Havlíček je pro opětovné moratorium na splátky, ČNB varuje: Může to způsobit potíže všem

Odklad splátek úvěrů, neboli moratorium, by podnikatelům, kteří museli kvůli pandemii zavřít provozy, podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) pomohl. Bude o tom dále jednat například s ministryní financí Alenou Schillerovou, Českou národní bankou (ČNB) a Českou bankovní asociací. Havlíček to dnes uvedl v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.

Česká národní banka
doporučujeme

Havlíček uznává, že moratorium, po kterém volají podnikatelské organizace, by bylo dobrým podpůrným nástrojem v současné krizi. Není ale podle něj v rukou vlády, nýbrž bank. "Jsme na tenkém ledě, na jednu stranu já bych si hrozně přál a těm postiženým segmentům, kdyby se umožnil odklad splátek třeba o dalších šest měsíců, nesmírně by to pomohlo a chtěl by proto udělat maximum," řekl. Dodal, že ale nemůže ignorovat sdělení ČNB, která upozorňuje, že pokud budou takto banky oslabeny a dostanou se do problémů, s potížemi se budou potýkat všichni.

Kdyby moratorium bylo možné, mělo by být podle Havlíčka ideálně dostupné pro ty, kteří kvůli vládním opatřením musely zavřít provozy, nebo zaznamenaly například 80procentní pokles tržeb. Především tedy jde o obchod a služby. "Tohle kdyby se totiž podařilo, tak by tím spadl kámen ze srdce i státnímu rozpočtu," uvedl dále Havlíček.

Úvěrové moratorium umožnilo dlužníkům z řad spotřebitelů, podnikatelů a firem odložit splácení úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem loňského roku, a to do konce července, nebo do konce října. Bylo závazné pro všechny banky a nebankovní poskytovatele úvěrů, klienti jej mohli využít dobrovolně.

Banky prostřednictvím své asociace ujistily ministerstvo financí, že budou případy, kdy se klienti dostanou do problémů se splácením, řešit individuálně. Ať už odklady splátek, snížením měsíčních splátek či konsolidací úvěrů.

O zákonný odklad bylo podle statistik České národní banky požádáno u 360.000 úvěrů. U 120.000 z nich se klienti vrátili k splácení už v době moratoria. U zbývajících 240.000 se klienti měli ke svému běžnému splácení vrátit v listopadu. Podle průzkumu asociace jich bylo 89 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama