 procent vlastní Kellnerovi. Rodina odkoupila minoritní podíly
Petr Kellner , TV Nova , CME
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 37 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 38 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.
Zdroj: Jakub Jurek