České firmy mohou profitovat z dohody mezi EU a Vietnamem, shodují se experti

Smlouva o volném obchodu mezi Evropskou unií a Vietnamem, kterou v pondělí schválil vietnamský parlament, pomůže konkurenceschopnosti českých firem na asijském trhu. Zrušení či snížení až 99 procent cel poskytne příležitost zejména strojírenským či textilním společnostem. Profitovat s dohody budou moci i sklářské firmy nebo vývozci malých elektráren.

Výrobky strojírenských či textilních společností budou podle ředitele zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Ho Či Minově Městě Ivana Nikla od cla osvobozeny hned, až dohoda začne platit. Mělo by se tak stát v červenci. V horizontu pěti až deseti let se bude podle něj zproštění cel týkat dalšího zboží jako automobily, motocykly a náhradní díly nebo součástky, potravinářství a farmaceutické nebo chemické výrobky.

"Například na automobily a autodíly bude clo snižováno ze současných 78 procent na nulu postupně, a to až do roku 2030. Po odstranění celního zatížení lze očekávat nárůst exportu v tomto odvětví až o 55 procent. Obdobně na tom bude pivovarnictví, kde k úplnému odstranění cel dojde v roce 2031," uvedl Luděk Procházka ze společnosti Gerlach a poskytovatel celních služeb pro exportéry a dovozce.

Největší nárůst českých vývozců do Vietnamu Procházka očekává ve sklářském průmyslu, u něhož se může objem vývozu zvýšit až trojnásobně. Export strojírenských výrobků by podle něj mohl vzrůst až o třetinu. Zvýšení vývozu předpokládá také u zbraní, munice nebo hraček.

Smlouva o volném obchodu pomůže podle experta na mezinárodní daně Martina Housky ze společnosti BDO kromě vývozců i firmám, které ve Vietnamu staví například technologické celky. "Značný potenciál mají vývozci malých vodních nebo větrných elektráren, protože Hanoj plánuje během deseti let ztrojnásobit celkovou výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Příležitosti pro české firmy jsou také v ropném a plynárenském segmentu a šanci nabízí také rozvoj dopravy, například exportujícím výrobcům tramvají, autobusů nebo trolejbusů," doplnil.

Procházka dále upozornil, že dohoda se dotkne i zemědělského dovozu. U českého chmele podle něj bude clo eliminováno do čtyř let. Navíc je podle něj součástí smlouvy ochrana proti padělkům například v pivovarnictví.

CzechTrade podle Nikla plánuje užší spolupráci s Evropskou hospodářskou komorou ve Vietnamu, chce uskutečnit vlastní prezentaci ve Vietnamské obchodní komoře (VCCI). "Další aktivita, kterou má zahraniční kancelář CzechTrade v Ho Či Minově Městě v plánu, je zorganizování podnikatelské mise zaměřené na dodavatele a výrobce zdravotnických zařízení a materiálů," řekl.

Do Vietnamu ČR loni vyvezla zboží v hodnotě 1,7 miliardy korun a Vietnam se umístil na 69. místě v žebříčku exportu podle zemí. "Podíl vývozu do Vietnamu činil 0,037 procenta z našeho celkového exportu. Zajímavostí je, že v roce 2018 vývoz do Vietnamu činil 3,1 miliardy korun, což byl podíl 0,07 procenta. Meziroční propad dosáhl více než 45 procent. Toto opatření by mohlo přispět alespoň částečně k navýšení našeho exportu, ale rozhodně nebude mít zásadní vliv na meziroční nárůst exportu," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Tiskové agentury označují smlouvu o volném obchodu s Vietnamem za nejobsáhlejší, jakou EU kdy uzavřela s rozvojovou zemí, a je první svého druhu uzavřenou mezi EU a některou z rozvíjejících se zemí v Asii. Jednání o dohodě začala v roce 2012 a podepsána byla v Hanoji loni v červnu. Evropský parlament ji ratifikoval v únoru.

Až vstoupí smlouva v platnost, EU zruší 85 procent cel na vietnamské zboží a v příštích sedmi letech začne postupně další cla snižovat. Vietnam zruší 49 procent dovozních cel na zboží z EU, na zbytek bude mít deset let.

Dohoda otevírá ve Vietnamu firmám z EU sektor služeb, včetně poštovních, bankovních a přepravních. Firmy z EU se také budou moci ucházet o veřejné zakázky. Sladí i některé normy a ochrání před imitacemi potraviny a nápoje z EU.

Související

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.
Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Trumpovy daňové škrty mohou spustit finanční krizi, varuje ekonom

Navzdory klesajícím úrokovým sazbám a růstu dovozních cel vykazují americké finanční trhy varovné signály. Výnosy z dluhopisů rostou, dolar oslabuje a cena zlata stoupá – to vše podle ekonoma Desmonda Lachmana z American Enterprise Institute naznačuje, že zahraniční investoři ztrácejí důvěru v rozpočtovou politiku prezidenta Donalda Trumpa.

Více souvisejících

Ekonomika firmy Česká republika EU (Evropská unie) vietnam

Aktuálně se děje

včera

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

včera

včera

včera

včera

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

včera

včera

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

včera

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

včera

včera

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině

Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy