CRIF: Počet ukončených živností v době karantény výrazně klesl

Vládní opatření na zpomalení šíření nového typu koronaviru přineslo snížení počtu rušených živností. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF. V březnu přerušilo živnost 10.559 podnikatelů a dalších 1841 ji ukončilo. Počet přerušených živností se proti únoru zvýšil o 1405, zatímco počet ukončených živností se meziměsíčně snížil o 1541.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

V první polovině dubna bylo přerušeno 3435 živností, o 1979 méně než v první polovině dubna 2019. Ukončeno jich bylo 162 proti 2081 v polovině dubna 2019.

"Přijatá vládní opatření zaměřená na ochranu obyvatel před epidemií nemoci covid-19 mají přirozeně značný vliv na statisíce drobných podnikatelů i firem a řada z nich bude možná muset své podnikání ukončit, nebo se budou s jejich důsledky vypořádávat velmi dlouho," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Vyvrátila informace o tom, že opatření vedla v březnu k výrazným změnám v počtu přerušených živností. "Tato vládní opatření se na počtu přerušených živností podílela nejvýše desetinou, pravděpodobně byl však jejich vliv ještě nižší. Přerušených živností, které můžou mít souvislost s vládními opatřeními, bylo v březnu zřejmě několik stovek," dodala.

Letos v březnu přerušilo živnost o 2434 podnikatelů více než loni v březnu, což je meziroční růst o 30 procent. Počet přerušených živností byl ale letos meziročně vyšší v lednu i v únoru, tedy před zavedením vládních omezení. "Letos jsme v březnu zaznamenali o 15 procent více přerušených živností než v únoru. Meziměsíční nárůst byl však v březnu běžný i v předešlých letech. Loni činil šest procent a v roce 2018 pak devět procent," upozornila.

Meziroční i meziměsíční srovnání podle ní ukazují, že vládní omezení sice mohla mít určitý vliv už v březnu, ale ten byl poměrně malý. Jejich dopad může být patrný až v následujících měsících. Březen byl do velké míry obdobím očekávání, protože nebylo úplně jasné, jak vláda živnostníkům pomůže a jak dlouho budou trvat omezení v podnikání, podotkla Kameníčková.

Počet přerušených živností v první polovině dubna byl letos o 37 procent meziročně nižší. Během 15 dubnových dní bylo letos přerušeno 3435 živností, zatímco v roce 2019 šlo o 5414 živností.

Ještě výraznější propad nastal v první polovině dubna u ukončených podnikatelských oprávnění. Jejich počet se meziročně snížil o více než 90 procent, z 2081 loni na 162 letos. Výrazný propad ukončených živností, i když ne v takové míře, začal už v březnu, kdy ukončilo svoji živnost 1841 podnikatelů. Počet ukončených živností se v březnu proti únoru snížil o 46 procent a proti březnu minulého roku o 58 procent.

"V posledních dvou letech zaznamenáváme postupný pokles počtu ukončených podnikatelských oprávnění a tento pokles pokračoval i v prvních měsících tohoto roku. V lednu a v únoru se počet končících podnikatelů meziročně snížil o pětinu. Březnový meziroční pokles o 58 procent a následný propad v první polovině dubna je tedy výrazným výkyvem, který lze přičíst vládním nařízením na podporu podnikání, ale také omezení pohybu osob," dodala Kameníčková.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doba uhelná má v ČR skončit. Komise stanoví postup útlumu těžby uhlí

05.06.2020 16:20 Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím…

"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou…

05.06.2020 15:59 Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší…

Záchrana Smartwings? Firma požádá stát o půjčku nebo garanci za 900 milionů

05.06.2020 15:56 Letecká skupina Smartwings požádá stát o půjčku ve výši 900 milionů korun. Další zhruba miliardu…

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu. Co bude se zaměstnanci?

05.06.2020 14:08 Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy