Náklady na krizové řízení spojené s červnovým tornádem v Jihomoravském kraji jsou kolem 50 milionů korun. Novinářům to dnes při ukončení stavu nebezpečí řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Kraj zatím dostal 20 milionů, o zbytek požádá stát.
Náklady obsahují například stravování dobrovolníků, práce na likvidaci odpadů a podobně. Kraji a obcím vznikly bouří a tornádem škody kolem 1,5 miliardy korun, u celkových škod i s majetkem lidí podle Grolicha nadále platí, že překročí deset miliard korun.
Celkový předběžný odhad nákladů na obnovu majetku v území postiženém bouří a tornádem činí aktuálně necelých sedm miliard korun. Tornádo si poslední červnový čtvrtek vyžádalo šest životů a poničilo 1200 domů.
Stav nebezpečí hejtman vyhlásil 24. června a v červenci ho se souhlasem vlády o měsíc prodloužil. "Když je vyhlášený stav nebezpečí, vláda krajům poskytuje deset milionů na zajištění základních potřeb. My jsme dostali 20 milionů. Celkem jsme ale vše sumarizovali a náklady na krizové řízení jsou kolem 50 milionů," uvedl Grolich.
Podle něj částka obsahuje náklady na stravování dobrovolníků, ale i místních, kterým nešly energie, dále peníze slouží na likvidaci odpadů mimo velké skládky. "Jsou tam i některé práce v rámci zásahu hasičů, u kterých bylo potřeba jiných firem a subdodavatelů, a také některé kroky dělaly obce Hodonín a Břeclav jako obce s rozšířenou působností," řekl Grolich. Dodal, že kdyby peníze navíc na krizové řízení stát neposkytl, musel by částku zaplatit kraj a obce z vlastních peněz a ze sbírek, což by znamenalo méně peněz na obnovu poničeného majetku.
Ve sbírkách se vybrala víc než miliarda korun. Jen ve sbírce kraje je 70 milionů korun, podle Grolicha se o rozdělení peněz bude rozhodovat až nakonec. "Kraje a obce mají jiný mechanismus než humanitární sbírky neziskových organizací, u kterých se nakládá s penězi jednodušeji. U nás správní rada navrhne rozdělení a potvrdí to rada kraje. My nemůžeme proplácet faktury, ale budeme rozdělovat peníze na náklady kraje a obcí, až se vypořádají se svými účty," uvedl Grolich.
Ukončení stavu nebezpečí znamená, že obce budou muset soutěžit zakázky standardní cestou, ale také že ze zasažených míst odejdou vojáci. Působila tam poslední asi desítka vojáků. Celkem se v zasažených obcích vystřídalo více než 1000 vojáků a bylo nasazeno přes 100 kusů těžké techniky. Vojáci se podíleli na záchranných a likvidačních pracích, s odvozem odpadu, vyslali i psychology a lékařský tým. V srpnu pak pomáhali s prací ve skladech.
Související

Charita chce v Hruškách postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem

Za škody způsobené tornádem na Moravě dostanou kompenzace poslední lidé
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 1 hodinou

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 1 hodinou

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 2 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 2 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 3 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 4 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 6 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.
Zdroj: Jakub Jurek