Tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta poslal před měsícem dopis úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo, informuje v něm, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze.
Na svých webech to uvedly Echo24.cz a Respekt. Tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že text dopisu vychází z právního stavu, přičemž se doporučuje, aby obchodní společnosti využívaly čestných prohlášení, kterými potvrdí, že nejsou ve střetu zájmů. Postup kritizuje ODS, dopis Sixty je podle europoslankyně a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veroniky Vrecionové dovršením privatizace státu hnutím Agrofert.
Dopis náměstka MMR Jana Sixty je dovršením privatizace státu hnutím Agrofert. Požadujeme okamžité zastavení vyplácení všech dotací a vrácení těch, které byly vyplaceny od nabytí účinnosti zákona o střetu zájmů.https://t.co/CV0h3YEntL
— Veronika Vrecionova (@vrecionova) December 6, 2019
"Vedoucím resortních organizací ministerstva zemědělství byl státním tajemníkem zaslán dopis, který poskytuje stanovisko k otázce výkladu ustanovení zákona o střetu zájmu. Jeho text vychází z aktuálního právního stavu, přičemž nejen v případech složité majetkové struktury obchodní společnosti doporučuje, aby byl využíván institut čestného prohlášení, kterým by obchodní společnost deklarovala, že není obchodní společností, na kterou dopadá zákaz účasti v zadávacím řízení dle zákona o střetu zájmů," sdělil Bílý.
Dopis předcházel rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), který na konci listopadu deklaroval, že vyplatí Agrofertu dotace za období od předloňského února, kdy současný premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem, kdy začalo v Evropě platit přísnější nařízení o střetu zájmů. SZIF ve čtvrtek oznámil, že si za rozhodnutím proplatit dotace holdingu Agrofert stojí. Tvrdí, že paragraf o střetu zájmů se na fond nevztahuje, protože neproplácí peníze z kohezních fondů.
SZIF podle Vrecionové nejedná v zájmu občanů České republiky, ale v zájmu jediné firmy. Příčinou je obsazení dozorčí rady SZIF zástupci hnutí ANO, míní. "Odmítání zveřejnění auditní zprávy a tedy informování státní organizace o tom, že se dotace firmě Agrofert vyplácí neoprávněně, je podle mého názoru cíleným krokem k tomu, aby se alespoň část dotací stihla ještě vyplatit," sdělila.
Podle auditu Evropské komise, který se do ČR dostal v posledních dnech a některá média z něj citovala, Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále má ovládat holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Důvěrnou zprávu auditorů obdržel i pražský magistrát, protože je jedním z připomínkových míst řízení. Radní Adam Zábranský (Piráti) novinářům řekl, že částka, o kterou ČR zřejmě přijde, je zatím stanovena na víc než 285 milionů korun.
"Audit vznikl kvůli dotacím z fondů EU. V kontextu Sixtova dopisu se však nabízí úvaha, že střet o výklad zákona může mít mnohem širší souvislosti. Pokud by se unijní výklad ujal, mohl by to pro Agrofert znamenat ještě větší škodu. Podnik by totiž ztratil nárok nejen na evropské dotace, ale i na české dotace - a také na státní zakázky nebo na právo vlastnit média. To vše je firmám spojeným s veřejnými činiteli v zákoně zakázáno," dodává Respekt.
Babiš má podle závěrů auditu přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů, vybral správce fondu, které navíc může odvolat, a toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.
4. července 2025 16:19
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Související

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
Ministerstvo zemědělství , Agrofert , Veronika Vrecionová (ODS) , dotace , Jan Sixta (tajemník)
Aktuálně se děje
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
včera

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
včera

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
včera
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek